Skocz do zawartości

Rekomendowana wypowiedź

Napisano ponad rok temu

Kurcze mięśni są zjawiskiem powszechnym. mogą się pojawić w każdej chwili, zarówno u osoby młodszej jak i starczej. Skurcz to nagły przykurcz grupy mięśni lub też pojedynczego mięśnia. Istnieją sytuacje w których jego wystąpienie ma duże prawdopodobieństwo np. wysiłek fizyczny lub pozostawanie przez dłuższy czas w jednej pozycji. Nieprzyjemne uczucie bólu, jakie towarzyszy skurczowi, jest związane z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez chwilę.

 

Skurcze łydek to jeden z charakterystycznych objawów niedoboru magnezu. Dolegliwość ta występuje pod wpływem działania bodźców zewnętrznych m.in. przeciążenia mięśni, zimna. Bardzo często skurcze dotykają kobiet ciężarnych w ostatnich miesiącach ciąży. Niebagatelną rolę w mechanizmie skurczu mięśnia pełni ATP. Bez odpowiedniej ilości związków wysokoenergetycznych nie możliwy jest jego rozkurcz. Wynikiem tego jest skurcz mięśni.

 

Kurcze w dużej części przypadków są wynikiem braku ważnych dla organizmu elektrolitów:

  • magnezu - który pod względem ilościowym jest czwartym kationem w organizmie człowieka i drugim po potasie kationem wewnątrzkomórkowym. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się od 20 do 28 g magnezu, z czego 49% zlokalizowane jest wewnątrzkomórkowo, 1% w płynach pozakomórkowych, a 50% znajduje się w kościach w postaci nierozpuszczalnej.
  • potasu - odpowiadającego za odpowiednie nawodnienie komórek i ich stan energetyczny. Jest on niezbędny w procesie skurczów mięśniowych i ułatwia proces przewodzenia impulsów nerwowych. Pełni ważną rolę jako minerał o działaniu alkalizującym. Niedobór tego minerału szczególnie u osób aktywnych fizycznie może objawiać się skurczami mięśniowymi i osłabieniem fizycznym.

Inne przyczyny skurczu mięśni

Oprócz zaburzeń gospodarki wodnej i elektrolitowej, możemy wyjaśnić inne przyczyny skurczu mięśni, m.in.

  • Przemęczenie mięśni - nie tylko spowodowane aktywnym trybem życia, ale także zbyt długim przebywaniem w pozycji stojącej, lub chodzeniem w zbyt wysokich i za ciasnych butach. Napięcia te rozładowują się zazwyczaj podczas nocnego odpoczynku. Niedostateczna aktywność mięśni może mieć takie same skutki. Długie siedzenie bądź unikanie aktywności fizycznej może powodować skracanie mięśni, co może w przypadku obciążenia prowadzić do nadwyrężenia.
  • Niedostateczny stopień ukrwienia mięśni, konsekwencją czego jest uniemożliwienie zaopatrywania ich w minerały.
  • Inną sytuacją która może wywoływać skurcze mięśni jest nieodpowiednia pozycja podczas snu.
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...