Jump to content

Bieżnia


katiraf
 Share

Rekomendowana wypowiedź

Hej,

Mam pytanie odnośnie treningów na bieżni. Mam bieżnię domu. Trenuję do górskich wycieczek długodystansowych ze sporymi podejściami.

Chodzę od kilku dni - 30 minut dziennie na 22 stopniach. Czy to coś da w przyszłości? Pomoże to coś w utracie wagi czy tylko nogi wytrenuję?

Mam 195 cm wzrostu i 106 kg wagi.  

Z góry dziękuję za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

Bieżnia może służyć głównie do treningów cardio. Cardio z definicji to trening pobudzający serducho do wzmożonej pracy w określonym zakresie tętna aerobowego (tlenowego), podczas którego przy dłuższym czasie treningu następuje przede wszystkim spalanie tłuszczów w organizmie i dzięki temu pozbywamy się zbędnych kilogramów. To powoduje, że jesteśmy po prostu zdrowsi. 

Cardio nie jest nastawione na intensywność, ale na czas. Czyli przy takim treningu normalnie możesz z kimś rozmawiać bez łapania zadyszki. Natomiast 30 minut to takie minimum. Mówi się, że najlepiej poświęcić godzinę, bo od 40 minuty zaczyna się intensywniejsze spalanie tłuszczy. Ważne jest jednak, żeby utrzymywać organizm w strefie tlenowej (~130 uderzeń serca/minuta). Co ciekawe cardio można robić praktycznie codziennie jeśli nie odczuwa się "zmęczenia materiału". Po intensywnych treningach organizm potrzebuje odpocząć i się zregenerować. 

Odpowiadając wprost na Twoje pytanie: na pewno pomoże w utracie wagi (o ile po treningu nie będziesz w nagrodę jadł fast foodów i chipsów 😁). Natomiast nie sądzę, żeby to miało znaczący wpływ na wytrenowanie nóg, bo trening mięśni to poddawanie ich coraz intensywniejszym ćwiczeniom w zakresie ćwiczeń anaerobowych (beztlenowych). Ale przyzwyczaisz je do dłuższego wysiłku. 

Pamiętaj tylko, że to dieta stanowi klucz do sukcesu 80%, 15% trening, a 5% ewentualne suplementy. Można przerzucać tony żelastwa na siłowni i nie mieć żadnych efektów, jedząc śmieciowe przetworzone posiłki na mieście.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...