cyklon04

Dlaczego mamy ochotę na coś słodkiego?

4 posty w tym temacie

Nasza ochota na słodkości jest związana z naturalnym rozwojem czło­wieka - pierwszym „słodkim doznaniem" w naszym życiu jest mleko matki. To właśnie dlatego większość z nas woli jedzenie o słodkim smaku - specjaliści twierdzą, że dotyczy to około 80% osób, reszta woli smak słony lub oba. Ośrodki smakowo-zapachowe kształtują się również w wyniku nieodpowiedniego stylu życia - dieta i wahania stę­żenia glukozy, stres, niewystarczająca ilość snu itp. Ochota na słodycze i węglowodany może być też związana z niskim poziomem serotoniny i endorfin, gdyż według niektórych badań węglowodany rozpoczyna­ją reakcję łańcuchową, która teoretycznie może wpływać na poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych na .nastrój. W takim przypadku do suplementacji można włączyć 5-htp (5-hydroksytryptofan) lub sub­stancje korzystnie oddziałujące na neuroprzekaźniki, dostępne są rów­nież środki poprawiające nastrój (Ginkgo biloba, dziurawiec, witamina B6, acetylo-L-karnityna, pochodne witaminy B3 i ostatnio coraz bardziej popularna S-adenozylometionina, tzw. SAMe). Oczywiście, sam trening także może poprawić nasz nastrój. Poniżej w punktach opiszę najczęst­sze przyczyny naszej wzmożonej ochoty na słodycze, tak aby każdy mógł sam dociec, co może stanowić u niego przeszkodę w utrzymaniu diety.

źródło: Muscular Development

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

gdzie to "poniżej"? ;p tak czy siak- żadna filozofia tu chyba nie pomoze, ja jestem uzależniony od słodyczy, wiem o tym, nawet jak rzucam na jakiś czas to i tak wrocę przy najbliższym spadku formy..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"Poniżej w punktach opiszę najczęst­sze przyczyny naszej wzmożonej ochoty na słodycze, tak aby każdy mógł sam dociec, co może stanowić u niego przeszkodę w utrzymaniu diety." 

Już chciałam dociekać dlaczego tak uwielbiam słodycze, a tu nie ma żadnego poniżej :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też bym się chętnie dowiedział, ale to chyba fragment artykułu z drukowanej wersji, na MD nic nie znalazłem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta