Jump to content

Best Body

Ekspert
 • Posts

  598
 • Joined

 • Days Won

  56

Best Body last won the day on January 31 2020

Best Body had the most liked content!

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Name and surname
  Arnold Schwarzenegger
 • Zainteresowania
  Odżywki i suplementy diety, a przede wszystkim stara szkoła kulturystyki.

Profile Fields

 • About Me
  Były zawodowy kulturysta, siedmiokrotny zdobywca Mr. Olympia, autor setek książek i poradników, a prywatnie filantrop i ambasador światowej kulturystyki.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Best Body's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

 • Conversation Starter Rare
 • Week One Done
 • One Month Later Rare
 • One Year In Rare

Recent Badges

115

Reputation

 1. Jeśli po jakimś spalaczu tłuszczu nie mamy ochoty na podjadanie, słodycze itp. to widzimy już ten efekt po pierwszych porcjach, nigdy po tygodniu, czy dwóch (chyba, że mówimy o supresantach apetytu typu Satietrim). Te mdłości czy brak ochoty na cokolwiek do jedzenia upatrywałbym raczej z stosowanym żelazie ("wśród objawów nadmiaru żelaza wymienia się również: nudności, wymioty, spadek łaknienia i idącą za tym utratę masy ciała"). Trzeba brać pod uwagę, że pierwiastek ten akumuluje się w organizmie i nadmiarze jest toksyczny, powodują m.in. tego typu dolegliwości jak opisane. Interakcje pomiędzy składnikami w tym konkretnym przypadku nie zachodzą. Co do badań, to nigdy nie zaszkodzi odstawić wszelkie suplementy (w tym witaminy/minerały) na dwa dni przed ich wykonaniem, by nie było żadnych zafałszowań wyników, a jak wiemy na to wpływ może mieć nawet godzina o jakiej się obudzimy danego dnia...
 2. RedCon1 RPG Jest to jeden z najlepszych na rynku produktów należących do grupy mimetyków insuliny. Posiada wyjątkowo rozbudowany skład w całości oparty o składniki mające potwierdzoną skuteczność i wpływających na prezentację naszej sylwetki. Wykazuje szeroki zakres zastosowania od wsparcia w redukcji tkanki tłuszczowej, aż po optymalizację procesów budowania beztłuszczowej masy ciała. Zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny Blokuje gromadzenie się tkanki tłuszczowej Zapewnia suchą i nabitą sylwetkę Pozwala na optymalne magazynowanie glikogenu RedCon1 RPG - opinie Mimetyki Insuliny nie należą do najpopularniejszych suplementów na rynku, nie mniej jest to stosunkowo popularny produkt, przede wszystkim ze względu na bogactwo składu. Praktycznie wszystkie opinie na temat tego produktu są bardzo pozytywne, a osoby stosujące zgodnie podkreślają szybkie zmiany zachodzące w sylwetce. Ma to związek z większym magazynowaniem węglowodanów w mięśniach, a nie jak u osób z gorszym metabolizmem węglowodanów, gdzie woda często gromadzi się w okolicach brzucha. Ponadto, wiele opinii zwraca uwagę na brak przyrostów tkanki tłuszczowej podczas diety z dodatnim bilansem kalorycznym. Jeszcze większą popularność RPG ma na zachodnim rynku, gdzie możemy znaleźć wiele obszernych i wiarygodnych recenzji. RPG - efekty To suplement wpływający przede wszystkim na wygląd naszego ciała więc najbardziej docenią go osoby, które pracują nad swoją sylwetką. Większa wrażliwość insulinowa komórek jest korzystna zarówno z punktu widzenia redukcji tłuszczu jak i budowania mięśni. Składniki wchodzące w skład RPG mają potwierdzone działanie przez liczne badania kliniczne i na przestrzeni kilku tygodnie znacznie poprawiają zarządzanie węglowodanami przez nasz organizm. Duże korzyści osiągną również ludzie walczący z cukrzycą. W skład produktu, poza wysokimi dawkami insulinomimetyków wchodzi Paradoksyna, posiadające duży potencjał odchudzający. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25607236 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21185236 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23082086 RedCon1 RPG - okiem eksperta Suplementacja produktami zwiększającymi wrażliwość insulinową przynosi liczne korzyści i obecnie jej popularność dosyć dynamicznie wzrasta. RPG to jeden z najbardziej przemyślanych produktów z tej kategorii, łączący w sobie wiele zalet i może w wyraźny sposób przyczynić się do rekompozycji sylwetki. Warto podkreślić, że jest obecnie jedynym produktem w swojej grupie z tak dużą objętością składników, a większość z nich posiada bardzo wysoki stopień standaryzacji. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem u osób na początku redukcji lub z dużym poziomem tkanki tłuszczowej u których wrażliwość insulinowa jest ewidentnie zbyt niska, a bez niej trudno o satysfakcjonujące rezultaty.
 3. Ruda 1982 - w przypadku jaki opisałaś to dobry zestaw, chociaż bardziej chwaloną alternatywą (skuteczniejszą) dla Satietrim jest bloker apetytu o nazwie Genius Diet Pills. Co do Alkoholu, to w dniu "spożycia" można stosować te konkretne produkty, nie zawierają one stymulantów, nie wpływają więc na ciśnienie tętnicze, a to z tego względem odradza się stosowania spalaczy zawierających stymulanty w okolicy, kiedy planujemy pić alkohol. Jzs - wystarczy 15-20 minut przed śniadaniem, chodzi o to by poranna dawka spalacza tłuszczu, a raczej składniki w nim zawarte zaczęły działać, jedzenie spowalnia wchłanianie, a w przypadku niektórych spalaczy (akurat nie tyczy się to Pure Clinical Burna) może osłabiać jego działanie redukujące tkankę tłuszczową (tyczy się to np. spalaczy z johimbiną). Aga-kolata - Jeśli mamy problemy z tarczycą to Cannibal Claw nie jest dobrym pomysłem, gdyż może wchodzić w interakcje np. z tyroksyną, a jeśli mamy usunięta tarczycę, to raczej z nią problemów być nie może (?). Natomiast Lean Xtreme oraz Corti-Lean nie posiadają żadnych prekursorów hormonów tarczycy, przyspieszają metabolizm poprzez inne szlaki metaboliczne aniżeli stymulowanie pracy tarczycy). Burn24 + Alphaburn lub Lean Xtreme + Alphaburn to bardzo sensowne połączenia, które będzie skuteczniejsze to zależy w tym wypadku od tego czy mamy dobrą/złą wrażliwość komórek na działanie insuliny, czy spożywamy dużo czy umiarkowanie/mało węglowodanów oraz indywidualnej wrażliwości organizmu na poszczególne składniki aktywne. W skrócie idealnym (efektywność/pewność działania) połączeniem byłoby Burn24 + Lean Xtreme + Alphaburn, ale to pod warunkiem, że budżet nas nie ogranicza, bo topowe produkty w swoich kategoriach tanie nie są. Bm369 - Alphaburn można stosować z kofeiną, która notabene wykazuje efekt synergii względem składników w nim zawartych (dlatego tak często łączony jest ze spalaczami termogenicznymi). Alphaburn nie ma w ogóle kofeiny.
 4. Ja prawdę pisząc nie słyszałem negatywnych opinii o Test-Rx, na forach zagranicznych, gdzie większość niehormonalnych środków ostro cisną, piszą wyłącznie pozytywnie DHEA i jego izomery 'rozkręcają' się stosunkowo długo (według badań pełna efektywność jest po 90 dniach), ale tam są inne ciekawe składniki (na które są badania). Kluczowy oczywiście jest wolny testosteron nie związany z SHGB, tutaj martwiła by mnie duża konwersja do estrogenu, bo on wytworzył się z testosteronu, ale tutaj pojawia się korelacja z prolaktyną i robi zamknięte koło.
 5. Większość producentów zaleca 8 tygodniowy czas suplementacji produktami opartymi o Arimestane, lepiej podzielić na dwie porcje i spożywać 3 kap. ze śniadaniem oraz 3 kap. z kolacją.
 6. Opcji tak na prawdę jest kilka. Jedną z najbardziej sensownym w tym wypadku wydaje się być: Wariant I Rano po przebudzeniu: 1 kap. Ground Zero + 1 kap. Alphaburn + 1 kap. Lean Xtreme. W okolicy południa między posiłkami: 1 kap. Lean Xtreme. Po południu między posiłkami: 1-2 kap. Ground Zero + 1 kap. Alphaburn Późnym po południem między posiłkami: 1 kap. Alphaburn Przed snem: 1 kap. Lean Xtreme Lean Xtreme jest stosowany rano po przebudzeniu oraz ~4-5h później, jedna z teorii mówi, że w tych porach najlepiej stosować boostery metabolizmu. Wariant II Rano po przebudzeniu: 1 kap. Ground Zero + 2 kap. Alphaburn + 1 kap. Lean Xtreme Po południu między posiłkami: 1-2 kap. Ground Zero + 1 kap. Alphaburn + 1 kap. Lean Xtreme Przed snem: 1 kap. Lean Xtreme Popularniejszy wariant, dla osób, które nie chcą 'cały dzień' myśleć o suplementacji i zagłębiać się niuanse, co kiedy w teorii lepiej zadziała. W tym wariancie Ground Zero w ilości 2 kap. może być stosowany rano lub po południu, w zależności od tego o jakiej porze potrzebujemy więcej energii.
 7. Każdy z wymienionych spalaczy ma zupełnie odmienne działanie, skład i co za tym idzie właściwości, nie można ich za bardzo nawet jak porównać ze sobą. Uwzględniając to, że pozostała do spalenia zarówno tkanka tłuszczowa biała jak i brunatna, zakreślony budżet oraz to, że spalacz termogeniczny przyniósł uprzednio zamierzony efekt, to odrzucić można Lean Fx (solo raczej rzadko jest stosowany) oraz Target-A2 (solo stosuje się w przypadku kiedy do spalenia mamy wyłącznie tłuszcz biały). Black Bombs w obecnie produkowanej wersji to bardzo kiepski spalacz tłuszczu. Olympus Labs Jupiter to termogenik dla osób które obawiają się stymulantów, a mimo to chcą wybrać spalacz termogeniczny mający w składzie jakieś pobudzacze. Killer Labz to firma, rozumiem, że chodzi o spalacz Exterminator, jeśli tak to jest to bardzo dobry spalacz tłuszczu, mocno też hamuje apetyt. Innym zbierającym bardzo dobre opinie budżetowym spalaczem jest Roxidex.
 8. Pełna dawka spalacza Ground Zero to 3 kap. dziennie (zwłaszcza u osób o większej wadze ciała), także z czasem można zwiększyć dawkę do 1 kap. rano + 2 kap. przed treningiem, a w dni wolnej od treningu 2 kap. rano i 1 kap. po południu między posiłkami (lub odwrotnie, jeśli preferujemy by spalacz pobudzał mocniej nie rano, a po południu). Odnośnie jedzenia. Po treningu można spożyć odżywkę wysokobiałkową z serkiem wiejskim razem, można je zmiksować, a jeśli rodzielamy, to lepiej najpierw odżywkę białkową, a potem serwek wiejski. W Ground Zero i Alphaburnie są składniki poprawiające wrażliwość komórek na działanie insuliny, także jeśli nie mamy Metformin zapisany przez lekarza i zdiagnozowanej insulinooporności/cukrzycy to lepiej na własną rękę nie dorzucać. Jeśli ogranicznymy ilość węglowodanów w pożywieniu (tak by nie stanowiły one więcej niż 40% wszystkich kalorii) to nie ma potrzeby dodawać na siłę Burn24. Jeśli chodzi o dietę, to w tym wypadku najlepszym podejściem byłoby założenie że: - nie będziemy dostarczali więcej niż 4100 kcal dziennie (musi być zachowany ujemny bilans kaloryczny) i wraz ze spadkiem wagi systematycznie obniżali tą wartość, - będziemy dostarczali 255-290g białka dziennie (odżywka białkowa, mięsa, ryby, sery białe, jaja) - będziemy dostarczali około 120g tłuszczy dziennie (nasiona, orzechy, oleje, tłuste ryby [białko+tłuszcze], masło orzechowe, - resztę kalorii będziemy dostarczali z węglowodanów złożonych (ryże, kasze, makarony [brązowe lub z twardej pszenicy], pieczywa [razowe, żytnie, orkiszowe itp.] - nie więcej niż 400g dziennie - kiedy będziemy głodni spożywamy warzywa (za wyjątkiem strączkowych i ziemniaków) w takiej ilości jaką chcemy.
 9. Alphaburn zawiera m.in. fukoksantynę o takim samym stężeniu karotenoidów jak w przypadku #RAW Fucoxanthin. Także monopreparat fukoksantyny to dla niego kiepska alternatywa, w przypadku kiedy chcemy 'odpocząć' od Alphaburn'a. Jeśli chodzi o charakterystykę działania Alphaburna, to oparty jest on o niemal wszystkie składniki o potwierdzonej skuteczności w redukowaniu tłuszczu białego. Za wyjątkiem ekstraktu z rajskiego ziarna [Aframonu madagaskarskiego] (paradoksyny, standaryzowanej na zawartość 6-paradolu), który to ekstrakt według badań nasila konwersję trudno dostępnego tłuszczu białego w tkankę brunatną, która utlenia się w wyniku termogenezy - wytwarzania ciepła na procesy fizjologiczne organizmu). Ale nie spotkałem się z tym składnikiem występującym w postaci monopreparatu (dostępny jest w spalaczach z wyższej półki typu Olympus Labs Ignit3, Fenix Ground Zero, Furian Xtreme, itp.). Co istotne, część ze składników Alphaburn'a, mianowicie wspomniana Fukoksantyna, a także Fukoidan, według badań akumulują się w komórkach tłuszczowych i efektywność tych składników rośnie wraz z czasem stosowania (w przeciwieństwie do większości składników w spalaczach tłuszczu, których efektywność zazwyczaj maleje z czasem - tyczy się to jednak głównie stymulantów i składników oddziałujących na układ adrenergiczny). Na forum przewijają się opinie osób stosujących z powodzeniem (notujących regularne spadki tłuszczu) Alphaburna przez kilka miesięcy, ale jeśli odczuwamy, że działanie jakiegokolwiek spalacza tłuszczu maleje z czasem, wtedy możemy w każdej chwili przerwać jego stosowanie i po dwóch tygodniach przerwy (kiedy to receptory w zupełności ponownie uwrażliwią się na działanie poszczególnych składników aktywnych) wznowić jego stosowanie.
 10. Zarówno Fenix Ground Zero jak i Evolab Alphaburn nie wpływają negatywnie na wrażliwość insulinową komórek, przeciwnie, Alphaburn zawiera m.in. Fucoidan (ekstrakt z brunatnych alg morskich), które według badań regulują poziom cukru we krwi, natomiast Ground Zero zawiera m.in. Bacopa Monnieri (ekstrakt z bakopy drobnolistnej), która natomiast według badań chroni neurony przed negatywnymi skutkami hipoglikemii (może mieć miejsce w przypadku niewłaściwego używania leków takich jak metformina). Także jeśli nie mamy problemów z układem sercowo-naczyniowym to nie powinno być żadnych problemów ze stosowanie ww. suplementów. Dawkowanie tak jak w 'normalnym' przypadku. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, czyli lekarzem prowadzącym. Jeśli jest nim osoba faktycznie znająca się na rzeczy i nie podchodząca do tematu w stylu 'nie bo nie' (a tak na prawdę, 'nie bo nie wiem') to z pewnością dobrze doradzi.
 11. Jeśli problemem jest faktycznie przede wszystkim tkanka tłuszczowa biała (gromadzi się przede wszystkim w rejonach brzucha i bioder oraz - u kobiet - na udach), to Alphaburn z dostepnych na rynku spalaczy targetowych ma najlepszy skład. Jeśli natomiast problemem jest zarówno tkanka tłuszczowa biała jak i tłuszcz brunatny (pokrywa on całe ciało, w tym również okolice brzucha czy bioder), to składniki zawarte w spalaczu Alphaburn będą redukowały tylko tłuszcz biały, a nie biały i brunatny (takie właściwości dualne mają niektóre spalacze termogeniczne). Także musimy najpierw określić czy faktycznie problemem jest wyłącznie tłuszcz biały. Jeśli chodzi o pobudzenie, to Alphaburn nie zawiera tzw. pobudzaczy- stymulantów, więc nie pobudza i raczej nie spotyka się opinii by zwiększał potliwość (a już na pewno nie w okresie kiedy nie wykonujemy wysiłku fizycznego - jak w przypadku niektórych spalaczy termogenicznych), raczej sporadyczne są opinie iż powoduje 'chłód na ciele'. Produktami takimi jak Alphaburn nie można sobie krzywdy stosując zalecane dawki i nie mając jakichś poważnych dolegliwości zdrowotnych.
 12. Ze steperem jest ten problem, że mocniej obciąża kolano niż np. rowerek stacjonarny, na którym obciążenie pionowe jest znacznie mniejsze.
 13. Cayron Stwierdzenie "im więcej, tym lepiej" jak zawsze ma słuszność pod pewnymi warunkami. W przypadku spalaczy tłuszczu dodatkowy/e środki do spalacza podstawowego-bazowego, będą maksymalizowały efekty jeśli: - składniki w produktach nie będą się powielały, - jeśli składniki w produktach nie będą działały antagonistycznie względem siebie, - jeśli składniki w spalaczach tłuszczu nie bedą konkurowały ze sobą o te same szlaki biochemiczne, - jeśli dodatkowy produkt będzie miał zastosowanie w naszym przypadku, czyli działał w zakresie na jakim nam zależy. Można więc połączyć ze sobą dwa spalacze tłuszczu i będzie "za dużo/źle", a mozna połączyć ze sobą 8 różnych suplementów i efekty będą nieporównywalnie lepsze/szybsze niż w przypadku mniejszej ilości produktów. Kofeina zawarta w Twojej przed treningówece jest jedynym stymulantem z wymienionych przez Ciebie składników. Jeśli jest jej niewielka ilość lub w połączeniu ze spalaczem zawierającym stymulanty, w sumie nie będzie jej z byt dużo, to można je łączyć ze sobą. Inna opcją jest stosowanie spalacza termogenicznego w dni wolne od treningu oraz w dzień aktywności fizycznej z dala od treningu (np. rano jeśli trenujemy po południu czy wieczorem) lub po prostu sięgnięcie po spalacz bez składników energetyzujących. Dorzucić zawsze można, pytanie tylko jakiego konkretnie efektu w jakim zakresie oczekujemy (spalanie tłuszczu, usuwanie wody podskórnej, redukcja kortyzolu, poprawa regeneracji, zahamowanie aromatazy). Generalnie ile kategorii suplementów tyle opcji. Czasta Najpopularniejszą kategorią produktów poprawiających (realnie, nie w teorii czy ulotkach) regenerajcę sa wolne aminokwasy, czyli cegiełki z których zbudowane są nasze struktury mięśniowe. Pośród nich najlepsze właściwości antykataboliczne i poprawiające regenerację mają aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA. Ich jest tak na prawdę multum. W proszku, kapsułkach, tabletkach itd. Czasami wzbogacone są o inne aminokwasy jak beta-alaninę usuwającą kwas mlekowy z mięśni, cytrulinę poprawiajacą dopływ składników odżywczych i tlenu do tkanek, itd. Zapewne padnie pytanie o jakieś konkrety, więc uprzedzając je, w telegraficznym skrócie - z ekonomicznych opcji z bardzo dobrym stosunkiem cena/skład np. Premium Labs BCAA 9000 lub wzbogacone o składniki regenerujące układ nerwowy Alri Chain'd Out, natomiast z opcji, w których kryterium jest tylko jakość (i rozsądek też) np. Amix Re-Core Concentrate.
 14. Czasta Jeśli chodzi o spalacz RedBurn to jego "świetne" działanie opiera się wyłącznie na obietnicach bez pokrycia. Produkt ma bardzo kiepski skład. Nie chodzi nawet o to, że jego cena jest trzykrotnie większa od produktów mających niemal identyczny skład, ale o to, że w tym spalaczu nie ma ani jednej substancji czynnej w takiej daawce, która miałaby potwierdzoną skuteczność w spalaniu tłuszczu. Zresztą 90% składników w nim zawartych w ogóle nie ma pośredniego ani bezpośredniego wpływu na tkankę tłuszczową. Wybierajac spalacz Red Burn pod kątem pobudzenia też niestety możemy się rozczarować, gdyż jego "moc" jest mniejsza od filiżanki kawy. Pure Clinical Burn ma prosty skład, ale ma jeden z najlepszych stosunków ceny do działania. Zwiększa dość mocno poziom energii i jeśli nie stosowaliśmy wcześniej mocnych spalaczy (czyli nasz organizm nie zwiększył znacznie tolerancję na stymulanty), to w zupełności powinien spełnić swoje zadanie pod kątem wzrostu poziomu energii. Dopamina jako suplement to raczej nie "hardcore środek", pozyskiwana jest z rośliny o nazwie Mucuna Pruriens, czyli świerzbowiec właściwy, ma więc naturalne, nie systetyczne pochodzenie, przez co jest bezpieczna dla układu nerwowego, a jak wiadomo dopamina to obok serotoniny nasz główny neuroprzekaźnik. Tylko tak na prawdę ona nie wpływa na koncentrację/skupienie w sensie jaki większość osób sobie wyobraża. Raczej wpływa na zdolności kognitywne i ogólne funkcjonowanie CUN. Są znacznie skuteczniejsze środki na poprawę skupienia czy koncentracji. Najpopularniejsze możemy zobaczyć w temacie - Legalny doping mózgu, a jeśli miałbym coś sugerować to najlepiej sprawdzają się produkty wieloskłądnikowe działające na różnorodnych szlakach metabolicznych aniżeli monopreparaty. Cutting Edge to tak na prawdę diuretyk, usuwający wodę podskórną oparty o składniki moczopędne. L-karnityna, cholina, inozytol itp. składniki lipotropowe w nim zawarte nie mają absolutnie żadnych właściwości spalających tkankę tłuszczową, mogą wspierać jedynie funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to środek popularny z jednego względu. Ma stosunkowo niską cenę i przynosi realny spadek masy ciała (usunięcie wody z organizmu), co wielu ludzi utożsamia z utratą tłuszczu, gdyż Cutting Edge reklamowany jest jako spalacz. Target-A2 to natomiast spalacz tłuszczu białego, stosowany solo sprawdza się dobrze u osób z niskim poziomem tkanki tłuszczowej lub jako dodatek do spalacza lipotropowego czy też termogenicznego uzupełniając jego działanie. Ciężko go porównywać w ogóle z Cutting Edgem, gdyż to dwie różne kategorie suplementów. Ze stosunkowo niedrogich spalaczy bez kofeiny i innych stymulantów najpopularniejszym jest ANS Slim Factor, a jeśli fundusze pozwalają można go połączyć z Target-A2, gdyż ma on bardzo dobry stosunek cena/skład pośród spalaczy targetowych. Cayron Jesli nie oczekujesz po tym zestawie mocnego pobudzenia - chociaż jak wiadomo jest to kwestia indywidualna, gdyż jednych Ground Zero bardzo słabo pobudza, innych stosunkowo mocno - to takie połączenie, w kwestii kompleksowego spalania tłuszczu (brunatnego i białego), jest obecnie najlepszym na rynku, biorąc pod uwagę że chcemy oprzeć redukcję o dwa środki. Jeśli natomiast oczekujesz po spalaczu termogenicznym efektu mocnego wzostu energii i stosowałeś wcześniej spalacze termogeniczne (czyli wiesz mniej więcej jaką Twój organizm ma wrażliwosć na pobudzacze) to w miejsce Ground Zero możesz zastosować spalacz tłuszczu Lipodrene Hardcore czy Alri Viper. Zwłaszcza ten ostatni oparty jest o radykalnie działające składniki o potwierdzonej skuteczności, dla osób na których "nic nie działa", zarówno w kwestii pobudzenia jak i redukowania tkanki tłuszczowej.
 15. Spis treści: Co to są środki Nootropowe - Nootropiki? Nootropowy - czyli jaki? Jak działają nootropiki? Modulacja stężenia neurotransmiterów Pobudzenie neurogenezy Wzmocnienie neuroplastyczności Poprawa krążenia mózgowego Neuroprotekcja Najpopularniejsze składniki nootropowe Alpha GPC CDP Choline Urydyna Fosfatydyloseryna Bacopa Monnieri Modafinil Adrafinil Lion’s Mane Piracetam Noopept Hupercyna A Winpocetyna Phenibut Co to są środki Nootropowe - Nootropiki? Termin nootropy przewija się w suplementacji coraz częściej i budzi coraz większe zainteresowanie. Nic dziwnego – wielu producentów przedstawia je jako magiczne środki, które są w stanie znacząco zwiększyć produktywność umysłową, gwarantują mądrość i niczym nieograniczoną kreatywność. Czy rzeczywiście tak jest? Czy suplementy diety mogą znacząco usprawnić działanie mózgu, a przy tym nie spowodować żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia? Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat nootropów. Przeanalizujemy dokładnie czym one są i jakie mechanizmy leżą u podstaw ich działania. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy nootropy faktycznie działają czy też są jedynie kolejnym chwytem marketingowym. Sprawdzimy również kwestie ich bezpieczeństwa i konsekwencji stosowania nootropów dla naszego zdrowia. Nootropowy - czyli jaki? Nootropy są stosunkowo nowym, a zarazem ogromnie fascynującym odkryciem naukowym. Termin „nootropowy” wywodzi się z języka greckiego, a w wolnym tłumaczeniu oznacza „ukierunkowany na umysł”. Mianem nootropów albo nootropików określa się substancje, które wzmacniają pewien określony obszar związany z funkcjonowaniem mózgu. Może to być pamięć, szybkość procesów myślowych, zdolność kojarzenia faktów, czas reakcji, kreatywność, ale także motywacja czy umiejętność koncentracji. Z tego względu suplementy nootropowe najbardziej interesują studentów oraz osoby, które wykonują pracę umysłową. W rzeczywistości ich potencjalnym odbiorcą może być każdy, komu zależy na poprawie funkcji mentalnych i zwiększeniu swoich intelektualnych możliwości. Jak działają nootropiki? Nootropy korzystają z kilku zasadniczych mechanizmów, za pomocą których wywołują konkretne, pożądane efekty. Spektrum działania poszczególnych substancji nootropowych jest zazwyczaj dość szerokie i rzadko kiedy obejmuje tylko jeden, konkretny mechanizm. Do najważniejszych mechanizmów działania, wykorzystywanych przez substancje nootropowe należą: Modulacja stężenia neurotransmiterów Mózg człowieka to skomplikowana sieć złożona z miliardów neuronów, połączonych ze sobą synapsami. Neurony współpracują ze sobą za pośrednictwem substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami (albo neurotransmiterami). Każda myśl, każde odczucie jest w pewnym sensie efektem działania neuroprzekaźników. Można wyodrębnić kilka kluczowych neuroprzekaźników, które kontrolują poszczególne aspekty funkcji poznawczych. Należą do nich: - Acetylocholina: zaangażowana głównie w proces formowania śladów pamięciowych; dodatkowo steruje skurczem mięśni i wpływa na sen - Dopamina: główny mediator układu nagrody, odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne i motywację, w dużym stopniu wpływa również na poziom koncentracji - Noradrenalina: warunkuje reakcję „walcz albo uciekaj”, mobilizuje do działania, daje efekt pobudzenia; wyostrza zmysły i zwiększa czujność - Serotonina: określana mianem „hormonu szczęścia”, odgrywa kluczową rolę w regulowaniu nastroju, pomaga kontrolować apetyt - Glutaminian: główny neuroprzekaźnik pobudzający, który ma za zadanie stymulowanie aktywacji mózgu. Ściśle współpracuje z kwasem gamma-aminomasłowym (GABA) - GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, jest antagonistą glutaminianu i działa hamująco względem nadmiernej aktywności mózgu, która często objawia się uczuciem niepokoju. Zwiększenie stężenia GABA przynosi przyjemne uczucie relaksu i ukojenia W rzeczywistości ciężko jest znaleźć substancję nootropową, która wpływałaby tylko na jeden konkretny neuroprzekaźnik. Większość z nich oddziałuje na wiele neuroprzekaźników, a modulowanie ich stężeniami może dać zaskakująco różne rezultatu. Kombinacji jest tutaj nieskończenie wiele, dlatego nawet jeśli różne nootropy działają podobnie, mogą przynosić odmienne efekty. Pobudzenie neurogenezy Stosunkowo niedawno naukowcy obalili mit, że w mózgu dorosłego człowieka nie mogą być tworzone nowe komórki nerwowe. Okazuje, że proces neurogenezy, czyli w dosłownym tego słowa znaczeniu „narodzin nueronów”, trwa całe życie. Mało tego, poprzez wiele czynników można go stymulować i modulować. Nasuwa się pytanie, do czego są nam potrzebne nowe neurony? Intensywne badania nad dojrzałym mózgiem dowiodły, że w znacznym stopniu odpowiadają one za proces zapamiętywania i uczenia się. Ponadto mają kolosalne znaczenie dla przejmowania funkcji, które zostały utracone w uszkodzonych obszarach mózgu, np. na skutek wypadku albo rozwoju choroby neurodegeneracyjnej. Stymulacja wzrostu nowych neuronów, silnie promowana przez substancje nootropowe, jest więc ogromną szansą na poprawę pamięci i przyspieszenie tempa przyswajania nowej wiedzy. Wzmocnienie neuroplastyczności Wzrost nowych neuronów, o którym mówiliśmy wcześniej, jest ważny, ale jeszcze istotniejsza wydaje się być zdolność tkanki nerwowej do formowania nowych połączeń pomiędzy neuronami. Określa się ją mianem plastyczności mózgu. Im bardziej plastyczny mózg, tym większe możliwości w zakresie zapamiętywania, reagowania na odmienne, nieznane nam warunki i szybszy proces adaptacji do zmian. Poprawa krążenia mózgowego Wiele nootropów sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co oznacza zwiększony napływ krwi do mózgu. Dzięki temu poprawia się zaopatrzenie mózgu w związki niezbędne do wydajnej pracy oraz stanowiące źródło energii. Wśród nich znajduje się przede wszystkim tlen, glukoza oraz rozmaite substancje odżywcze. Neuroprotekcja Nootropy mogą również spełniać funkcje ochronne względem neuronów. Spowalniają ich starzenie się i zmniejszają rozmiar uszkodzeń, jakie powstają w konsekwencji upływającego czasu albo pod wpływem działania rozmaitych środków, np. toksyn. Niektóre nootropy mogą również pobudzić produkcję ważnych dla ochrony neuronów molekuł, takich jak czynnik wzrostu nerwów (NGF) czy neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDFN). Dzięki takiemu działaniu substancje nootropowe sprzyjają zachowaniu wysokiej sprawności umysłowej niezależnie od wieku. Do pewnego stopnia mogą również redukować ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Najpopularniejsze składniki nootropowe Wiemy już czym są substancje nootropowe i jak działają, pora więc poznać najpopularniejsze nootropy. Zależnie od wykorzystywanych mechanizmów każdy z nich ma swoje unikalne działanie, co odróżnia go od pozostałych nootropów. Dzięki temu można wybrać suplement, który najlepiej pasuje do naszych potrzeb i wzmacnia te obszary umysłu, na których najbardziej nam zależy. Najskuteczniejsze produkty nootropowe - doping mózgu. Warto podkreślić, że różne nootropy mają różne profile bezpieczeństwa. Część z nich ma pochodzenie organiczne, które daje niemal stuprocentową pewność braku ryzyka skutków ubocznych. Niektóre, zwłaszcza syntetyczne, wykazują na tyle silne działanie, że dostęp do nich jest ograniczony i wymaga recepty. Niezależnie od znakomitych wyników badań klinicznych i potwierdzonej skuteczności nootropy powinny być stosowane z rozsądkiem i zgodnie z wytycznymi producenta. Warto pamiętać o łacińskiej maksymie, zgodnie z którą to „dawka czyni truciznę”. Poniżej lista najpopularniejszych nootropów, które warto poznać: Alpha GPC Czyli alfosceran choliny. Uważa się, że pod względem biodostępności nie ma lepszej formy choliny. Alfosceran choliny bardzo łatwo przekracza barierę krew-mózg i swobodnie przekształca się we wspomniany wcześniej neuroprzekaźnik acetylocholinę. Pełni ona fundamentalną rolę w procesach przyswajania wiedzy, tworzenia śladów pamięciowych i odtwarzania zapamiętanych informacji. Z tego względu Alpha GPC będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy głównie na wzmocnieniu pamięci i przyspieszeniu tempa nauki. Co ważne, Alpha GPC oddziałuje przede wszystkim na układ przywspółczulny, który koreluje z procesem regeneracji i odpoczynku, dlatego nie wykazuje właściwości stymulujących. Cholina jest naturalnym składnikiem błon komórkowych, dlatego alfosceran choliny jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych nootropów. CDP Choline Cytykolina, podobnie jak Alpha GPC, jest źródłem choliny i znaczącym substratem do produkcji acetylocholiny. Korzystnie wpływa na proces kodowania nowych informacji i ułatwia ich przywoływanie z odmętów pamięci wtedy, kiedy są nam potrzebne. O ile Alpha GPC kojarzy się raczej z regeneracją i odpoczynkiem, to CDP Choline działa łagodnie psychostymulująco. Idealnie sprawdzi się więc u osób, które dążą do wzmocnienia pamięci, ale potrzebują również dawki energii i pobudzenia do działania. Urydyna Urydyna jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest wykorzystywana jako substrat do produkcji fosfatydylocholiny, która z kolei służy do syntezy znanej nam acetylocholiny. Jednak najważniejszą rolą urydyny wydaje się być promowanie integralności błon komórkowych i poprawa przekaźnictwa nerwowego. W efekcie nie tylko wzmacnia pamięć, ale także przyspiesza tempo procesów myślowych i zwiększa zdolność skupienia uwagi. Fosfatydyloseryna Fosfatydyloseryna należy do grupy fosfolipidów, które budują struktury komórek ludzkiego organizmu. Bardzo duże jej stężenie odnotowuje się w mózgu. Zwiększa dostępność choliny w organizmie, co przekłada się na wzrostu poziomu acetylocholiny. Dodatkowo poprawia płynność błon komórkowych, co jest ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego przewodzenia impulsów nerwowych. Ciekawą właściwością fosfatydyloseryny jest zdolność redukowania stresu. Mówimy tu nie tylko o subiektywnych odczuciach, ale także tych mierzalnych, za pomocą badania stężenia kortyzolu – hormonu stresu. Suplement ten dobrze sprawdzi się więc u osób, u których pogorszenie funkcji kognitywnych, rozkojarzenie i kłopoty z pamięcią są efektem chronicznego stresu. Bacopa Monnieri Bacopa Monnieri, określana również mianem Brahmi, jest leczniczą rośliną, niezwykle popularną w medycynie dalekiego wchodu. Z kolei „zachód” zachwycił się jej właściwościami nootropowymi. Wyciągi z tej rośliny znacznie zwiększają pojemność pamięci i przyspieszają tempo uczenia się. Świetnie niwelują rozkojarzenie i promują koncentrację. Dokładny mechanizm jej działania nie jest do końca poznany. Udowodniono, że Brahmi sprzyja powstawaniu nowych komórek nerwowych i tworzeniu się unikalnych połączeń między nimi, a ponadto ma pozytywny wpływ na przekaźnictwo cholinergiczne. Dodatkowo działa przeciwutleniająo i przeciwzapalnie. Jest jednym z najbezpieczniejszych środków nootropowych. Modafinil Modafinil budzi ogromne zainteresowanie, ale i kontrowersje. Przede wszystkim jest to środek syntetyczny, pierwotnie opracowany do leczenia narkolepsji. Dostęp do niego jest ograniczony i w naszym kraju wymaga recepty od lekarza. Dokładny mechanizm działania modafinilu nie jest znany, natomiast sporo mówi się o efektach, jakie przynosi. Na pewno skutecznie niweluje senność i zwiększa odporność na niedobór snu. Użytkownicy wspominają również o znacznym wzmocnieniu pamięci i poprawie zdolności analitycznych. Adrafinil Adrafinil jest niczym innym jak syntetycznym prekursorem modafinilu. Działa więc analogicznie do niego, aczkolwiek dużo słabiej. Do pełnej aktywności ustrojowej wymaga konwersji w wątrobie, co budzi pewne wątpliwości, zarówno pod względem obciążenia tego organu, jak i samej skuteczności przekształcenia w modafinil. Na pewno nie należy go przyjmować stale. Może być ciekawą opcją do stosowania doraźnego, np. przed ważnymi egzaminami, wymagającymi projektami itp. Lion’s Mane Lion’s Mane, czyli soplówka jeżowata, to jadalny chiński grzyb o silnych właściwościach nootropowych. Należy do grupy „superfoods”, czyli jest stuprocentowo bezpieczny dla organizmu. Dostarcza całą gamę związków bioaktywnych, witamin, minerałów i aminokwasów. Jego niezwykłe właściwości wynikają z stymulowania produkcji czynnika wzrostu nerwów (NGF), który bierze udział w rozwoju i regeneracji neuronów. Idealnie sprawdza się u osób, którzy cenią bezpieczeństwo i chcą przy okazji wesprzeć ogólny stan zdrowia. Piracetam Piracetam to syntetyczny nootropik, a zarazem najpopularniejszy przedstawiciel grupy związków zwanych racetami. Są one stosowane dla poprawy funkcji poznawczych i pobudzenia kreatywności. Uważa się, że usprawniają koordynację pomiędzy obiema półkulami mózgu, zwiększają zdolność przyswajania wiedzy i silnie promują myślenie skojarzeniowe. Dodatkowo łagodzą lęki i działają przeciwdepresyjnie. Mechanizm działania racetamów ściśle wiąże się z modulacją kluczowych neuroprzekaźników i aktywizacją ich receptorów. Wspomniany Piracetam cieszy się największą popularnością. Mniej znany, choć silniejszy od niego jest Aniracetam oraz Oksyracetam. Za najmocniejszy z tej grupy jest uważany Fenylopiracetam. Noopept Noopept bywa porównywany do piracetamu, choć nie należy do racetamów i działa dużo silniej. Jest substancją syntetyczną, aktywną w układzie glutaminergicznym. Znacznie zwiększa zdolność do zapamiętywania dużej ilości nowej wiedzy, maksymalnie przyspiesza tempo procesów myślowych, promuje podzielność uwagi i umiejętność koncentracji. Jest też dobrym stabilizatorem nastroju. Hupercyna A Hupercyna A (Huperzine A) jest alkaloidem, który można spotkać w roślinach należących do widłakowatych. Z powodzeniem syntetyzuje się ją również w warunkach laboratoryjnych. Jej działanie sprzyja podniesieniu stężenia acetylocholiny w ustroju. W przeciwieństwie do większości suplementów hupercyna A nie dostarcza prekursora do produkcji tego neurotransmitera, ale blokuje działanie acetylocholinesterazy – enzymu rozkładającego acetylocholinę. Ma długi czas działania, świetnie poprawia pamięć roboczą i wspomaga proces uczenia się. Winpocetyna Winpocetyna jest pochodną alkaloidu zwanego winkaminą. Szeroko wykorzystuje się ją w medycynie – wspiera leczenie choroby Alzheimera i udarów. Jest aktywna w sieci naczyń mózgowych. Usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i mobilizuje tkankę mózgową do właściwego wykorzystania glukozy oraz tlenu. Ułatwia zapamiętywanie nowych faktów i kojarzenie. Idealnie sprawdza się w przypadku spadku zdolności poznawczych u osób w podeszłym wieku. Phenibut Phenibut (Fenibut) w zamyśle miał być lekarstwem służącym do niwelowania zaburzeń lękowych. Oddziałuje głównie na poziom GABA, stąd jego działanie anksjolityczne. Wielu użytkowników odczuwa również podwyższoną zdolność do skupienia uwagi oraz jasność i klarowność myślenia. Suplement ten bardzo dobrze sprawdza się w sytuacjach stresowych, np. przed ważnymi egzaminami. Niweluje niepokój i napięcie, a równocześnie pozwala zachować ostrość umysłu i wysoką sprawność intelektualną.
×
×
 • Create New...