Jump to content

Best Body

Ekspert
 • Posts

  598
 • Joined

 • Days Won

  56

Everything posted by Best Body

 1. Jeśli po jakimś spalaczu tłuszczu nie mamy ochoty na podjadanie, słodycze itp. to widzimy już ten efekt po pierwszych porcjach, nigdy po tygodniu, czy dwóch (chyba, że mówimy o supresantach apetytu typu Satietrim). Te mdłości czy brak ochoty na cokolwiek do jedzenia upatrywałbym raczej z stosowanym żelazie ("wśród objawów nadmiaru żelaza wymienia się również: nudności, wymioty, spadek łaknienia i idącą za tym utratę masy ciała"). Trzeba brać pod uwagę, że pierwiastek ten akumuluje się w organizmie i nadmiarze jest toksyczny, powodują m.in. tego typu dolegliwości jak opisane. Interakcje pomiędzy składnikami w tym konkretnym przypadku nie zachodzą. Co do badań, to nigdy nie zaszkodzi odstawić wszelkie suplementy (w tym witaminy/minerały) na dwa dni przed ich wykonaniem, by nie było żadnych zafałszowań wyników, a jak wiemy na to wpływ może mieć nawet godzina o jakiej się obudzimy danego dnia...
 2. RedCon1 RPG Jest to jeden z najlepszych na rynku produktów należących do grupy mimetyków insuliny. Posiada wyjątkowo rozbudowany skład w całości oparty o składniki mające potwierdzoną skuteczność i wpływających na prezentację naszej sylwetki. Wykazuje szeroki zakres zastosowania od wsparcia w redukcji tkanki tłuszczowej, aż po optymalizację procesów budowania beztłuszczowej masy ciała. Zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny Blokuje gromadzenie się tkanki tłuszczowej Zapewnia suchą i nabitą sylwetkę Pozwala na optymalne magazynowanie glikogenu RedCon1 RPG - opinie Mimetyki Insuliny nie należą do najpopularniejszych suplementów na rynku, nie mniej jest to stosunkowo popularny produkt, przede wszystkim ze względu na bogactwo składu. Praktycznie wszystkie opinie na temat tego produktu są bardzo pozytywne, a osoby stosujące zgodnie podkreślają szybkie zmiany zachodzące w sylwetce. Ma to związek z większym magazynowaniem węglowodanów w mięśniach, a nie jak u osób z gorszym metabolizmem węglowodanów, gdzie woda często gromadzi się w okolicach brzucha. Ponadto, wiele opinii zwraca uwagę na brak przyrostów tkanki tłuszczowej podczas diety z dodatnim bilansem kalorycznym. Jeszcze większą popularność RPG ma na zachodnim rynku, gdzie możemy znaleźć wiele obszernych i wiarygodnych recenzji. RPG - efekty To suplement wpływający przede wszystkim na wygląd naszego ciała więc najbardziej docenią go osoby, które pracują nad swoją sylwetką. Większa wrażliwość insulinowa komórek jest korzystna zarówno z punktu widzenia redukcji tłuszczu jak i budowania mięśni. Składniki wchodzące w skład RPG mają potwierdzone działanie przez liczne badania kliniczne i na przestrzeni kilku tygodnie znacznie poprawiają zarządzanie węglowodanami przez nasz organizm. Duże korzyści osiągną również ludzie walczący z cukrzycą. W skład produktu, poza wysokimi dawkami insulinomimetyków wchodzi Paradoksyna, posiadające duży potencjał odchudzający. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25607236 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21185236 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23082086 RedCon1 RPG - okiem eksperta Suplementacja produktami zwiększającymi wrażliwość insulinową przynosi liczne korzyści i obecnie jej popularność dosyć dynamicznie wzrasta. RPG to jeden z najbardziej przemyślanych produktów z tej kategorii, łączący w sobie wiele zalet i może w wyraźny sposób przyczynić się do rekompozycji sylwetki. Warto podkreślić, że jest obecnie jedynym produktem w swojej grupie z tak dużą objętością składników, a większość z nich posiada bardzo wysoki stopień standaryzacji. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem u osób na początku redukcji lub z dużym poziomem tkanki tłuszczowej u których wrażliwość insulinowa jest ewidentnie zbyt niska, a bez niej trudno o satysfakcjonujące rezultaty.
 3. Ruda 1982 - w przypadku jaki opisałaś to dobry zestaw, chociaż bardziej chwaloną alternatywą (skuteczniejszą) dla Satietrim jest bloker apetytu o nazwie Genius Diet Pills. Co do Alkoholu, to w dniu "spożycia" można stosować te konkretne produkty, nie zawierają one stymulantów, nie wpływają więc na ciśnienie tętnicze, a to z tego względem odradza się stosowania spalaczy zawierających stymulanty w okolicy, kiedy planujemy pić alkohol. Jzs - wystarczy 15-20 minut przed śniadaniem, chodzi o to by poranna dawka spalacza tłuszczu, a raczej składniki w nim zawarte zaczęły działać, jedzenie spowalnia wchłanianie, a w przypadku niektórych spalaczy (akurat nie tyczy się to Pure Clinical Burna) może osłabiać jego działanie redukujące tkankę tłuszczową (tyczy się to np. spalaczy z johimbiną). Aga-kolata - Jeśli mamy problemy z tarczycą to Cannibal Claw nie jest dobrym pomysłem, gdyż może wchodzić w interakcje np. z tyroksyną, a jeśli mamy usunięta tarczycę, to raczej z nią problemów być nie może (?). Natomiast Lean Xtreme oraz Corti-Lean nie posiadają żadnych prekursorów hormonów tarczycy, przyspieszają metabolizm poprzez inne szlaki metaboliczne aniżeli stymulowanie pracy tarczycy). Burn24 + 98765 lub Lean Xtreme + 98765 to bardzo sensowne połączenia, które będzie skuteczniejsze to zależy w tym wypadku od tego czy mamy dobrą/złą wrażliwość komórek na działanie insuliny, czy spożywamy dużo czy umiarkowanie/mało węglowodanów oraz indywidualnej wrażliwości organizmu na poszczególne składniki aktywne. W skrócie idealnym (efektywność/pewność działania) połączeniem byłoby Burn24 + Lean Xtreme + 98765, ale to pod warunkiem, że budżet nas nie ogranicza, bo topowe produkty w swoich kategoriach tanie nie są. Bm369 - 98765 można stosować z kofeiną, która notabene wykazuje efekt synergii względem składników w nim zawartych (dlatego tak często łączony jest ze spalaczami termogenicznymi). 98765 nie ma w ogóle kofeiny.
 4. Ja prawdę pisząc nie słyszałem negatywnych opinii o Test-Rx, na forach zagranicznych, gdzie większość niehormonalnych środków ostro cisną, piszą wyłącznie pozytywnie DHEA i jego izomery 'rozkręcają' się stosunkowo długo (według badań pełna efektywność jest po 90 dniach), ale tam są inne ciekawe składniki (na które są badania). Kluczowy oczywiście jest wolny testosteron nie związany z SHGB, tutaj martwiła by mnie duża konwersja do estrogenu, bo on wytworzył się z testosteronu, ale tutaj pojawia się korelacja z prolaktyną i robi zamknięte koło.
 5. Większość producentów zaleca 8 tygodniowy czas suplementacji produktami opartymi o Arimestane, lepiej podzielić na dwie porcje i spożywać 3 kap. ze śniadaniem oraz 3 kap. z kolacją.
 6. Opcji tak na prawdę jest kilka. Jedną z najbardziej sensownym w tym wypadku wydaje się być: Wariant I Rano po przebudzeniu: 1 kap. 01234 + 1 kap. 98765 + 1 kap. Lean Xtreme. W okolicy południa między posiłkami: 1 kap. Lean Xtreme. Po południu między posiłkami: 1-2 kap. 01234 + 1 kap. 98765 Późnym po południem między posiłkami: 1 kap. 98765 Przed snem: 1 kap. Lean Xtreme Lean Xtreme jest stosowany rano po przebudzeniu oraz ~4-5h później, jedna z teorii mówi, że w tych porach najlepiej stosować boostery metabolizmu. Wariant II Rano po przebudzeniu: 1 kap. 01234 + 2 kap. 98765 + 1 kap. Lean Xtreme Po południu między posiłkami: 1-2 kap. 01234 + 1 kap. 98765 + 1 kap. Lean Xtreme Przed snem: 1 kap. Lean Xtreme Popularniejszy wariant, dla osób, które nie chcą 'cały dzień' myśleć o suplementacji i zagłębiać się niuanse, co kiedy w teorii lepiej zadziała. W tym wariancie 01234 w ilości 2 kap. może być stosowany rano lub po południu, w zależności od tego o jakiej porze potrzebujemy więcej energii.
 7. Każdy z wymienionych spalaczy ma zupełnie odmienne działanie, skład i co za tym idzie właściwości, nie można ich za bardzo nawet jak porównać ze sobą. Uwzględniając to, że pozostała do spalenia zarówno tkanka tłuszczowa biała jak i brunatna, zakreślony budżet oraz to, że spalacz termogeniczny przyniósł uprzednio zamierzony efekt, to odrzucić można Lean Fx (solo raczej rzadko jest stosowany) oraz Target-A2 (solo stosuje się w przypadku kiedy do spalenia mamy wyłącznie tłuszcz biały). Black Bombs w obecnie produkowanej wersji to bardzo kiepski spalacz tłuszczu. Olympus Labs Jupiter to termogenik dla osób które obawiają się stymulantów, a mimo to chcą wybrać spalacz termogeniczny mający w składzie jakieś pobudzacze. Killer Labz to firma, rozumiem, że chodzi o spalacz Exterminator, jeśli tak to jest to bardzo dobry spalacz tłuszczu, mocno też hamuje apetyt. Innym zbierającym bardzo dobre opinie budżetowym spalaczem jest Roxidex.
 8. Jeśli problemem jest faktycznie przede wszystkim tkanka tłuszczowa biała (gromadzi się przede wszystkim w rejonach brzucha i bioder oraz - u kobiet - na udach), to 98765 z dostepnych na rynku spalaczy targetowych ma najlepszy skład. Jeśli natomiast problemem jest zarówno tkanka tłuszczowa biała jak i tłuszcz brunatny (pokrywa on całe ciało, w tym również okolice brzucha czy bioder), to składniki zawarte w spalaczu 98765 będą redukowały tylko tłuszcz biały, a nie biały i brunatny (takie właściwości dualne mają niektóre spalacze termogeniczne). Także musimy najpierw określić czy faktycznie problemem jest wyłącznie tłuszcz biały. Jeśli chodzi o pobudzenie, to 98765 nie zawiera tzw. pobudzaczy- stymulantów, więc nie pobudza i raczej nie spotyka się opinii by zwiększał potliwość (a już na pewno nie w okresie kiedy nie wykonujemy wysiłku fizycznego - jak w przypadku niektórych spalaczy termogenicznych), raczej sporadyczne są opinie iż powoduje 'chłód na ciele'. Produktami takimi jak 98765 nie można sobie krzywdy stosując zalecane dawki i nie mając jakichś poważnych dolegliwości zdrowotnych.
 9. Ze steperem jest ten problem, że mocniej obciąża kolano niż np. rowerek stacjonarny, na którym obciążenie pionowe jest znacznie mniejsze.
 10. Cayron Stwierdzenie "im więcej, tym lepiej" jak zawsze ma słuszność pod pewnymi warunkami. W przypadku spalaczy tłuszczu dodatkowy/e środki do spalacza podstawowego-bazowego, będą maksymalizowały efekty jeśli: - składniki w produktach nie będą się powielały, - jeśli składniki w produktach nie będą działały antagonistycznie względem siebie, - jeśli składniki w spalaczach tłuszczu nie bedą konkurowały ze sobą o te same szlaki biochemiczne, - jeśli dodatkowy produkt będzie miał zastosowanie w naszym przypadku, czyli działał w zakresie na jakim nam zależy. Można więc połączyć ze sobą dwa spalacze tłuszczu i będzie "za dużo/źle", a mozna połączyć ze sobą 8 różnych suplementów i efekty będą nieporównywalnie lepsze/szybsze niż w przypadku mniejszej ilości produktów. Kofeina zawarta w Twojej przed treningówece jest jedynym stymulantem z wymienionych przez Ciebie składników. Jeśli jest jej niewielka ilość lub w połączeniu ze spalaczem zawierającym stymulanty, w sumie nie będzie jej z byt dużo, to można je łączyć ze sobą. Inna opcją jest stosowanie spalacza termogenicznego w dni wolne od treningu oraz w dzień aktywności fizycznej z dala od treningu (np. rano jeśli trenujemy po południu czy wieczorem) lub po prostu sięgnięcie po spalacz bez składników energetyzujących. Dorzucić zawsze można, pytanie tylko jakiego konkretnie efektu w jakim zakresie oczekujemy (spalanie tłuszczu, usuwanie wody podskórnej, redukcja kortyzolu, poprawa regeneracji, zahamowanie aromatazy). Generalnie ile kategorii suplementów tyle opcji. Czasta Najpopularniejszą kategorią produktów poprawiających (realnie, nie w teorii czy ulotkach) regenerajcę sa wolne aminokwasy, czyli cegiełki z których zbudowane są nasze struktury mięśniowe. Pośród nich najlepsze właściwości antykataboliczne i poprawiające regenerację mają aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA. Ich jest tak na prawdę multum. W proszku, kapsułkach, tabletkach itd. Czasami wzbogacone są o inne aminokwasy jak beta-alaninę usuwającą kwas mlekowy z mięśni, cytrulinę poprawiajacą dopływ składników odżywczych i tlenu do tkanek, itd. Zapewne padnie pytanie o jakieś konkrety, więc uprzedzając je, w telegraficznym skrócie - z ekonomicznych opcji z bardzo dobrym stosunkiem cena/skład np. Premium Labs BCAA 9000 lub wzbogacone o składniki regenerujące układ nerwowy Alri Chain'd Out, natomiast z opcji, w których kryterium jest tylko jakość (i rozsądek też) np. Amix Re-Core Concentrate.
 11. Czasta Jeśli chodzi o spalacz RedBurn to jego "świetne" działanie opiera się wyłącznie na obietnicach bez pokrycia. Produkt ma bardzo kiepski skład. Nie chodzi nawet o to, że jego cena jest trzykrotnie większa od produktów mających niemal identyczny skład, ale o to, że w tym spalaczu nie ma ani jednej substancji czynnej w takiej daawce, która miałaby potwierdzoną skuteczność w spalaniu tłuszczu. Zresztą 90% składników w nim zawartych w ogóle nie ma pośredniego ani bezpośredniego wpływu na tkankę tłuszczową. Wybierajac spalacz Red Burn pod kątem pobudzenia też niestety możemy się rozczarować, gdyż jego "moc" jest mniejsza od filiżanki kawy. Pure Clinical Burn ma prosty skład, ale ma jeden z najlepszych stosunków ceny do działania. Zwiększa dość mocno poziom energii i jeśli nie stosowaliśmy wcześniej mocnych spalaczy (czyli nasz organizm nie zwiększył znacznie tolerancję na stymulanty), to w zupełności powinien spełnić swoje zadanie pod kątem wzrostu poziomu energii. Dopamina jako suplement to raczej nie "hardcore środek", pozyskiwana jest z rośliny o nazwie Mucuna Pruriens, czyli świerzbowiec właściwy, ma więc naturalne, nie systetyczne pochodzenie, przez co jest bezpieczna dla układu nerwowego, a jak wiadomo dopamina to obok serotoniny nasz główny neuroprzekaźnik. Tylko tak na prawdę ona nie wpływa na koncentrację/skupienie w sensie jaki większość osób sobie wyobraża. Raczej wpływa na zdolności kognitywne i ogólne funkcjonowanie CUN. Są znacznie skuteczniejsze środki na poprawę skupienia czy koncentracji. Najpopularniejsze możemy zobaczyć w temacie - Legalny doping mózgu, a jeśli miałbym coś sugerować to najlepiej sprawdzają się produkty wieloskłądnikowe działające na różnorodnych szlakach metabolicznych aniżeli monopreparaty. Cutting Edge to tak na prawdę diuretyk, usuwający wodę podskórną oparty o składniki moczopędne. L-karnityna, cholina, inozytol itp. składniki lipotropowe w nim zawarte nie mają absolutnie żadnych właściwości spalających tkankę tłuszczową, mogą wspierać jedynie funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to środek popularny z jednego względu. Ma stosunkowo niską cenę i przynosi realny spadek masy ciała (usunięcie wody z organizmu), co wielu ludzi utożsamia z utratą tłuszczu, gdyż Cutting Edge reklamowany jest jako spalacz. Target-A2 to natomiast spalacz tłuszczu białego, stosowany solo sprawdza się dobrze u osób z niskim poziomem tkanki tłuszczowej lub jako dodatek do spalacza lipotropowego czy też termogenicznego uzupełniając jego działanie. Ciężko go porównywać w ogóle z Cutting Edgem, gdyż to dwie różne kategorie suplementów. Ze stosunkowo niedrogich spalaczy bez kofeiny i innych stymulantów najpopularniejszym jest ANS Slim Factor, a jeśli fundusze pozwalają można go połączyć z Target-A2, gdyż ma on bardzo dobry stosunek cena/skład pośród spalaczy targetowych. Cayron Jesli nie oczekujesz po tym zestawie mocnego pobudzenia - chociaż jak wiadomo jest to kwestia indywidualna, gdyż jednych 01234 bardzo słabo pobudza, innych stosunkowo mocno - to takie połączenie, w kwestii kompleksowego spalania tłuszczu (brunatnego i białego), jest obecnie najlepszym na rynku, biorąc pod uwagę że chcemy oprzeć redukcję o dwa środki. Jeśli natomiast oczekujesz po spalaczu termogenicznym efektu mocnego wzostu energii i stosowałeś wcześniej spalacze termogeniczne (czyli wiesz mniej więcej jaką Twój organizm ma wrażliwosć na pobudzacze) to w miejsce 01234 możesz zastosować spalacz tłuszczu Lipodrene Hardcore czy Alri Viper. Zwłaszcza ten ostatni oparty jest o radykalnie działające składniki o potwierdzonej skuteczności, dla osób na których "nic nie działa", zarówno w kwestii pobudzenia jak i redukowania tkanki tłuszczowej.
 12. Spis treści: Co to są środki Nootropowe - Nootropiki? Nootropowy - czyli jaki? Jak działają nootropiki? Modulacja stężenia neurotransmiterów Pobudzenie neurogenezy Wzmocnienie neuroplastyczności Poprawa krążenia mózgowego Neuroprotekcja Najpopularniejsze składniki nootropowe Alpha GPC CDP Choline Urydyna Fosfatydyloseryna Bacopa Monnieri Modafinil Adrafinil Lion’s Mane Piracetam Noopept Hupercyna A Winpocetyna Phenibut Co to są środki Nootropowe - Nootropiki? Termin nootropy przewija się w suplementacji coraz częściej i budzi coraz większe zainteresowanie. Nic dziwnego – wielu producentów przedstawia je jako magiczne środki, które są w stanie znacząco zwiększyć produktywność umysłową, gwarantują mądrość i niczym nieograniczoną kreatywność. Czy rzeczywiście tak jest? Czy suplementy diety mogą znacząco usprawnić działanie mózgu, a przy tym nie spowodować żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia? Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat nootropów. Przeanalizujemy dokładnie czym one są i jakie mechanizmy leżą u podstaw ich działania. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy nootropy faktycznie działają czy też są jedynie kolejnym chwytem marketingowym. Sprawdzimy również kwestie ich bezpieczeństwa i konsekwencji stosowania nootropów dla naszego zdrowia. Nootropowy - czyli jaki? Nootropy są stosunkowo nowym, a zarazem ogromnie fascynującym odkryciem naukowym. Termin „nootropowy” wywodzi się z języka greckiego, a w wolnym tłumaczeniu oznacza „ukierunkowany na umysł”. Mianem nootropów albo nootropików określa się substancje, które wzmacniają pewien określony obszar związany z funkcjonowaniem mózgu. Może to być pamięć, szybkość procesów myślowych, zdolność kojarzenia faktów, czas reakcji, kreatywność, ale także motywacja czy umiejętność koncentracji. Z tego względu suplementy nootropowe najbardziej interesują studentów oraz osoby, które wykonują pracę umysłową. W rzeczywistości ich potencjalnym odbiorcą może być każdy, komu zależy na poprawie funkcji mentalnych i zwiększeniu swoich intelektualnych możliwości. Jak działają nootropiki? Nootropy korzystają z kilku zasadniczych mechanizmów, za pomocą których wywołują konkretne, pożądane efekty. Spektrum działania poszczególnych substancji nootropowych jest zazwyczaj dość szerokie i rzadko kiedy obejmuje tylko jeden, konkretny mechanizm. Do najważniejszych mechanizmów działania, wykorzystywanych przez substancje nootropowe należą: Modulacja stężenia neurotransmiterów Mózg człowieka to skomplikowana sieć złożona z miliardów neuronów, połączonych ze sobą synapsami. Neurony współpracują ze sobą za pośrednictwem substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami (albo neurotransmiterami). Każda myśl, każde odczucie jest w pewnym sensie efektem działania neuroprzekaźników. Można wyodrębnić kilka kluczowych neuroprzekaźników, które kontrolują poszczególne aspekty funkcji poznawczych. Należą do nich: - Acetylocholina: zaangażowana głównie w proces formowania śladów pamięciowych; dodatkowo steruje skurczem mięśni i wpływa na sen - Dopamina: główny mediator układu nagrody, odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne i motywację, w dużym stopniu wpływa również na poziom koncentracji - Noradrenalina: warunkuje reakcję „walcz albo uciekaj”, mobilizuje do działania, daje efekt pobudzenia; wyostrza zmysły i zwiększa czujność - Serotonina: określana mianem „hormonu szczęścia”, odgrywa kluczową rolę w regulowaniu nastroju, pomaga kontrolować apetyt - Glutaminian: główny neuroprzekaźnik pobudzający, który ma za zadanie stymulowanie aktywacji mózgu. Ściśle współpracuje z kwasem gamma-aminomasłowym (GABA) - GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, jest antagonistą glutaminianu i działa hamująco względem nadmiernej aktywności mózgu, która często objawia się uczuciem niepokoju. Zwiększenie stężenia GABA przynosi przyjemne uczucie relaksu i ukojenia W rzeczywistości ciężko jest znaleźć substancję nootropową, która wpływałaby tylko na jeden konkretny neuroprzekaźnik. Większość z nich oddziałuje na wiele neuroprzekaźników, a modulowanie ich stężeniami może dać zaskakująco różne rezultatu. Kombinacji jest tutaj nieskończenie wiele, dlatego nawet jeśli różne nootropy działają podobnie, mogą przynosić odmienne efekty. Pobudzenie neurogenezy Stosunkowo niedawno naukowcy obalili mit, że w mózgu dorosłego człowieka nie mogą być tworzone nowe komórki nerwowe. Okazuje, że proces neurogenezy, czyli w dosłownym tego słowa znaczeniu „narodzin nueronów”, trwa całe życie. Mało tego, poprzez wiele czynników można go stymulować i modulować. Nasuwa się pytanie, do czego są nam potrzebne nowe neurony? Intensywne badania nad dojrzałym mózgiem dowiodły, że w znacznym stopniu odpowiadają one za proces zapamiętywania i uczenia się. Ponadto mają kolosalne znaczenie dla przejmowania funkcji, które zostały utracone w uszkodzonych obszarach mózgu, np. na skutek wypadku albo rozwoju choroby neurodegeneracyjnej. Stymulacja wzrostu nowych neuronów, silnie promowana przez substancje nootropowe, jest więc ogromną szansą na poprawę pamięci i przyspieszenie tempa przyswajania nowej wiedzy. Wzmocnienie neuroplastyczności Wzrost nowych neuronów, o którym mówiliśmy wcześniej, jest ważny, ale jeszcze istotniejsza wydaje się być zdolność tkanki nerwowej do formowania nowych połączeń pomiędzy neuronami. Określa się ją mianem plastyczności mózgu. Im bardziej plastyczny mózg, tym większe możliwości w zakresie zapamiętywania, reagowania na odmienne, nieznane nam warunki i szybszy proces adaptacji do zmian. Poprawa krążenia mózgowego Wiele nootropów sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co oznacza zwiększony napływ krwi do mózgu. Dzięki temu poprawia się zaopatrzenie mózgu w związki niezbędne do wydajnej pracy oraz stanowiące źródło energii. Wśród nich znajduje się przede wszystkim tlen, glukoza oraz rozmaite substancje odżywcze. Neuroprotekcja Nootropy mogą również spełniać funkcje ochronne względem neuronów. Spowalniają ich starzenie się i zmniejszają rozmiar uszkodzeń, jakie powstają w konsekwencji upływającego czasu albo pod wpływem działania rozmaitych środków, np. toksyn. Niektóre nootropy mogą również pobudzić produkcję ważnych dla ochrony neuronów molekuł, takich jak czynnik wzrostu nerwów (NGF) czy neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDFN). Dzięki takiemu działaniu substancje nootropowe sprzyjają zachowaniu wysokiej sprawności umysłowej niezależnie od wieku. Do pewnego stopnia mogą również redukować ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Najpopularniejsze składniki nootropowe Wiemy już czym są substancje nootropowe i jak działają, pora więc poznać najpopularniejsze nootropy. Zależnie od wykorzystywanych mechanizmów każdy z nich ma swoje unikalne działanie, co odróżnia go od pozostałych nootropów. Dzięki temu można wybrać suplement, który najlepiej pasuje do naszych potrzeb i wzmacnia te obszary umysłu, na których najbardziej nam zależy. Najskuteczniejsze produkty nootropowe - doping mózgu. Warto podkreślić, że różne nootropy mają różne profile bezpieczeństwa. Część z nich ma pochodzenie organiczne, które daje niemal stuprocentową pewność braku ryzyka skutków ubocznych. Niektóre, zwłaszcza syntetyczne, wykazują na tyle silne działanie, że dostęp do nich jest ograniczony i wymaga recepty. Niezależnie od znakomitych wyników badań klinicznych i potwierdzonej skuteczności nootropy powinny być stosowane z rozsądkiem i zgodnie z wytycznymi producenta. Warto pamiętać o łacińskiej maksymie, zgodnie z którą to „dawka czyni truciznę”. Poniżej lista najpopularniejszych nootropów, które warto poznać: Alpha GPC Czyli alfosceran choliny. Uważa się, że pod względem biodostępności nie ma lepszej formy choliny. Alfosceran choliny bardzo łatwo przekracza barierę krew-mózg i swobodnie przekształca się we wspomniany wcześniej neuroprzekaźnik acetylocholinę. Pełni ona fundamentalną rolę w procesach przyswajania wiedzy, tworzenia śladów pamięciowych i odtwarzania zapamiętanych informacji. Z tego względu Alpha GPC będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy głównie na wzmocnieniu pamięci i przyspieszeniu tempa nauki. Co ważne, Alpha GPC oddziałuje przede wszystkim na układ przywspółczulny, który koreluje z procesem regeneracji i odpoczynku, dlatego nie wykazuje właściwości stymulujących. Cholina jest naturalnym składnikiem błon komórkowych, dlatego alfosceran choliny jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych nootropów. CDP Choline Cytykolina, podobnie jak Alpha GPC, jest źródłem choliny i znaczącym substratem do produkcji acetylocholiny. Korzystnie wpływa na proces kodowania nowych informacji i ułatwia ich przywoływanie z odmętów pamięci wtedy, kiedy są nam potrzebne. O ile Alpha GPC kojarzy się raczej z regeneracją i odpoczynkiem, to CDP Choline działa łagodnie psychostymulująco. Idealnie sprawdzi się więc u osób, które dążą do wzmocnienia pamięci, ale potrzebują również dawki energii i pobudzenia do działania. Urydyna Urydyna jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest wykorzystywana jako substrat do produkcji fosfatydylocholiny, która z kolei służy do syntezy znanej nam acetylocholiny. Jednak najważniejszą rolą urydyny wydaje się być promowanie integralności błon komórkowych i poprawa przekaźnictwa nerwowego. W efekcie nie tylko wzmacnia pamięć, ale także przyspiesza tempo procesów myślowych i zwiększa zdolność skupienia uwagi. Fosfatydyloseryna Fosfatydyloseryna należy do grupy fosfolipidów, które budują struktury komórek ludzkiego organizmu. Bardzo duże jej stężenie odnotowuje się w mózgu. Zwiększa dostępność choliny w organizmie, co przekłada się na wzrostu poziomu acetylocholiny. Dodatkowo poprawia płynność błon komórkowych, co jest ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego przewodzenia impulsów nerwowych. Ciekawą właściwością fosfatydyloseryny jest zdolność redukowania stresu. Mówimy tu nie tylko o subiektywnych odczuciach, ale także tych mierzalnych, za pomocą badania stężenia kortyzolu – hormonu stresu. Suplement ten dobrze sprawdzi się więc u osób, u których pogorszenie funkcji kognitywnych, rozkojarzenie i kłopoty z pamięcią są efektem chronicznego stresu. Bacopa Monnieri Bacopa Monnieri, określana również mianem Brahmi, jest leczniczą rośliną, niezwykle popularną w medycynie dalekiego wchodu. Z kolei „zachód” zachwycił się jej właściwościami nootropowymi. Wyciągi z tej rośliny znacznie zwiększają pojemność pamięci i przyspieszają tempo uczenia się. Świetnie niwelują rozkojarzenie i promują koncentrację. Dokładny mechanizm jej działania nie jest do końca poznany. Udowodniono, że Brahmi sprzyja powstawaniu nowych komórek nerwowych i tworzeniu się unikalnych połączeń między nimi, a ponadto ma pozytywny wpływ na przekaźnictwo cholinergiczne. Dodatkowo działa przeciwutleniająo i przeciwzapalnie. Jest jednym z najbezpieczniejszych środków nootropowych. Modafinil Modafinil budzi ogromne zainteresowanie, ale i kontrowersje. Przede wszystkim jest to środek syntetyczny, pierwotnie opracowany do leczenia narkolepsji. Dostęp do niego jest ograniczony i w naszym kraju wymaga recepty od lekarza. Dokładny mechanizm działania modafinilu nie jest znany, natomiast sporo mówi się o efektach, jakie przynosi. Na pewno skutecznie niweluje senność i zwiększa odporność na niedobór snu. Użytkownicy wspominają również o znacznym wzmocnieniu pamięci i poprawie zdolności analitycznych. Adrafinil Adrafinil jest niczym innym jak syntetycznym prekursorem modafinilu. Działa więc analogicznie do niego, aczkolwiek dużo słabiej. Do pełnej aktywności ustrojowej wymaga konwersji w wątrobie, co budzi pewne wątpliwości, zarówno pod względem obciążenia tego organu, jak i samej skuteczności przekształcenia w modafinil. Na pewno nie należy go przyjmować stale. Może być ciekawą opcją do stosowania doraźnego, np. przed ważnymi egzaminami, wymagającymi projektami itp. Lion’s Mane Lion’s Mane, czyli soplówka jeżowata, to jadalny chiński grzyb o silnych właściwościach nootropowych. Należy do grupy „superfoods”, czyli jest stuprocentowo bezpieczny dla organizmu. Dostarcza całą gamę związków bioaktywnych, witamin, minerałów i aminokwasów. Jego niezwykłe właściwości wynikają z stymulowania produkcji czynnika wzrostu nerwów (NGF), który bierze udział w rozwoju i regeneracji neuronów. Idealnie sprawdza się u osób, którzy cenią bezpieczeństwo i chcą przy okazji wesprzeć ogólny stan zdrowia. Piracetam Piracetam to syntetyczny nootropik, a zarazem najpopularniejszy przedstawiciel grupy związków zwanych racetami. Są one stosowane dla poprawy funkcji poznawczych i pobudzenia kreatywności. Uważa się, że usprawniają koordynację pomiędzy obiema półkulami mózgu, zwiększają zdolność przyswajania wiedzy i silnie promują myślenie skojarzeniowe. Dodatkowo łagodzą lęki i działają przeciwdepresyjnie. Mechanizm działania racetamów ściśle wiąże się z modulacją kluczowych neuroprzekaźników i aktywizacją ich receptorów. Wspomniany Piracetam cieszy się największą popularnością. Mniej znany, choć silniejszy od niego jest Aniracetam oraz Oksyracetam. Za najmocniejszy z tej grupy jest uważany Fenylopiracetam. Noopept Noopept bywa porównywany do piracetamu, choć nie należy do racetamów i działa dużo silniej. Jest substancją syntetyczną, aktywną w układzie glutaminergicznym. Znacznie zwiększa zdolność do zapamiętywania dużej ilości nowej wiedzy, maksymalnie przyspiesza tempo procesów myślowych, promuje podzielność uwagi i umiejętność koncentracji. Jest też dobrym stabilizatorem nastroju. Hupercyna A Hupercyna A (Huperzine A) jest alkaloidem, który można spotkać w roślinach należących do widłakowatych. Z powodzeniem syntetyzuje się ją również w warunkach laboratoryjnych. Jej działanie sprzyja podniesieniu stężenia acetylocholiny w ustroju. W przeciwieństwie do większości suplementów hupercyna A nie dostarcza prekursora do produkcji tego neurotransmitera, ale blokuje działanie acetylocholinesterazy – enzymu rozkładającego acetylocholinę. Ma długi czas działania, świetnie poprawia pamięć roboczą i wspomaga proces uczenia się. Winpocetyna Winpocetyna jest pochodną alkaloidu zwanego winkaminą. Szeroko wykorzystuje się ją w medycynie – wspiera leczenie choroby Alzheimera i udarów. Jest aktywna w sieci naczyń mózgowych. Usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i mobilizuje tkankę mózgową do właściwego wykorzystania glukozy oraz tlenu. Ułatwia zapamiętywanie nowych faktów i kojarzenie. Idealnie sprawdza się w przypadku spadku zdolności poznawczych u osób w podeszłym wieku. Phenibut Phenibut (Fenibut) w zamyśle miał być lekarstwem służącym do niwelowania zaburzeń lękowych. Oddziałuje głównie na poziom GABA, stąd jego działanie anksjolityczne. Wielu użytkowników odczuwa również podwyższoną zdolność do skupienia uwagi oraz jasność i klarowność myślenia. Suplement ten bardzo dobrze sprawdza się w sytuacjach stresowych, np. przed ważnymi egzaminami. Niweluje niepokój i napięcie, a równocześnie pozwala zachować ostrość umysłu i wysoką sprawność intelektualną.
 13. Olympus Labs Ignit3 Najbardziej ceniony reduktor tkanki tłuszczowej jaki powstał od Olympus Labs, jednego z najbardziej cenionych producentów suplementów w ostatnim czasie. Zawiera kliniczne dawki składników aktywnych oraz standaryzacje na substancje czynne. Jako jeden z niewielu spalaczy tłuszczu, Ignite śmiało możemy określić mianem kompletnego, który sprawdzi się przy każdym rodzaju zatłuszczenia naszej sylwetki. Szybka i trwała utrata nadwyżki kilogramów Znakomite właściwości pobudzające Przyspiesza metabolizm spoczynkowy Działa na uporczywą tkankę tłuszczową brzuszną Ogranicza nadmierny apetyt Olympus Ignit3 - opinie Produkt ten cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych jak i Europy. Zbiera bardzo dobre opinie z naciskiem na efektywną utratę wagi, jaką rzadko notujemy przy większości spalaczy tłuszczu. Według użytkowników bardzo dobrze poprawia nastrój i podnosi poziom energii, jednak bez efektu nadmiernego pobudzenia czy skutków ubocznych. Na naszym rynku również zdobył już uznanie wielu osób i wszystkie opinie na Jego temat są co najmniej pozytywne. Póki co nie spotkaliśmy się z negatywną opinią na temat działania Ignite. Warto podkreślić, że jest to cecha wspólna dla produktów Olympus Labs, które są znane ze skuteczności i bardzo wysokiej jakości. Olympus Labs Ignite - efekty Suplement został oparty w matrix składników działających wielowektorowo, zarówno pod kontem nasilenia termogenezy i lipolizy, jak i również przyspieszających metabolizm i podnoszących poziom energii. Działa na tkankę tłuszczową brunatną, która pokrywa zdecydowaną większość obszarów naszego działa, jak i również białą, która gromadzi się w newralgicznych partiach. Ze względu na tak kompleksowe działanie wykazuje dużą skuteczność u praktycznie każdej osoby. Składniki w nim zawarte posiadają potwierdzoną skuteczność przez liczne badania, co dowodzi Jego jakości. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23308394 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27860303 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3535824/ Ignit 3 - okiem eksperta Jest to z pewnością jeden z bardziej przemyślanych reduktorów tkanki tłuszczowej jaki pojawił się na rynku w ostatnich latach. Porcja dzienna została umieszczona w kilku kapsułkach, dzięki czemu nawet osoby początkujące będą mogły łatwo zmniejszyć dawkę pod swoje oczekiwania. Należy do spalaczy tłuszczu, które posiadają bardzo dobre właściwości redukujące tkankę tłuszczową, a jednocześnie nie wywołują efektu nadmiernego pobudzenia.
 14. Jeśli najbardziej istotne dla nas są funkcje sportowe to najważniejszym elementem jest pulsometr. Najlepszą dokładność wykazują te, które bezprzewodowo mogą łączyć się z pasem telemetrycznym założonym na przeponę, gdzie dokładność mierzenia jest wyższa niż na nadgarstku, kiedy to zegarek nie zawsze dolega prawidłowo przez cały czas.Jeśli najbardziej istotne dla nas są funkcje sportowe to najważniejszym elementem jest pulsometr. Najlepszą dokładność wykazują te, które bezprzewodowo mogą łączyć się z pasem telemetrycznym założonym na przeponę, gdzie dokładność mierzenia jest wyższa niż na nadgarstku, kiedy to zegarek nie zawsze dolega prawidłowo przez cały czas.
 15. Jaki nie wybierzesz sprawdza dokładnie mocowanie tego typu drążków, powinno być co najmniej 6 punktowe o przekroju śrub fi min. 10mm
 16. Za atlas Adidasa płacimy w dużej mierze za markę, lepiej wybierać produkty producentów specjalizujących się w produktach na siłownię niż marketowych. Np. Kelton.
 17. Jeśli rozgrzewka nie pomaga, może się okazać, że pojawił się ubytek w tkance chrząstnej lub łącznej, ewentualnie zmniejszyła mocno ilość mazi stawowej. Warto byłoby to sprawdzić. Jeśli okaże się, że tak jest wtedy należy ją odbudować, gdyż rehabilitacja w tym nie zawsze pomaga. W tym kierunku potwierdzoną skuteczność mają Kwas Hialuronowy, Cissus Quadrangularis, NEM (natural eggshell membrane), Boswellia Serrata czy produkty wieloskładnikowe jak iForce Joint Help, Animal Flex czy Scitec Arthroxon.
 18. Odnośnie tego czy w Twoim pożywieniu brakuje źródła energii np. tłuszczy (węglowodanów lepiej unikać na redukcji, czyli podczas odchudzania), lub jest za mało budulca dla regeneracji (białka), to można to określić dopiero gdybyś wkleił przykładowy dzienny jadłospis i podał swoje parametry fizyczne. Kreatyna nie przeszkadza w odchudzaniu i jest to skuteczny suplement podnoszący poziom siły. Wydolności nie poprawia, w tym kierunku działają niektóre aminokwasy jak L-Cytrulina czy Beta-Alanina lub inne suplementy typu Cordyceps Sinensis czy ginsenozydy zawarte w żeń-szeniu.
 19. AntOn Nolvadren XT nie powinno się stosować dłużej niż przez okres 8 tygodni by działał on w pełni efektywnie, przynajmniej tak zalecają producenci suplementów opartych o Arimistane. Najlepszą alternatywą dla niego jest Myokem Alphadex oraz Elite Nutrition Erase Fast. Jeśli chodzi o 98765 i Liporedux to nie stymulują one ośrodkowego układu nerwowego, więc mogą być stosowane w dłuższej suplementacji. Co więcej 98765 ma w składzie substancje czynne, którch skuteczność wzrasta (według badań) wraz z czasem stosowania, mianowicie chodzi o Fukoksantyne i Fukoidan w nim zawarte. Jeśli chodzi o 56789 01234, to jako że kończysz drugie opakowaniu i mimo, że jesteś bardzo zadowolony z efektów, to warto byłoby zmienić go na inny spalacz termogeniczny, z tego względu, iż tak jak sam wspomniałeś, warto byłoby pobudzać po takim czasie inne receptory w organizmie, tak by efektywność i postępy w redukcji tłuszczu były na dobrym poziomie. Bardzo ciekawą opcją alternatywną dla 01234 jest chociażby spalacz Hi-Tech Lipodrene Hardcore. https://forum-sportowe.pl/topic/331-hi-tech-lipodrene-hardcore/ Jeffreydahmer Łączenie spalacza dermalnego jakim jest SAN Liporedux wraz z diuretykiem dermalnym jakim jest VasoDry z tego co obseruję jest częstym połączeniem z tego względu, iż w swoich kategoriach są to topowe środki na rynku. Nie są one jednak substytutami dla siebie, bo jeden z nich redukuje tłuszcz, głównie biały, a drugi usuwa zatrzymaną wodę podskórną. Inną mniej popularną (a niekiedy znacznie skuteczniejszą) metodą na redukcję tłuszczu z okolic brzucha czy tzw. boczków jest np. zbicie poziom kortyzolu czy poprawa wrażliwości insulinowej tkanek lub sztuczne wytworzenie na poziomie komórkowym ketogenezy. W przypadku obniżenia poziomu kortyzolu (podnosi się on wraz z postępem redukcji, gdyż hormon ten wytwarza się podczas deficytu kalorycznego), organizm nie gromadzi resztek zasobów energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej na tzw. boczkach i nastepuje lipoliza z tamtych rejonów ciała. Bardzo dobrymi produktami o takim działaniu są Nolvadren XT, Reduce XT czy Alphadex XT. Jeśli natomiast poprawimy wrażliwość komórek na działanie insuliny to zahamujemy lipogenezę (proces tworzenia się komórek tłuszczowych z cukrów [trójglicerydów]), a węglowodany będą pożytkowane na procesy energetyczne lub gromadzone w tkance mięśniowej lub wątrobie. Przykładem takich boosterów insuliny o przemyślanym (i bezpiecznym oczywiście) składzie jest Blackstone Labs Glycolog, Performax SlinMax czy Glycobol XT lub Redcon1 RPG, a także chwalony tutaj jako spalacz bez stymulantów Omega Sports Burn24. Dzięki tego typu produktom organizm może łatwo czerpać energię z tłuszczu, gdyż dostarczane z pożywienia węglowodany nie są gromadzone w adipocytach, łatwiej też zachodzi proces rekompozycji składu ciała. Tak na prawdę trudno jest jednoznacznie wskazać, która metoda lub połączenie, których metod będzie najskuteczniejszego, bo to niestety zależy w dużej mierze od indywidualnej reakcji organizmu i uwarunkowań, które stanowią podłoże naszego otłuszczenia. PolyMan Nie jest wymagane stosowanie na raz trzech jakichkolwiek produktów, ale należy wziąć pod uwagę, że jeśli w jakimś zestawie, który nas interesuje (a w przypadku tego tak właśnie jest), każdy z produktów ma realną skuteczność, to zastosowanie dwóch zamiast jednego, czy trzech zamiast dwóch, produktów przyniesie lepsze rezultaty. Nie jest więc tak, że dany spalacz tłuszczu sam nie bedzie wykazywał działania i jest niezbędny jakiś inny dodatkowy produkt, ale stosując kilka produktów działających na różnych płaszczyznach lub wykazujących efekt synergii między sobą, będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. Odnośnie dakowania to zależy ono od masy ciała, ale zakładjąc, że ważymy ponad 80kg dakowanie wygląda następująco: Burn24: 2 kap. przed trzema głównymi posiłkami codziennie; Cannibal Claw: 1 kap. po przebudzeniu, 1 kap. po południu między posiłkami lub przed aktywnoscią fizyczną oraz 1 kap. przed snem. Jeśli trenujemy rano, wtedy pierwsza porcja przed treningiem, a druga po południu. Diuretic Complex: 2 kap. trzy razy dziennie razem z głównymi posiłkami. Diuretic Complex skończy się po dwóch tygodniach, ale najczęściej jest to wystarczający okres, by diureza wody podskórnej w pełni nastąpiła. Drkarolajna W przypadku problemów z tarczycą (niedoczynność) powinniśmy unikać wzmacniaczy metabolizmu, w wymienionych przez Ciebie tabletkach na odchudzanie takich składników nie ma. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych powinniśmy unikać produktów zawierających chrom, dzięgiel chiński, pluskwica groniasta, adrafinil dziurawiec, senes, kruszyna, rzewień, obniżać skuteczność antykoncepcji może również nadmiar witaminy C czy soku grejpfrutowego (spowalniają metabolizm wątrobowy estrogenów zwiększając ich stężenie we krwi). Tych składników również nie ma w wymienionych spalaczach tłuszczu czy diuretyku, więc nie ma przeciwwskazań.
 20. Na temat spalaczy tłuszczu można by napisać kilka książek, to samo jeśli chodzi o opinie o spalaczach tłuszczu. Zebrane w całość w przystępny sposób masz w rankingu spalaczy tłuszczu tutaj na forum, wraz z opiniami (pozytywnymi i negatywnymi, gdyż nie ma idealnego spalacza tłuszczu dla wszystkich). https://forum-sportowe.pl/topic/4-najlepsze-spalacze-tluszczu-ranking/
 21. Testosteron zwiększa syntezę białek mięśniowych i bilans azotowy, nawet przy ujemnym bilansie kalorycznym waga może stać w miejscu, gdyż powoduje też retencję wody w tkankach i podskórną.
 22. Erase Fast najlepiej stosować 1 kap. z pierwszym posiłkiem w ciągu dnia, a drugą porcję przed snem lub z kolacją. Codziennie tak samo.
 23. Witaminy dla sportowców Sportowcy to wymagająca grupa konsumentów, którzy ze względu na zwiększony wysiłek fizyczny i psychiczny potrzebują dostarczać znacznie większą ilość witamin i minerałów niż przeciętne osoby. Witaminy dla sportowców to często zaniedbywany temat, wiąże się z tym niska świadomość konsumentów co do wyboru odpowiedniego suplementu. Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców? Jak w przypadku każdej kategorii produktów, w tym także suplementów, nie ma idealnego produktu dla wszystkich. Wybierając witaminy dla sportowców powinniśmy kierować się przede wszystkim składem produktu. Czyli odpowiednimi dawkami, proporcjami oraz formami poszczególnych mikroelementów. Jakie są to jednak odpowiednie dawki, proporcje oraz formy? Otóż wybierając dobre witaminy dla sportowców powinniśmy wziąć pod uwagę, że organizm podczas wysiłku wydala znaczne ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B odpowiedzialne na procesy energetyczne zachodzące w organizmie. Wydalane są one z potem oraz moczem, więc ich ubytek podczas intensywnego wysiłku fizycznego jest znaczny. Często kierujemy się błędnym przekonaniem, że witaminy zapewniające 100% realizacji dziennego zapotrzebowania są wystarczające dla osób aktywnych fizycznie. Otóż ta wartość referencyjna określona jest po pierwsze dla osób nieaktywnych fizycznie, a po drugie oznacza ona ilość którą powinniśmy dostarczyć dziennie organizmowi by nie pojawiły się braki tych mikroelementów. Nie jest to absolutnie maksymalna wartość jaką może organizm przyswoić czy jaką możemy mu dostarczyć by nie nabawić się hiperwitaminozy. Witaminy rozpuszczalne w wodze, takie jak witaminy z grupy B bardzo trudno jest przedawkować, tym bardziej sportowcom. Ich nadmiar jest po prostu wydalany z organizmu na bieżąco. Powinniśmy więc sięgać po witaminy mające bardzo dużą ich ilość, gdyż wykorzystywane są one przez organizm w procesach fizjologicznych związanych z wytwarzaniem energii na poziomie komórkowym. Wartości referencyjne w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodze rzędu paru czy kilku tysięcy procent realizacji dziennego zapotrzebowania nie są niczym nadzwyczajnym. Kolejna sprawa to odpowiednie formy mikroelementów. Dla organizmu najlepszymi formami witamin i minerałów są formy zbliżone jak najbardziej do tych, które naturalnie występują w pożywieniu lub takie, które tworzone są z zaawansowanych molekuł w procesie chelatacji. Znakomita większość, w szczególności tanich lub w formie tabletek musujących, witamin oparta jest o minerały w postaci tlenków, które to formy są bardzo słabo biodostępne i ich przyswajalność wynosi kilka procent. Co więcej wraz z większą ich podażą, ta biodostępność maleje. Jeśli widzimy więc, że minerały w danym produkcie oparte są o tego typu związki, lepiej wydać tych kilka złotych na jakikolwiek owoc czy warzywo. Wysoko biodostępnymi formami mikroelementów są wspomniane chelaty aminokwasowe oraz cytryniany i jabłczany. Tego typu mikroelementy charakteryzują się kilkunasto lub kilkudziesięciokrotnie większą przyswajalnością niż formy nieorganiczne. Na rynku dostępnych jest setki witamin dla sportowców, różnice w cenach są bardzo znaczne, wynikają one nie tylko z użytych form oraz dawek poszczególnych witamin czy minerałów, ale także dodatkami mającymi szereg właściwości fizjologicznych. Podczas wysiłku, w organizmie sportowca powstaje wiele szkodliwych związków zachodzących przemian energetycznych jak wolne rodniki czy inne szkodliwe dla naszego zdrowia metabolity. Wysokiej jakości witaminy na dla sportowców poza podstawowymi mikroelementami zawierają także kompleksy antyoksydantów, składników wzmacniających odporność, witalizujących ziół, probiotyków, prozdrowotnych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3 czy składników funkcyjnych zwiększających wytrzymałość stawów lub działających witalizująco na organizm, itd. Tak naprawdę solidny kompleks witaminowo-mineralny dla sportowców to podstawowy produkt umożliwiający prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych organizmu na każdej płaszczyźnie. Jakie witaminy dla sportowców wybrać? Zasady jakimi kierować się podczas wyboru tego typu preparatu już znamy. Nie każdy chce jednak analizować składy poszczególnych produktów i dokonywać porównań. Z pewnością mikroelementami spełniającymi wszystkie podane wyżej kryteria, mające rozbudowany skład prozdrowotny i funkcyjny są takie suplementy jak Amix Lifes Vitality, Now Foods Adam czy Ultralife Max Nutrition. Oczywiście nawet stosując najlepsze witaminy dla sportowców nie powinniśmy zapominać o racjonalnym odżywianiu, gdyż nie wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu jesteśmy w stanie dostarczyć w postaci suplementu.
 24. Jak schudnąć w tydzień? To pytanie osobom które regularnie trenują na siłowni i zdrowo się odżywiają wydaje się być w pewnym sensie zabawne, dla wielu może być również irytujące, faktem jest jednak że regularnie pojawia się w oczekiwaniu na odpowiedź która przyniesie konkretną metodę. I choć świadomość ludzi odnośnie odchudzania ciągle się zwiększa to niestety z tego rodzaju pytaniami będziemy mieć do czynienia jeszcze przez bardzo długi czas. Prawda niestety okazuje się bezlitosna gdyż w tak krótkim czasie nie da się realnie zmniejszyć udziału tkanki tłuszczowej w widoczny sposób. Oczywiście można zrzucić całkiem sporą ilość kilogramów przy zastosowaniu takich metod jak odwadnianie, manipulacja glikogenem itp. jednak jest to bezzasadne dla osób zmagających się z nadmiarem tłuszczu. Tego rodzaju metody mają oczywiście prawo bytu w przypadku osób potrzebujących w krótkim czasie zmieścić się w dany limit wagowy np. w sportach walki czy zawodach sylwetkowych. Dla przeciętnych osób na amatorskim poziomie tego rodzaju eksperymenty mogą przynieść więcej szkód niż pożytku dlatego radzimy porzucić tego rodzaju metody i wykazać się nieco większą cierpliwością niż wspomniany już tydzień. Ile czasu zajmuje zatem właściwe odchudzanie? Odpowiedź na to pytanie jest o wiele bardziej złożona niż nam się wydaje i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od masy ciała danej osoby. Jeśli mamy do czynienia z osobą ze znaczną otyłością proces ten jest długotrwały i wymaga nawet wielomiesięcznej, a czasami rocznej pracy. Oczywiście sylwetka systematycznie zmienia się na plus, jednak do osiągnięcia naszego docelowego rezultatu minie sporo czasu. W przypadku osób które pragną zrzucić tylko kilka kilogramów efekt ten przyjdzie szybciej i przy zachowaniu odpowiedniej konsekwencji dietetycznej i treningowej może zająć nam to nie więcej niż 6 – 8 tygodni. Innym bardzo ważnym czynnikiem jest generyka. Dla niektórych osób zgubienie nawet jedno kilograma jest bardzo trudnym zadaniem z uwagi np. na przyjmowanie wcześniej leki, rozregulowaną gospodarkę hormonalną czy zwolniony metabolizm. Są osoby które mimo stosunkowo sporego ruchu i prawidłowego odżywiania bardzo łatwo odkładają tkankę tłuszczową. Po przeciwnej stronie możemy postawić osoby których nadwaga wynika przede wszystkim z prowadzonego trybu życia. Ta grupa osób po wprowadzeniu kilku podstawowych zmian efekty osiągnie prawdopodobnie szybciej. Wiedza kluczem do sukcesu Osoby które już wcześniej wypracowały atletyczną sylwetkę mają sporą przewagę nad osobami początkującymi. Bagaż doświadczenia, poznanie własnego organizmu oraz sposobów jego reakcji na różne detale jest bardzo istotny. Takie osoby nawet po kontuzji czy okresie zaprzestaniu treningów z różnych powodów z reguły szybciej wrócą do dobrej formy niż osoba początkująca z podobną sylwetką. I chociaż niewątpliwie praktyka czyni mistrza, to przygotowanie teoretyczne jest bardzo istotne i pozwoli nam ustrzec się przynajmniej kilku z wielu możliwych błędów jakie możemy popełniać jako osoby zupełnie początkujące. Rozmawiajmy więc z osobami bardziej doświadczonymi, czytajmy artykuły oraz wywiady ze znanymi postaciami świata fitness i dietetyki a na pewno osiągnięcie naszego celu przyjdzie szybciej. Jakie są najlepsze sposoby na szybie odchudzanie? Zdecydowanie połączenie wszystkich czynników które realnie wpływają na utratę tkanki tłuszczowej. Będzie to więc dopracowana dieta, odpowiednia trening siłowy bądź interwałowy, właściwa suplementacja, dobry sen oraz odpowiednie prowadzenie się w ciągu dnia. Wszystkie te czynniki połączone razem są gwarancją naszego sukcesu. Szczególne istotne jest to w sytuacji kiedy jesteśmy zdeterminowani do osiągnięcia efektów w jak najkrótszym czasie. Z pewnością powinniśmy jednak we wszystkim zachować zdrowy rozsądek i unikać sposobów które mogą przynieść nam wiele skutków ubocznych i wpływać na nasze zdrowie jak np. głodówka czy ekstremalne odwadnianie. Czy diety 500, 1000 kcal itp. są skuteczną metodą? Nie. Są to kontrowersyjne i dla wielu z nas niebezpieczne metody żywieniowe których skuteczność została obalona już dawno temu. Tego rodzaju działanie mają mnóstwo skutków ubocznych i nie zawsze kończą się one tylko i wyłącznie na pogorszeniu naszego wyglądu. Tego rodzaju systemy żywieniowe rozregulowały metabolizm już bardzo wielu osobom które dążyło do szybkiego uzyskania atletycznej sylwetki. Co więcej efekt jo-jo jest niemal pewnym efektem ubocznym głodówek. Jest to oczywiście szybki powrót do starej wagi, a jednocześnie nasz organizm ciągle przeżywa skutki jego nadmiernej eksploatacji. Poza proporcjami sylwetki znacznie pogarszają się także takie części naszego ciała jak skóra, paznokcie oraz włosy co szczególnie mocno przeżywają kobiety. Bezpieczny i skuteczny sposób na znaczną poprawę sylwetki w tak krótkim czasie jak tydzień niestety nie istnieje i prawdopodobnie istniał nigdy nie będzie. Poza zabiegami i interwencjami chirurgicznymi wymaga to sporo więcej czasu. Jedyną rozsądną drogą jest więc odpowiednie przygotowanie psychiczne i gotowość na ciężko walkę o atrakcyjne ciało. Pamiętajmy jednak, że ponad wszystko warto podejmować nowe wyzwania i czerpać z nich satysfakcję, a rzeczy wymagające większego wysiłku dają jej o wiele więcej.
 25. Jak schudnąć 20 kg? Odchudzanie jest bardzo wyczerpującym procesem dla wielu z nas. Są oczywiście osoby które dzięki zdrowemu podejściu, właściwej diecie oraz odpowiednim dbaniu o siebie są w stanie przejść przez ten etap w doskonałej kondycji psychicznej, jednak u wielu z nas występują mniejsze bądź większe kryzysy. Szczególnie podatne są na to osoby które potrzebują zgubić nieco więcej kilogramów. Przyjmuje się, że wiele osób zaczynających przygodę z walką o lepsze ciało pragnie pozbyć się nadmiaru około 20 kilogramów i to właśnie na takich osobach skupimy się w tym artykule. Czy 20 kg to duża nadwaga? Generalnie jest to średniej wielkości wynik, choć oczywiście wszystko zależy od naszej indywidualnej osoby. Drobna kobieta która regularnie ważyła około 50 kg przy wadze 70 kg będzie odczuwała duży dyskomfort i znacznie zmieni to jej sylwetkę. Natomiast inaczej wygląda sytuacja z osobami trenującymi siłowo przez wiele lat. W tzw. okresie masowym różnicę wagi wynoszące 20 kg względem najlepszej formy nie są czymś niespotykanym. Warto zatem przede wszystkim patrzeć na siebie przez pryzmat własnej osoby i skupić się na naszych celach i ich realizacji. Od czego zacząć? Przede wszystkim niezależnie od tego czy naszym celem jest zredukowanie 3 czy 30 kg powinniśmy zacząć od zmian w naszym odżywianiu by w pewnym sensie zmusić nasz organizm do wykorzystywania tkanki tłuszczowej jako źródła energii. Najważniejszym aspektem będzie więc zapewnienie sobie odpowiedniego deficytu kalorycznego poprzez właściwą dietę. Wyliczamy nasze zapotrzebowanie energetyczne oraz dobieramy odpowiednie produkty wedle niego. Bardzo ważne jest także spożywanie optymalnej ilości białka. Dla większości z nas będzie to wartość na poziomie 2g na każdy kilogram masy ciała. Zapewni to nie tylko szybszy spadek wagi, ale również ułatwi zachowanie estetyki sylwetki. Trenuj siłowo Okres redukcji tkanki tłuszczowej to czas w którym wiele osób stara się wykonywać duże ilości treningów aerobowych. Jest to wysiłek o stosunkowo niskiej intensywności wykonywany ciągiem bez żadnych przerw. Idealnym przykładem są tutaj spacery, marsze, spokojne biegi, pływanie czy jazda na rowerze. Niestety dla wielu osób ten rodzaj treningu nie jest optymalnym wyborem i o wiele bardziej efektywne stają się treningi o zmiennej intensywności. Siłownia to doskonały sposób nie tylko na wywołanie deficytu energetycznego, ale również na osiągnięcie estetycznej sylwetki poprzez pracę nad swoją masą mięśniową. Nawet osoby które mają do zrzucenia ilości większe niż 20 kg nie powinny lekceważyć jego znaczenia. Sylwetka to nie tylko nasza waga, bez odpowiednio ukształtowanego ciała nawet osoby bardzo szczupłe mogą nie być zadowolone ze swojej figury. Włącz suplementację Zrzucenie 20 kilogramów nadwagi z pewnością nie jest wyczynem spektakularnym, nie mniej jednak wymaga pewnego wysiłku oraz zaangażowania. Warto zadbać o wiele detali w tym również suplementację, czyli uzupełnienie ważnych braków które mogą mieć wpływ na końcowy sukces. W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej kluczową rolę odgrywają tzw. spalacze tłuszczu których na rynku znajdziemy wiele. Zdecydowanie jednak warto zgłębić ten temat przed zakupem konkretnego środka gdyż wiele z oferowanych przez producentów preparatów nie ma wiele wspólnego ze skutecznością, a jest nastawionych jedynie na odchudzanie naszego portfela. Warto zatem dokładnie przeanalizować np. aktualny ranking spalaczy tłuszczu oraz opinie osób stosujących dane środki. Wyznaczaj sobie realne cele Redukcja aż 20 kg wymaga pewnej ilości czasu. Taki wynik niestety nie jest możliwy do uzyskania w zdrowy sposób w trakcie jednego miesiąca. Warto zatem podzielić sobie ten cel na mniejsze i stopniowo dochodzić do realizacji głównego. Pamiętajmy że każdy kolejny kilogram mniej znacznie zbliża nas do naszej upragnionej wagi. Nie bądźmy jednak jej niewolnikami gdyż nie zawsze jest ona wyznacznikiem tego co chcemy osiągnąć. Rozbudowując jednocześnie masę mięśniową możemy stać z wagą w miejscu mimo iż nasza sylwetka będzie zmieniała się na plus. Dobrym wyborem jest więc poza suchymi liczbami sugerowanie się także zmianami jakie zachodzą w lustrze. Motywacja kluczem do sukcesu Wiele osób po zredukowaniu kilku pierwszych kilogramów rezygnuje z wyznaczanie sobie kolejnego celu i cel jaki sobie wyznaczamy na samym początku nie zostaje osiągnięty. Duża w tym wina braku odpowiedniej motywacji. Jej źródłem możemy być my sami, bliskie nam osoby bądź konkretny cel życiowy który będzie ściśle powiązany z naszą sylwetką np. ślub czy wyjazd wakacyjny. Dbajmy więc o nasze nastawienie w sferze psychicznej i w chwilach kryzysowych bądź zwątpienia nie wstydźmy się porozmawiać z innymi, z kimś kto nas zmotywuje bądź wykorzystajmy do tego celu np. media społecznościowe bądź różnego rodzaju filmy / muzykę motywacyjną.
×
×
 • Create New...