Skocz do zawartości

Pierwszy raz na siłowni - jak pokonać obawy przed pierwszą wizytą


SportowyTypżycia

Rekomendowana wypowiedź

image.thumb.jpeg.2855830b42220a309b2e14b231962aa5.jpeg

Wiele osób ma chęć podjąć działania na rzecz swojej sylwetki lub zmiany stylu życia, ale hamulcem jest często obawa przed kompromitacją lub niewiedza wykonywanych ćwiczeń, która może zostać negatywnie oceniona przez stałych bywalców. 

Zaczynając od samego początku. Często, spotykałem się z widokiem na siłowni, gdzie nowe osoby, które spontanicznie podejmując decyzję pójścia na siłownię, wyglądały na zagubione, starając się podpatrzeć co ludzie, robią w celu późniejszego, naśladowania a finalnie kończąc na jakieś maszynie kardio, a po 30 minutach treningu i nigdy nie wracając. 

Jedną ze świadomości, która trzeba zaakceptować to, że pewne poczucie wyobcowania będzie Ci towarzyszyć, ponieważ wchodzisz w środowisko, które jest totalnie nowe. Dzięki przygotowaniu się na tę wizytę będzie Ci łatwiej się zaaklimatyzować. 

Pierwszym krokiem

 powinno być określenie twojego realnego celu np. Schudnięcie 1-2 kg lub zwiększenie ogólnej sprawność, siły itp. 

Drugim krokiem

jaki możesz podjąć to poświecenie odrobiny czasu na zebranie wiedzy, jaki trening chciałbyś podjąć podczas pierwszej wizyty na siłowni. 

Warianty treningów:

▪️ Siłowy

▪️ Wytrzymałościowy

▪️ Obwodowy

▪️ Funkcjonalny

W intrenecie jest sporów gotowych planów dla początkujących wraz z opisem ćwiczeń, które można pobrać na telefon. Dzięki temu będziesz zawsze mieć pod ręką instruktaż. Warto też uwzględnić ile czasu możesz poświęcić na trening np. 3 razy w tygodniu po 1 godzinie. 

Pamiętaj !

 Musisz mieć realne oczekiwania wobec siebie. Jeden czy dwa treningi nie zmienią twojego wyglądu na poziomie zawodowego kulturysty. To konsekwentny i świadomy trening do tego doprowadza, więc nie zniechęcaj się za szybko. Skup się na tym jak wykonujesz ćwiczenia, aby były bezpieczne dla Ciebie i dawały frajdę z samego procesu treningu. 

Co zabrać na siłownię:

▪️ ciuchy na trening

▪️ buty na zmianę (wiele siłowni wymaga)

▪️ ręcznik (żeby nie zostawiać mokrych plam potu na maszynach) 

▪️ butelka wody

Trzecim krokiem 

może być zapytanie trenera, który jest na siłowni, aby opowiedział trochę o maszynach lub pokazał ćwiczenia, jakie można na pierwszej wizycie robić oraz poproś o zapoznanie z panującymi na siłowni zasadami (posiadanie swojego ręcznika, obuwie zmienne, czy dokładnie ciężarów na miejsce) 

Alternatywą może być zabranie kolegi, który ma doświadczenie i pokaże nam jak ćwiczyć a jeśli nie ma doświadczenia to też warto, w myśl zasady w grupie raźniej 😄

 

Podsumowując

Warto sobie uświadomić, że to żaden wstyd być pierwszy raz na siłowni. Bo każdy kiedyś zaczynał i doświadczał podobnych odczuć. Na ogół nikt ze stałych bywalców nie zamierza się z Ciebie śmiać, każdy przychodzi zrobić swój trening i skupia się na sobie. Jeśli między seriami zapytamy się kogoś o zdanie na temat wykonywanego ćwiczenia lub poprosimy o asekurację, to w większości przypadków chętnie Tobie pomogą. 

 

Polecam również zapoznać się ze słowniczkiem, dzięki któremu nie zaskoczy nas żargon na siłowni:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią pomogłem w uatrakcyjnieniu tak ważnego tematu :)  Ze swojej strony mogę dodać materiał który przygotowałem na samym początku mojej obecności na forum, w którym opisuje doświadczenia jakie towarzyszyły mi w pierwszych etapach budowania lepszej wersji siebie. Power on!💪 :D 

 

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...