Skocz do zawartości

Dobre geny do budowania masy mięśniowej - o co chodzi ?


Rekomendowana wypowiedź

Dobragenetyka.thumb.png.43f050ea92563231dd4f996e277ab148.png

 

W świecie kulturystyki i fitnessu często słyszymy o tym że ktoś ma "dobrą genetykę" do budowy masy mięśniowej. Ale co to właściwie oznacza? Genetyka odgrywa ważną rolę w naszym wyglądzie, sprawności fizycznej i zdolności do budowania mięśni. To pytanie nurtowało mnie od dawna dlatego zasięgnąłem trochę wiedzy i chciałbym podzielić się z wami, czym są „dobre geny”, jak wpływają na kulturystów i podam przykłady ludzi, którym udało się osiągnąć sukces dzięki dobrym i złym genom. 

Predyspozycje genetyczne mogą warunkować nastawienie i motywację do ćwiczeń, a nawet tolerancję bólu. Geny warunkują również budowę ścięgien, masę mięśniową i zdolność mięśni do wykorzystywania tlenu, co ma wpływ na efektywność wysiłku wytrzymałościowego lub osiąganie dobrych wyników w działaniach siłowych.

Jakie są dobre geny odpowiedzialne za budowanie mięśni? „Dobre geny” w kontekście kulturystyki odnoszą się do określonych cech genetycznych, które sprzyjają efektywnemu przyrostowi masy mięśniowej. Zawierają: 

Wysoki poziom naturalnego testosteronu – Testosteron jest hormonem odgrywającym ważną rolę w budowaniu mięśni. Osoby z wyższym poziomem hormonów mają lepszą zdolność do szybszego budowania mięśni. 

Właściwa proporcja włókien mięśniowych – Istnieją dwa główne typy włókien mięśniowych: wolnokurczliwe i szybkokurczliwe. Włókna szybkokurczliwe mają większy potencjał wzrostu, a osoby posiadające więcej takich włókien mają tendencję do łatwiejszego przyrostu masy mięśniowej. Budowa ciała – długie kończyny i krótki tułów sprawiają, że niektóre ćwiczenia są łatwiejsze i skuteczniejsze, co daje lepsze rezultaty. 

Szybki metabolizm – Osoby o szybkim metabolizmie mogą łatwiej kontrolować tkankę tłuszczową, co pozytywnie wpływa na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. 

Typ budowy ciała Czynnik genetyczny. Do uprzywilejowanych typów budowy ciała należą endomorfik i mezomorfik. Typ mezomorficzny ma największe predyspozycje do kulturystyki z uwagi na łatwe przyrosty masy mięśniowej oraz dobre proporcje budowy ciała. W przypadku endomorfika niestety trudniej o uzyskanie beztłuszczowej masy mięśniowej z uwagi na skłonności do otyłości. Z kolei ektomorfik raczej nie będzie miał problemów z definicją mięśni, ale za to z rozbudową masy mięśniowej zapewne problemy będzie miał duże. Ten typ to tzw. hardgainer, czyli osoba z dużym trudem uzyskująca przyrosty masy mięśniowej. Większość osób nie należy do jednego z tych typów, lecz jest typem mieszanym jednego, dwóch lub nawet trzech typów.

 

Warto zwrócić uwagę na faki iż każdy z nas może wykonać badania genetyczne które przedstawią predyspozycje genetyczne naszego organizmu i pozwolą na optymalizacje treningów. Nie trzeba być zawodowym sportowcem aby je wykonać nawet osoby dopiero zaczynające przygodę z siłownią mogą sprawdzić jak to wygląda w ich przypadku. Koszt takich badań to około 2 tys zł.

Badania genetyczne obejmują:

Analizę genetyczną w obrębie 10 genów;

badanie wykaże posiadanie mniejszej  lub większej liczby włókien szybko kurczących się mięśni poprzecznie prążkowanych, co decyduje o szybkości motorycznej sportowca;

predyspozycje do krótkotrwałej lub długotrwałej aktywności fizycznej;

odporność mięśni poprzecznie prążkowanych na mikrouszkodzenia;

skłonność do bezkontaktowych kontuzji tkanek miękkich;

zaopatrzenie mięśni w tlen w warunkach jego niedoboru;

skuteczność wytwarzania energii w mięśniach w trakcie wysiłku fizycznego;

eliminacja kwasu mlekowego z krwi po wysiłku beztlenowym;

wytwarzanie erytrocytów (erytrocyty, zwane potocznie czerwonymi krwinkami to komórki odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie);

unaczynienie mięśni;

poziom dopaminy ( dopamina bierze udział w regulacji różnych procesów, takich jak: utrzymanie postawy ciała i poruszanie się, zapamiętywanie, uczenie się oraz interpretowanie bodźców emocjonalnych. Zaburzenia w wytwarzaniu, wydzielaniu i działaniu dopaminy w mózgu stanowią bezpośrednią przyczynę choroby Parkinsona, schizofrenii);

szczegółowy raport opisowy z badania zawiera informacje o zalecanych dyscyplinach sportowych, motoryce treningu, rekomendowanych suplementach diety oraz środkach treningowych, a także o ryzyku bezkontaktowych urazów tkanek miękkich.

 

Jednym z najbardziej znanych kulturystów z „dobrymi genami” jest Arnold Schwarzenegger. Od najmłodszych lat miał naturalną tendencję do budowania imponujących mięśni. Jego budowa ciała, proporcje mięśni oraz wysoki poziom naturalnego testosteronu pozwoliły mu osiągnąć niesamowite wyniki.

Z drugiej strony są ludzie, którzy mają „złe geny”, a mimo to osiągają sukcesy dzięki determinacji i ciężkiej pracy. Przykładem takiej osoby jest Frank Zane. Zane nie miał naturalnej masy mięśniowej Schwarzeneggera. Jego sylwetka stała się szczuplejsza i krótsza. Jednak dzięki swojej niesamowitej determinacji i precyzyjnemu podejściu do żywienia i treningu udało mu się zdobyć tytuły Mr. Olympia. Zane postawił na idealne proporcje i definicję mięśni, co pozwoliło mu wyróżnić się na tle innych kulturystów. 

 

Podsumowując, „dobre geny” znacznie ułatwiają zwiększanie masy mięśniowej i osiąganie sukcesów w kulturystyce. Ludzie tacy jak Arnold Schwarzenegger są przykładem tego, jak genetyka może przyczynić się do niesamowitych rezultatów. Ale historia Franka Zane’a pokazuje, że nawet osoby z gorszymi genami mogą osiągnąć wspaniałe wyniki dzięki ciężkiej pracy, determinacji i inteligentnemu podejściu do treningu. W końcu genetyka to tylko jeden z wielu czynników wpływających na sukces w kulturystyce, a determinacja i ciężka praca mogą pokonać wiele przeszkód.

 

Źródła:

https://www.special-ops.pl/artykul/trening-silowy/12737,tempo-wzrostu-masy-miesniowej-czesc-1

https://pl.wikipedia.org/wiki/Frank_Zane

https://cambridge-diagnostics.pl/strefa-pacjenta/dostepne-badania/badanie-predyspozycji-genetycznych/#:~:text=Predyspozycje%20genetyczne%20mog%C4%85%20warunkowa%C4%87%20nastawienie%20i%20motywacj%C4%99%20do,wytrzyma%C5%82o%C5%9Bciowego%20lub%20osi%C4%85ganie%20dobrych%20wynik%C3%B3w%20w%20dzia%C5%82aniach%20si%C5%82owych.

https://zdrowegeny.pl/poradnik/badanie-genetyczne-dla-sportowcow

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genetyka genetyka ale najważniejsze by, wykorzystać swój potecial genetyczny niezależnie jaki on jest... 

Wiadomo że jedynym będzie łatwiej innym trudniej, ale każdy ma jakiś tam potecial....  Chodź genów zmienić nie można to możemy jak najlepiej, wykorzystać to co jest nam dane, najważniejsze by lubić to co się robi i by  dana czynność, jaką wykonujemy ( w tym wypadku sport) był naszym hobbi a nie, przymusem...  Jeśli ktoś coś robi z przusu, a nie z ,, Przyjemnością to nigdy, sprawi mu satysfakcji jaką dają ćwiczenia z pasją.... 

Najważniejsze by stawać się lepszą wersja samego siebie, a nie np porównywać się z innymi...

 

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dokładnie tak, chciałem tym tematem zwrócić uwagę na to że jest wiele czynników które wpływają na nasz rozwój a genetyka jest jednym z głównych uwarunkowań do rozwoju. 
 

19 godzin temu, Paweł 149 napisał:

najważniejsze by lubić to co się robi


Było by idealnie lecz wiem z swojego przykładu że nie do końca jest to prawda. Gdy zaczynałem treningi nienawidziłem tego, robiłem  je może nie tyle co z przymusu ale z chęci osiągnięcia celu. Dopiero po jakimś czasie przerodziło się to w pasje i totalnie mnie pochłonęło.  I choć bywa różnie i zdarzają się nieplanowane krótkie przerwy treningi są teraz dla mnie czymś więcej niż drogą do osiągnięcia celu. Czas spędzony na siłowni pozwala mi zupełnie odciąć się od wszystkiego co w moim przekonaniu jest największym plusem. Dodatkowo możliwość ciągłego rozwoju i nauki sprawia ogromną satysfakcje. Ciągłe poszerzanie wiedzy i możliwość odkrywania nowych rozwiązań jest bardzo  inspirująca. 

Edytowane przez szpaleta
błąd składni tekstu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, ćwiczenia na siłowni stały się czymś normalnym wpisanym w życie codzienne, i coś jak np codzienna toaleta... 

Jak ja się śmieję, że kobieta dba o siebie przed lustrem malując się, chodząc do kosmetyczki i tp.. 

Tak facet dba o siebie ale na siłowni... 

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trenuje przeszło 20 lat.. na początku trenowało się tym co było pod ręką, jakimś tam prowizorycznym ciężarem,. 

Zacząłem ćwiczyć, bo byłem bardzo chudy chciałem najzwyczajniej przybrać masy, w wieku 17 lat ważyłem jakieś 50kg, w bicepsie miałem, jakieś 22 cm w klatce 80.. 

I to był główny powód mojej decyzji o ćwiczeniach..

Z czasem przerodziło się to w pasję, i hobbi..  

jestem z rocznika 83 i gdy ja zaczynałem ćwiczyć to nie było, dostępu do internetu i tp... 

a wiedzę czerpałem głównie od starszych kolegów, i z różnych gazetek.. 

przez ponad 20 lat ćwiczeń zdobyłem np w bicepsie ponad 24cn dodatkowego obwodu, a w klatce ok 50cn i moja waga wzrosła z ok 50 do ponad 90 obecnie... 

coś jeszcze chcesz wiedzieć to pytaj śmiało chodź Dobrze byłoby gdybyś mi podał swoje namiary, np konto na Facebooku posiadasz?  wolałbym porozmawiać by wymienić poglądy niż pisać.. 

pozdrawiam 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...