Jump to content
rado

Bardzo słaba kondycja - jak poprawić? prosze o pomoc

Rekomendowana wypowiedź

Witam mam problem z kondycją, jest bardzo słaba, ale nie jest tragiczna szukam ćwiczeń które mogłbym robić w domu lub na dworze. Pale dużo lecz już udało mi się ograniczyć palenie w wielkim stopniu do miesiąca rzucam postanowione :D, jak coś postanowie to tak robie ale nie będę zmieniał tematu bo nie chodzi o papierosy tutaj, tak jak pisałem kondycje mam bardzo słabą raz na jakiś czas (rzadko) 10-15 minut na rowerku sobie poćwiczę, mam rower, pod pompki takie podstawki i zestaw do rozciągania. Czy moglibyście mi polecić ćwiczenia przez które poprawię kondycje zdobędę więcej siły i nie będzie mnie brać zadyszka w biegu na 300m. To byłbym bardzo wdzięczny

Waga: 74kg

Wzrost: 1,5m

Pozdrawiam.

Jeśli chodzi o poprawę kondycji, a właściwie wydolności tlenowej to najrozsądniejszą opcją jest bieganie. Jeśli jak sam mówisz masz kondycję na 300 metrów to zaczynaj sobie od marszów około 40 minutowych w szybkim tempie i stopniowo wprowadzaj kilkunasto sekundowe truchty by zwiększyć intensywność. Po czasie będziesz mógł spokojnym tempem przebiec już te kilka kilometrów. Szczególnie, że jesteś w młodym wieku więc postępy powinny być szybkie. Ogólnie bieganie ma sporo zalet gdyż nie tylko poprawisz kondycje, ale jest bazą właściwie do każdego sportu, a ponadto korzystnie wpływa na rozwój dolnych partii mięśniowych. Możesz do tego w domowych warunkach wykonywać pompki, ćwiczenia na brzuch, podciąganie na drążku jeśli masz możliwość i w ten sposób z pewnością poprawisz swoje parametry.

W dniu 27.03.2020 o 18:27, rado napisał:

Witam mam problem z kondycją, jest bardzo słaba, ale nie jest tragiczna szukam ćwiczeń które mogłbym robić w domu lub na dworze. Pale dużo lecz już udało mi się ograniczyć palenie w wielkim stopniu do miesiąca rzucam postanowione :D, jak coś postanowie to tak robie ale nie będę zmieniał tematu bo nie chodzi o papierosy tutaj, tak jak pisałem kondycje mam bardzo słabą raz na jakiś czas (rzadko) 10-15 minut na rowerku sobie poćwiczę, mam rower, pod pompki takie podstawki i zestaw do rozciągania. Czy moglibyście mi polecić ćwiczenia przez które poprawię kondycje zdobędę więcej siły i nie będzie mnie brać zadyszka w biegu na 300m. To byłbym bardzo wdzięczny

Waga: 74kg

Wzrost: 1,5m

Pozdrawiam.

Cześć, jeśli kondycja słąba, to może winne są papierosy właśnie? Na pewno nie pomagają w procesie zdobycia kondycji.

Co do moich środków na poprawę kondycji, to przede wszystkim jak kolega wyżej napisał zacznij sobie od marszu, z czasem niech ów marsz stanie się marszo-biegiem, możesz w późniejszym czasie dołożyć sobie interwały(bardzo męczą, ale są świetnym dopingiem jeśli chodzi o bieganie). Operując na liczbach to wygląda to mniej więcej tak:

1-2-gi tydzień -> Marsz , prędkość 5-6,5km/h, 1h dziennie(ok. 5-6km trzeba z "trampka" pokonać)

3-4-ty tydzień --> Marszo-bieg, prędkość 6-8 km/h(ok. 6-7km w 1 h), 1-raz dziennie

5-6 tydzień--> Marszo-bieg z el. przyspieszenia(odcinki 50 m z prędkością 15-18km/h) - pozostała prędkość przy spoczynku 5-7km/h- 1 raz dziennie(ok. 6,5km w ciągu h)

7-8-my tydzień _>Lekki Trucht(prędkość 7-8,5km/h) - 1 h (i tutaj od dnia zależy, jeśli dorzucisz dodatkowo z 300-400 m interwałów, to 4 razy na tydzień taki trening)

9-10-ty tydzień ->Trucht  z prędkością 8-9km/h(czas mniej więcej 7-7:30 min/km) x3 razy na tydzień jak dołożysz interwał 200-300m na trening.

Uwaga(od 3-4-tego tygodnia warto zaopatrzyć się w buty do biegania i staraj się jeśli to możliwe biegać po terenie, a nie asfalcie- chociaż kilka tyg., bo jak zaczniesz od asfaltu, to istnieje spora szansa na kontuzję typu zapalenie okostnej czy tzw."kolano biegacza" a to może skutecznie zniechęcić do uprawiania sportu.

To trening bazując na moim doświadczeniu, wierz mi lub nie, ale 5 lat temu miałem ponad 125,5kg żywej wagi, obecnie ok.70kg(zacząłem biegać mając 0 kondycji i 88kg, w ciągu 4 miesięcy zjechałem 14-15kg-okres letni) i biegam dzień w dzień po 25-30km w tempie 4:30-5:00min/km, więc wiem, że mimo, iż jest to trudne, to się da.

Trzymam kciuki kolego.

Zdrowia i braku kontuzji życzę!

• Like 1

Cześć!

Spieszę z pomocą jako palacz palaczowi (chociaż mam trochę więcej wiosen) :) polecam Ci robić 3/4 treningów w tygodniu w formie interwałowej, czy to będzie bieganie, spacerowanie, trening siłowy.

Sam też zacząłem biegać rok temu i wkręciłem się w to, chociaż dalej wmawiam sobie, że nie lubię biegać :) ale, jak napisałem wyżej, można robić inne rzeczy, byle budować wydolność (interwały).

Pozdro i rzucaj to cholerstwo!