Skocz do zawartości

Rekomendowana wypowiedź

Zioła wspomagające odchudzanie

 

Zioła stosowane są od tysięcy lat. Te rośliny mogą nam się również przydać w trakcie odchudzania, wiele z nich pobudza metabolizm pomaga w trawieniu i łagodzi napięcia. Prezentowane tutaj zioła są łatwo dostępne w naszym kraju. Możemy się pokusić również o ich uprawę, w przydomowym ogródku, małej szklarni czy nawet na parapecie okiennym. Wszystkie prezentowane tu zioła możemy stosować w stanie surowym jako dodatki do sałatek, przyprawy jak i w postaci suszu. Zachęcam to samodzielnej uprawy i zbierania. To niezwykle przyjemna aktywność ruchowa.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Stosowana jest do leczenia bólów brzucha, nudności, wzdęć, niestrawności tłuszczów, schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Stymuluje wydzielanie żółci i kwasów żołądkowych, stosowana także inhalacyjnie w nieżytach jamy ustnej, gardła i jako dodatek w ziołowych mieszankach uspokajających. Mięta pieprzowa pobudza i reguluje metabolizm, działa również łagodnie napotnie.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Mięta łagodzi również napięcia, działa lekko rozkurczowo. Działa na organizm łagodząco i odprężająco.

Zasuszone korzenie mniszka wykazują działanie żółciopędne, moczopędne, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, obniżają poziom cukru we krwi. Korzenie i kwiaty mniszka stosuje się, aby polepszyć kondycję wątroby oraz w uszkodzeniach spowodowanych zatruciami substancjami toksycznymi i antybiotykami, w chorobach dróg żółciowych (zwłaszcza atonii), w niewydolności nerek i towarzyszących im obrzękach, a także niedokwasocie i początkach cukrzycy.

Koper włoski (Foeniculum vulgare)

Podstawowym zastosowaniem naparów z kopru włoskiego jest przeciwdziałanie wzdęciom. Herbatka z kopru szczególnie zalecana jest w przypadku dolegliwości u dzieci, a nawet niemowląt mianowicie jest pomocna przy uciążliwych kolkach. Koper, pobudzając perystaltykę jelit, przeciwdziała zaparciom i działa wiatropędnie. Ziele poprawia apetyt i łagodzi bóle brzucha.. Spożywanie naparu ma lekkie działanie moczopędne. Koper włoski uważany jest również za łagodny afrodyzjak. Stanowi również składnik ziołowych mieszanek stosowanych w migrenach.

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Ten naturalny lek jest bardzo skuteczny w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Stosuje się go przy wzdęciach, rozstrojach żołądka, napięciach jelita grubego i mięśni gładkich jelit. Stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz pobudza trawienie. Melisa lekarska jest także skutecznym środkiem przeciwbólowym. Zmniejsza bóle głowy i migreny. Skutecznie uśmierza bóle menstruacyjne i dodaje energii, gdy czujemy się bezsilni. Melisa reguluje pracę tarczycy, oczyszcza organizm z toksyn, pobudza metabolizm. Zioło to doskonale łagodzi również napięcia nerwowe idące w parze z niestrawnościami i zaparciami.

Papryka Chili (Capsicum annuum)

Naszym sprzymierzeńcem w odchudzaniu mogą być ostre papryczki chili. Zawierają kapsaicynę, o wyraźnie pikantnym smaku. Substancja ta stymuluje wytwarzanie ciepła w organizmie, przyśpieszając przemianę materii. Produkcja ciepła pochłania mnóstwo energii, chili zatem należy do skutecznych pogromców kalorii. Jej działanie utrzymuje się nawet do 30 minut. Nie przesadzajmy jednak z ilością, bo można podrażnić błonę śluzową żołądka. Pamiętajmy, że papryczka ma nie tylko ostry smak, ale czasem powoduje uczulenie, więc wprowadzajmy ją do menu stopniowo.

Bazylia (Ocimum basilicum)

Bazylia działa głównie na układ trawienny, łagodzi wzdęcia, skurcze żołądkowe, kolkę, niestrawności. Bazylia może być użyta w celu zapobiegania wymiotom lub przynoszenia ulgi w nudnościach. Zioło to eliminuje również niepożądane mikroorganizmy żyjące w jelitach, posiada przeciwbakteryjne działanie. Doskonale pobudza metabolizm. Bazylia posiada również właściwości uspokajające, dlatego może być stosowana w czasie pobudliwości nerwowej, zmęczenia, depresji, niepokoju lub bezsenności.

Czosnek (Allium sativum)

W składzie czosnku występują lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, cukry, a także olejki eteryczne, błonnik, organiczne związki siarki, takie jak alliina, allicyna i skordynina A i B. Rozpadowi tych dwóch ostatnich czosnek zawdzięcza intensywny zapach. Czosnek stanowi też świetne remedium na zgagę i wzdęcia, a to za sprawą zawartych w czosnku przeciwutleniaczy ułatwiających trawienie. Czosnek doskonale pobudza metabolizm. Duże ilości czosnku zjedzone po obfitym posiłku mogą stać się doskonałą metodą na pozbycie się ciężkości w brzuchu. Z ilością czosnku nie należy też przesadzać, może się bowiem okazać, że „niezdrowo” nas po nim przeczyści. Kolejną pozytywną cechą czosnku jest jego wpływ na ludzki układ krążenia. Jego działanie przeciwzakrzepowe poprawia przepływ krwi w żyłach i ogranicza ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych.

Oregano – Lebiodka Pospolita (Origanum vulgare)

Zioło to pomaga łagodzić wzdęcia oraz stymuluje przepływ żółci. Doskonale pobudza metabolizm. Jako silny antyseptyk, oregano może być stosowane w leczeniu problemów związanych z układem trawiennym, pomaga w nieżytach dróg oddechowych. Oregano znane jest także ze swoich właściwości odtruwających organizm i pomagających w usuwaniu z naszego ustroju produktów przemiany materii.

Podsumowanie

1.       Uprawiaj i zbieraj zioła samodzielnie

2.       Włącz wskazane zioła do diety, najlepiej działają zerwane bezpośrednio z ogródka czy doniczki.

Wysokiej jakości ekstrakty z ziół i przypraw możemy znaleźć w renomowanych spalaczach tłuszczu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...