Skocz do zawartości

Rekomendowana wypowiedź

Napisano ponad rok temu

SPALANIE TŁUSZCZU

 

Kapsaicynoidy to grupa składników występujących w paprycz-kach chilli, odpowiedzialna za ich ostry i mocny smak. Kapsaicynoidy pozytywnie wpływają na ludzki organizm, nasilając termogenezę i wydatkowanie energetyczne, co prowadzi do znaczącego spadku masy tłuszczowej. Co więcej, badania wykazały, że regularne przyjmowanie kapsaicynoidów redukuje apetyt, a co za tym idzie - ilość spożywanego jedzenia, co pozwala na redukcję i zachowanie osiągniętej wagi w dłuższej perspektywie czasowej. Choć mechanizm spalania tłuszczu nie został jeszcze całkowicie poznany, wiele wskazuje na to, że kapsaicynoidy aktywują receptory TRPV1, które uruchamiają wydzielanie noradrenaliny. To właśnie dodatkowa noradrenalina odpowiada za zwiększone wydatkowanie energetyczne i utlenianie kwasów tłuszczowych wewnątrz komórek tłuszczu brązowego. Ponadto, zwiększone wydzielanie noradrenaliny pod wpływem przyjmowania kapsaicynoidów redukuje poczucie głodu, ponieważ aktywacja receptorów noradrenaliny w mózgu wywołuje poczucie sytości.

 

Kapsaicynoidy odpowiedzialne za spalanie tłuszczu odpowiadają też za wydzielanie neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu, zwiększone poczucie motywacji i pobudzenie centralnego układu nerwowego. Zdolność kapsaicynoidów do podbijania motywacji pozwala na bardziej energetyczne ćwiczenie podczas treningów, przez co stają się one bardziej efektywne. W jeszcze innych badaniach stwierdzono, że kapsaicynoidy mają korzystny wpływ na zdrowie, gdyż obniżają poziom cholesterolu, co przekłada się na zdrowszy układ krwionośny.

 

Termogeneza wytapia tłuszcz.

Liczne badania wykazały, że receptory TRPV1 ulegają aktywacji pod wpływem różnych składników pochodzących z pożywienia, które wiążą się z tymi receptorami w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym, aktywując współczulny układ nerwowy oraz termogenezę w komórkach tłuszczu brązowego. Najwnikliwiej badanym aktywatorem receptorów TRPV1 są właśnie kapsaicynoidy.

Wydzielanie noradrenaliny pod wpływem kapsaicynoidów sprzyja spalaniu tłuszczu, nasilając procesy termogenezy w komórkach tłuszczu brązowego. Dzieje się tak, gdy noradrenalina wiąże się z receptorami beta-adrenergicznymi umieszczonymi w błonach komórkowych komórek tłuszczu brązowego. Tak zwany tłuszcz brązowy to unikalne komórki, które utleniają tłuszcz, jednak nie przerabiają go na zapasy energii (ATP), ale wydzielają w postaci ciepła, co nasila zarówno spalanie tłuszczu, jak i wydatkowanie energetyczne.

 

W kilku badaniach wykazano, że kapsaicynoidy nasilają termogenezę w komórkach tłuszczu brązowego u ludzi poprzez aktywację receptorów TRPV1 występujących w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Aktywacja TRPV1 stymuluje wydzielanie noradreanaliny, termogenezę w komórkach tłuszczu brązowego oraz utratę masy tłuszczowej. Inne badania wykazały, że długofalowe przyjmowanie kapsaicynoidów (około sześć tygodni) zwiększyło ilość tkanek tłuszczu brązowego, co przełożyło się na jeszcze silniejszą termogenezę i dalsze zmniejszenie masy tłuszczowej.

 

Utrzymywanie wagi dzięki zmniejszeniu apetytu.

Zwiększając naszą wiedzę na temat odchudzania i spalania tłuszczu, naukowcy stwierdzili też, że wiele naturalnie występujących składników nie tylko nasila spalanie tłuszczu, ale także ogranicza apetyt. Jednym z najefektywniejszych składników tego typu są kapsaicynoidy, których spożywanie nie tylko zmniejsza apetyt, ale też faktyczną ilość spożywanego pożywienia.

Choć ów wpływ na apetyt został zaobserwowany w kliku próbach klinicznych, nie do końca wiemy, jaki mechanizm za niego odpowiada. Niektóre dane pozwalają jednak uznać, że noradrenalina, której wydzielanie zwiększyły kapsaicynoidy, poprzez receptory MRPV1 zmniejsza apetyt, stymulując receptory noradrenaliny w częściach mózgu odpowiadających za poczucie sytości. Ponadto spożywanie kapsaicynoidów podnosi poziom produkowanego w żołądku hormonu GLP-1, który reguluje pracę obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Podsumowując, kapsaicynoidy silnie stymulują spalanie tłuszczu i pomagają utrzymać wagę osiągniętą w wyniku odchudzania.

Zwiększona aktywacja i pobudzenie pozwalają na intensywniejsze treningi

Zmniejszenie poziomu neuroprzekaźnika dopaminy w centralnym układzie nerwowym powiązane jest z odczuwaniem zmęczenia i brakiem motywacji, zwłaszcza podczas długich treningów, i odwrotnie, wyższy poziom dopaminy poprawia wydolność organizmu za sprawą podtrzymywania motywacji i pobudzenia układu nerwowego. Spadek poziomu dopaminy podczas treningu wynika z jej degeneracji podczas nasilonej aktywności neuronów w CUN podczas ćwiczeń. Dlatego też zwiększenie poziomu dopaminy poprzez zmniejszenie tempa jej degeneracji podczas ćwiczeń wpłynie pozytywnie na działanie centralnego układu nerwowego, zwiększając tym samym możliwości organizmu.

 

Jak pokazują niedawne badania, kapsaicyna, główny z kapsaicyno-idów występujących w papryczkach chilli, podnosi poziom dopaminy u szczurów. W badaniu przeprowadzonym przez Marinellego i jego współpracowników wykazano, że zastrzyki z kapsaicyny wywoływały u myszy wzrost produkcji i wydzielania dopaminy. Co więcej, efekt ten występował dzięki receptorom TRPV1, ponieważ ich chemiczna blokada niwelowała wszelki wpływ kapsaicyny na dopaminę. Wyniki te sugerują, że aktywacja pod wpływem kapsaicyny receptorów TPRV1 ma wieloraki wpływ na organizm, a jednym z jej objawów jest zwiększone wydzielanie dopaminy w mózgu.

 

HI_TECH_Stimerex_opinie.jpg

 

Obniżanie cholesterolu.

Poza wspomnianymi wcześniej korzyściami stosowania kapsaicynoidów, badania wykazały też, że mają one korzystny wpływ na układ krążenia. W badaniu przeprowadzonym przez Huanga i jego współpracowników wykazano, że kapsaicynoidy (ale już nie pokrewne im pod względem chemicznym kapsanoidy) podnoszą produkcję kwasów żółciowych. Autorzy badania sugerują, że zwiększona produkcja kwasów żółciowych jest wyjaśnieniem zagadki, w jaki sposób kapsaicynoidy obniżają pozom cholesterolu, który przecież jest usuwany z organizmu właśnie poprzez konwersję do kwasów żółciowych. Co ciekawe, w innych badaniach wykazano, że kwasy żółciowe mają swój udział także w spalaniu tłuszczu zapasowego, ponieważ zwiększają aktywność hormonów tarczycy i nasilają termogenezę w komórkach tłuszczu brązowego. Tak więc wpływ kapsaicynoidów na produkcję kwasu żółciowego jest jeszcze jednym mechanizmem, poprzez który wpływają one na spalanie tłuszczu.

Podsumowując, niezwykły wpływ kapsaicynoidów na spalanie tłuszczu, wydolność organizmu i stan jego zdrowia sprawia, że naprawdę warto sięgnąć po suplementy je zawierające.

 

źródło Muscular Development

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...