Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

Dieta zrównoważona

Dieta zrównoważona

Zrównoważona dieta to taka, która jest złożona z odpowiedniej ilości oraz dozowanych w poprawnych proporcjach białek, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. Dostarcza ona organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, wykorzystywanych do wzrostu, procesów życiowych oraz regeneracyjnych, jednocześnie umożliwiając schudnięcie.

Powinna ona zawierać niezbędne minerały, witaminy, błonnik – czyli wszystkie składniki, które pozwalają na normalne funkcjonowanie. W diecie zrównoważonej składniki dostarczające energii powinny występować w odpowiednich proporcjach: białka do 15%, tłuszcze 30%, w tym najlepiej % powinny stanowić nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany 55-60%, w tym ok. 10% cukry proste. Odpowiednie proporcje diety przedstawia rycina 5. Jest to tak zwana piramida prawidłowego żywienia, która pokazuje, jakie produkty, w jakiej ilości powinniśmy spożywać. Posiłki spożywamy regularnie, nie opuszczamy żadnego, ich ilość powinna wynosić około 5-6 niewielkich dziennie. W ten sposób nie rozciągamy nadmiernie żołądka obfitymi posiłkami, przez co zmniejszamy łaknienie. Dodatkowo, jeśli organizm ma często dostarczane nawet niewielkie porcje energii nie musi ich magazynować, zatem nie tworzy tak szybko tkanki tłuszczowej. Jeżeli czujemy, że nie damy rady zjeść danego posiłku do końca nie wmuszamy na siłę. Szybko nauczysz się nakładać sobie mniejsze porcje. Jedzenie powoli i dokładne żucie sprawi, że wcześniej czujemy się najedzeni.

Każdego dnia posiłki w tej diecie muszą zawierać owoce i warzywa, nabiał, ryby, mięso lub jajka, oraz pieczywo i produkty zbożowe. Każdego dnia pijemy 2 litry wody mineralnej, dodatkowo ograniczamy alkohol oraz minimalizujemy ilość wypijanej herbaty i kawy. Niestety alkohol i kawa wypłukują z organizmu sporo minerałów.

Dostosowujemy swoją dietę do potrzeb organizmu. Jeśli chcemy stracić na wadze, liczymy ilość kalorii w swojej diecie i porównujemy z naszym zapotrzebowaniem. Mowa o tym była w rozdziale Przemiana materii. Jeśli chcemy chudnąć tak konstruujemy dietę, aby ilość kalorii spożywanych była mniejsza od zapotrzebowania. Należy jednak pamiętać, aby nie schodzić z ilością kalorii poniżej wymaganej podstawowej przemiany materii BMR. Jeśli chcesz utrzymać wagę postaraj się odnaleźć równowagę między swoją aktywnością, a ilością kalorii niezbędnych do jej utrzymania. Jedzenie powinno być przyjemnością. Staraj się podawać atrakcyjnie wyglądające posiłki, ładnie nakrywaj do stołu, zawsze siadaj do jedzenia. Ilość jedzenia będzie sprawiać wrażenie większej, jeżeli każdą potrawę podzielisz na małe kawałki. Jemy przecież „oczami”. Na deser zjedz suszone owoce albo galaretkę owocową, która dodatkowo wspomaga nasze stawy. Stosowanie diety zrównoważonej daje nam gwarancję, że dostarczamy naszemu organizmowi kompletnego pożywienia z odpowiednią ilością zarówno właściwych białek, tłuszczów, węglowodanów jak i katalizatorów, jakimi są witaminy i minerały. Pamiętajmy, aby dieta składała się z jak największej ilości mało przetworzonej żywności. To sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu enzymów w naszym organizmie i jednocześnie pobudza nasz metabolizm, a przecież właśnie to chcemy osiągnąć. Nasz organizm funkcjonuje wówczas wydajniej jest zdrowy, a my mamy lepsze samopoczucie.

Dieta zrównoważona nie tylko może, ale i powinna być stosowana przez długi czas, to zdrowy sposób odżywiania, który powinien stać się naszym stylem życia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  
  • 6 Posts
  • 3769 Views
  • 1 Posts
  • 1630 Views
  • 1 Posts
  • 1591 Views
  • 1 Posts
  • 1582 Views

×
×
 • Create New...