Skocz do zawartości

Początkujący


L333715

Rekomendowana wypowiedź

Odpowiadając na Twoje pytanie zadam Ci kilka pytań które powinny paść przed dobrze ułożonym planem treningowym.


- Jakie są Twoje główne cele treningowe (utrata wagi, budowanie masy mięśniowej, poprawa wydolności, przygotowanie do zawodów, rehabilitacja, poprawa zdrowia)?
- Jakie masz cele krótko- i długoterminowe?
- Co cię motywuje do treningu? Jakie są twoje główne motywatory (zdrowie, wygląd, osiągnięcia sportowe)?
- Jakie są twoje oczekiwania co do czasu potrzebnego na osiągnięcie tych celów?
- Jakie masz doświadczenie w treningach? Czy trenowałeś/aś wcześniej? Jeśli tak, to jakie rodzaje treningów wykonywałeś/aś (siłowe, kardio, funkcjonalne, inne)?
- Jak długo i jak często trenowałeś/aś w przeszłości?
- Czy miałeś/aś okresy przerwy od treningów? Jak długo trwały i z jakich powodów?
- Czy masz jakiekolwiek aktualne lub przeszłe kontuzje, schorzenia czy dolegliwości, które mogą wpływać na twoje treningi? (problemy z plecami, stawami, układem krążenia itp.)
- Czy masz jakieś przewlekłe choroby lub dolegliwości zdrowotne (np. cukrzyca, nadciśnienie, astma)?
- Czy przyjmujesz jakieś leki, które mogą wpływać na twoje treningi?
- Czy byłeś/aś pod opieką fizjoterapeuty lub innego specjalisty medycznego w związku z problemami zdrowotnymi?
- Jak wygląda twój typowy dzień? (praca, obowiązki domowe, inne aktywności)
- Jak często jesteś w stanie poświęcić czas na treningi w ciągu tygodnia? (ile dni, ile godzin dziennie)
- Jakie są twoje nawyki żywieniowe? Czy stosujesz jakąś konkretną dietę? Czy masz jakieś alergie lub nietolerancje pokarmowe?
- Jak oceniasz swoją jakość snu i poziom stresu?
- Jakie formy aktywności fizycznej preferujesz? (siłownia, bieganie, rower, pływanie, joga, inne)
- Czy są ćwiczenia lub aktywności, które wolisz unikać lub które sprawiają ci trudność?
- Czy preferujesz treningi indywidualne, grupowe, czy może z trenerem personalnym?
- Czy masz dostęp do siłowni lub innego specjalistycznego sprzętu? Jakie masz warunki do treningów w domu lub na zewnątrz?
- Jakie wskaźniki postępu są dla ciebie najważniejsze? (waga, obwody ciała, siła, wydolność, inne)
- Jak często chciałbyś/abyś monitorować swoje postępy? Czy jesteś zainteresowany/a regularnymi testami sprawnościowymi?
- Czy są konkretne przeszkody, które mogą utrudniać regularne treningi? (np. brak czasu, motywacji, problemy zdrowotne)
- Jak radzisz sobie ze stresem i presją? Czy masz strategie radzenia sobie z wyzwaniami?
- Czy jest coś jeszcze, o czym powinienem wiedzieć, aby lepiej dostosować plan treningowy do twoich potrzeb?
- Czy masz jakieś pytania lub obawy dotyczące planu treningowego?


Teraz się zastanów czy uważasz że plan treningowy który ktoś Ci ułoży opierając się na jednym zdaniu które napisałeś będzie dla Ciebie dobry…. ?  I nie że się czepiam ale chcę tylko zwrócić uwagę na fakt że jest bardzo dużo względnych które należy wziąć pod uwagę aby prawidłowo dostosować trening. 

Całkiem niedawno pisałem jednemu z naszych użytkowników, co można zrobić by samemu zacząć wszystko ogarniać możesz sobie poczytać, jeśli szukasz gotowca tez tam znajdziesz coś dla siebie

https://forum-sportowe.pl/topic/50297-plan-treningowy/
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne cele to zwiększenie siły i budowa masy mięśniowej 

Celów krotko terminowych nie mam ale długo terminowymi są przedstawione powyżej czyli zwiększenie siły i budowa mięśni 

Motywacji nie posiadam poprostu chce mi się trenować 

Doświadczenia treningowych nie mam, tzn trenowałem z 3 miesiące nie regularnie w 2k22

Kontuzji nie mam ale mam coś takiego jak przeprost kolana 

Nie mam żadnych przewlekłych chorób 

Nie byłem pod opieką fizjoterapeuty 

Typowy dzień czyli szkoła 

Na treningi jestem w stanie poświęcić tyle ile będzie trzeba 

Nawyki żywieniowe są całkiem dobre, tzn jem bardzo mało przetworzonego jedzenia

Preferuje aktywność na siłowni 

Ćwiczenia które wolę unikać to ćwiczenia z wolnym ciężarem itp

Preferuje trening indywidualny 

Mam dostęp do siłowni 

Nie mam strategi radzenia sobie z wyzwaniami, poprostu przezwyciężam je

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania były retoryczne, gdybyś przeczytał wpis który udostępniłem wiedział byś że nie robię planów treningowych z tego powodu że nie będę brał na siebie odpowiedzialności za czyjeś zdrowie. 

Dlaczego nie chcesz samemu ułożyć sobie planu treningowego ? W czym tkwi problem ? Uważam że każdy powinien samemu to ogarnąć nie jest to nic nadzwyczaj skomplikowanego. Wszystkie podstawy znajdziesz w wpisie który Ci udostępniłem. Wykaż chociaż odrobinę chęci, zaplanuj sobie program i wrzuć do oceny.  Jak będziesz miał pytania to dawaj śmiało. Ważne abyś zaczął przyswajać pomału wiedzę jak trenować nawet po to by przełamać stereotyp że każdy napakowany typ reprezentuje niski poziom intelektualny …. 
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, L333715 napisał:

A znasz może jakiś trening fbw na samych maszynach?

Tutaj masz film z instruktażem, ale osobiście polecam z czasem włączyć ćwiczenia wielostawowe aby rozwijać również mięśnie głębokie które muszą działać przy stabilizacji w trakcie wykonywania ćwiczeń a maszyny to pomijają.

 

 

Edytowane przez SportowyTypżycia
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na maszynach siły nie zrobisz jeśli Twoim celem jest siła to odpuść sobie maszyny i pomyśl nad treningiem na wolnych ciężarach...w treningu. Siły najważniejsze ćwiczenia to 

przysiady

martwe ciągi

wyciskania różne rodzaje w tym pusch press..

wiosłowania 

Podciągania na drążku ( najlepiej z dodatkowym obciążeniem) 

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...