Skocz do zawartości

Dobót suplementacji


RobToKot

Rekomendowana wypowiedź

Cześć, zwracam się z prośbą o dobór prawidłowej suplementacji oraz podpowiedź mi jak powinienem ją stosować.
Trenuję 2x w tygodniu sporty walki (teraz kickboxing wcześniej MMA, jeszcze wcześniej też kickboxing. Obecnie w regularnym treningu jestem od około półtorej roku, wcześniej trenowałem ale miałem dłuższą przerwę przez kontuzje) docelowo chcę dorzucić 1 lub 2 razy w tygodniu jakiś trening z wykorzystaniem masy własnego ciała, mam 22 lata i nadwagę.
Niedawno uznałem, że biorę się za siebie i chce zjechać z wagą.
Obecnie ważę około 100 kg, docelowa waga 83/84
Stosuje catering dietetyczny bo przez pracę nie mam czasu aby przygotowywać sobie posiłki, lub jestem za mało zorganizowany.
Po kontakcie z dietetykiem zatrudnionym w firmie z której biorę dietę uzyskałem wyliczenia, że mój obecny deficyt kaloryczny to 700 kcal dziennie. Dietetyk powiedział, że na ogół prawidłowy deficyt to około 500 kcal więc mogę coś przegryźć dodatkowo, ale nie jest to wymóg więc tego nie robię bo w weekendy nie mam posiłków - wtedy jem wszystko ale staram się nie przekraczać właśnie 2200 kcal.
Wracając do tematu zastanawia mnie czy nie powinienem zacząć stosować jakiejś suplementacji która pomogłaby mi dojść do upragnionego celu.
Przyszło mi to do głowy bo kiedyś oglądając jakiś filmik na YouTube ktoś mówił, że dobrze użyta suplementacja pozwala na cięższe treningi czy na trening z większym obciążeniem więc w mojej głowie ułożył się plan, że jeżeli suplementacja pozwoli mi trenować jeszcze ciężej to szybciej dojdę do mety.
Proszę o odpowiedź czy ma to sens no i tak jak pisałem na początku podpowiedź czego i ile powinienem zażywać no i przez jaki czas bo wiem też, że aby cykl miał sens to trzeba sobie zrobić od niego też przerwę.
Dodam jeszcze, że nie chodzi mi o konkretne powiedzenie, że mam brać np kreatyne firmy tej i tej bo jest najlepsza tylko o nakierowanie czego, ile i przez jaki czas.
(Ale takie rady też z chęcią poczytam bo też może to być pomocne)
Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie stosują spalacze które są zaklasyfikowane jako suplement diety, ale tobie raczej chodzi o podstawowe suplementy (bo tak zrozumiałem twój wpis) to szkoda marnować pieniądze. Lepiej dorzucić jednostkę cardio w tygodniu i trzymać się założeń diety. 

Dodatkowo obserwuj wagę ponieważ jeśli w weekendy nie masz diety pudełkowej to zadbaj o to aby trzymać się takiej samej kaloryczność ale i również rozkładu makro. 

Jeśli chodzi o teorię to marginalne w odchudzaniu pomagają takie związki które podnoszą temperaturę ciała lub przyspieszają bice serca. (Kapsaicyna, kofeina) 

Jeśli za dbasz o odpowiednią ilość pitej wody również może wpłynąć na twoja wagę ponieważ nie będzie ci się chciało aż tak jeść. 

Kreatyna pomaga w chronić mięśnie przez zatrzymanie wody w nich więc też jest polecana przy aktywnym trybie życia (5g dziennie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SportowyTypżycia napisał:

Ludzie stosują spalacze które są zaklasyfikowane jako suplement diety, ale tobie raczej chodzi o podstawowe suplementy (bo tak zrozumiałem twój wpis) to szkoda marnować pieniądze. Lepiej dorzucić jednostkę cardio w tygodniu i trzymać się założeń diety. 

Dodatkowo obserwuj wagę ponieważ jeśli w weekendy nie masz diety pudełkowej to zadbaj o to aby trzymać się takiej samej kaloryczność ale i również rozkładu makro. 

Jeśli chodzi o teorię to marginalne w odchudzaniu pomagają takie związki które podnoszą temperaturę ciała lub przyspieszają bice serca. (Kapsaicyna, kofeina) 

Jeśli za dbasz o odpowiednią ilość pitej wody również może wpłynąć na twoja wagę ponieważ nie będzie ci się chciało aż tak jeść. 

Kreatyna pomaga w chronić mięśnie przez zatrzymanie wody w nich więc też jest polecana przy aktywnym trybie życia (5g dziennie) 

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź!

Głodny na diecie nie jestem na tyle, że musiałbym coś zjeść więc psychika nie pozwala podjadać. Z wodą ogólnie u mnie raczej bez problemu bo piję mega dużo, myślę, że czasem nawet ponad 5 litrów.

Właśnie chodzi o to, że chcę zredukować masę ciała i wyglądać przy tym jak najlepiej bo jednak sylwetka mnie najbardziej motywuje do działania. 

Chciałbym, żeby jakieś suple pomogły mi zbić wagę ale i progresować cały czas w sporcie.

Co do cardio to u mnie z tym ciężko. Biegać nie lubię bo to mnie nudzi, roweru nie mam. Do swoich normalnych treningów docelowo chcę wrzucić jakąś pracę z własną masą ciała bo to sprawia mi w sumie frajdę. Miałem iść na siłownie, ale nie kręci mnie to - nie widzę tam nic ciekawego i mam za mało motywacji żeby iść tam samemu (chociaż to raczej bardziej może wynikać z moich fobii społecznych)

Ogólnie obecnie moje treningi na sali wyglądają w następujący sposób:

Pierwszy dzień treningowy - stricte trening kickboxingu, tarcze, praca na worku, zadaniówki, delikatne sparingi

Drugi dzień treningowy - Ćwiczenia ogólno-rozwojowe, różne stacje z różnymi zadaniami, czasem elementy siłowni, tabata

I właśnie docelowo chciałbym dodać sobię jeszcze jeden trening żeby szlifować technikę, bo jak najbardziej pasuje mi drugi trening rozwojowy ale stricte trenuje kickboxing więc jeden trening techniczny w tygodniu to mało. Wtedy jeszcze dorzucę jakiś trening z własną masą. Jeżeli trener nie będzie miał możliwości na personalne dla mnie to dorzucę 2x trening z własnym ciałem.

Gdy napisałem tu post zrobiłem mały research i dobrałem coś dla siebie, proszę o podpowiedź czy rzeczywiście ma to sens czy łykam po prostu zalecenia producenta i nic mi to nie da :D

Tribulus - Pierwsza sprawa to mam problem z testosteronem więc się przyda i druga czytałem, że pomaga w regeneracji a w moim przypadku gdzie trenuje dość mocno wyniszczający sport to się jak najbardziej przyda

Kreatyna - Stricte po to aby mieć więcej siły, trenować ciężej a co za tym idzie progresować oraz szybciej zrzucić wagę

BCAA - Czytałem, że to pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej podczas redukowania tkanki tłuszczowej, plus również pomaga z regeneracją

I teraz być może dorzucę jakiś spalacz o którym pisałeś, jeżeli masz z tym jakieś doświadczenie to proszę o jakąś polecajkę co wybrać ;)

Teraz pojawia się pytanie: jak się bierze te środki o których pisałem, żeby efekty były jak największe?

Tribulus będę po prostu brał zgodnie z zaleceniami producenta czyli 1 tabletka na jeden dzień, jeżeli efekty będą słabe przez moje obecne problemy to dorzucę drugą.

Kreatynę czytałem, że powinienem brać 5g w dzień nie treningowy oraz 10g w dzień treningowy. Chciałbym na początku ułożyć sobie plan na jakiś krótki cykl, myślałem o 4/6 tygodniach, żeby po prostu zobaczyć czy rzeczywiście czuję się po tym jakoś lepiej. Tylko pytanie ile po takim cyklu powinienem odczekać, jeżeli efekty będą i będę chciał wrócić do kreatyny?

BCAA tu wg zaleceń producenta w dni treningowe 1 porcja przed treningiem, 1 po treningu. W dni nietreningowe 1 porcja naczczo. Czy od BCAA też powinienem robić sobię jakieś przerwy tak jak z kreatyną, czy to mogę na stałe dodać do swojego życia?

Przepraszam, że tak się rozpisuje, ale jestem w tym kompletnie zielony i szukam pomocy :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale nigdy nie używałem spalaczy. Nawet wręcz zachęcam do drogi bardziej zdrowszej. 

Jeśli masz nadwagę to może być to niewskazane w twoim przypadku ponieważ spalacze podnoszą ciśnienie krwii. Osobiście zachęcam do liczenia kalorii i zbilansowane redukcji

Jeśli masz problem z testosteronem to zalecam konsultacje z endokrynologiem niż branie środków które mają ten poziom podnieść "na wyczucie". Wychodzę z założenia że robiłeś badanie testosteronu. 

Próbuje ci przekazać że wszystkie suplementy o których piszesz wnoszą bardzo małe zmiany w organizmie więc chciałbym  żebyś nie był rozczarowany jeśli nie dostrzeżesz znaczącej różnicy w swoim organizmie. 

Zmiana sylwetki do dosyć długi proces ale jeśli oddasz się treningom to efekty w końcu się pojawią. 

Sam trening na worku lub sparing możesz traktować jako jednostkę cardio. Dlatego ze jest pracujesz również nad kondycja.

Jeśli podoba ci się trening z własną masa ciała to nawet lepiej pod uprawiany sport walki. Przydadzą się również do dołączenia takie treningi które będą wzmacniać twoje mięśnie głębokie jak deski, podciąganie na drążku ale też wszelakie cwiczenia związane z odpychaniem i przyciaganiem aby wzmacniać np. Siłę ciosu jak i stabilizację w takich płaszczyznach najbliższych zbliżonych do ciosów w walce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...