Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

Rola wody w odchudzaniu

Rola wody w odchudzaniu

Woda mineralna to napój, który powinniśmy pić codziennie. Szczególnie ważne jest picie wody podczas odchudzania. Mówi się o tym przy okazji opisywania każdej diety, ale nie każdy tak naprawdę zdaje obie sprawę z tego, na czym w istocie polegają odchudzające właściwości wody.

Często wydaje nam się, że picie kawy, herbaty albo innych napojów nawadnia organizm i może stanowić zastępstwo dla bezsmakowej wody. Nie jest to prawdą. Wiele napojów, szczególnie barwione i słodzone napoje gazowane powoduje wręcz spadek poziomu wody w organizmie. Jest to związane z tym, że napoje te są hipertoniczne – o ciśnieniu osmotycznym wyższym od ustrojowego, co powoduje swego rodzaju „suszę fizjologiczną”. Woda nie zawiera kalorii, więc nie powoduje tycia w przeciwieństwie do wielu napojów i dosładzanych soków. Poza tym dobra woda mineralna ma smak i to jaki.

Woda wypełnia żołądek zatem w celu złagodzenia poczucia głodu wystarczy wypić szklankę wody. Woda wypita przed posiłkiem powoduje, że aby zaspokoić apetyt zjemy mniej niż zazwyczaj. Dzieje się tak, gdyż po napełnieniu żołądka wodą do mózgu zaczynają docierać sygnały o częściowej sytości (wypełnienie żołądka). Poza tym woda przyśpiesza przemianę materii i pomaga w procesach metabolicznych. Warto też dodać, że wypijając wodę rozrzedzamy soki żołądkowe nie powodując jednocześnie zmniejszenia ogólnej ilości substancji trawiennych, co zmniejsza nadkwasotę. Odpowiednia ilość wody jest wymagana do tego, aby nerki funkcjonowały wydajnie i mogły usuwać produkty przemiany materii. Woda rozrzedza treść żołądkową, dzięki czemu może ona zostać szybciej przetrawiona i rozłożona na substancje, które są łatwiej przyswajalne.

Dzienna optymalna ilość wypijanej wody mineralnej to 40[ml] na 1[kg] masy ciała. Wypijanie takiej ilości niegazowanej wody mineralnej dziennie sprawi, że odchudzanie będzie łatwiejsze, a efekty pojawią się szybciej. Jednakże trzeba pamiętać, że woda może być w nadmiarze zatrzymywana w organizmie. Sól kuchenna powoduje, iż woda jest zatrzymywana i gromadzona w tkankach. W rezultacie nasze ciało „ciągnie” wodę, puchnie i wzrasta masa ciała. Z tego powodu raczej nie należy spożywać dużo soli kuchennej.

Woda nie zawiera jednak żadnych substancji odżywczych ani witamin, toteż odchudzanie nie może polegać na głodówce i piciu wyłącznie wody. W ten sposób można szybko doprowadzić do spadku wydajności organizmu i do niedoborów pokarmowych. Pamiętaj nie schodź z ilością kalorii poniżej progu podstawowej przemiany materii – BMR. Woda pita jest najczęściej w temperaturze niższej od temperatury ciała, zatem na jej ogrzanie również zużywamy kalorie.

Zbyt małe ilości wody to bezpośrednia przyczyna odwodnienia – groźnego stanu, który prowadzi do omdleń, utraty sił witalnych, gorszej sprawności fizycznej i psychicznej, a nieleczone odwodnienie może nawet spowodować śmierć.

Rola wody w procesie odchudzania jest nie do przecenienia, dwa litry wody na dobę sprawią, że odchudzisz się szybkiej i efektywniej.

Jaką wodę pić? Najlepiej mineralną niegazowaną. Zdecydowanie należy unikać wody źródlanej lub destylowanej proponowanej w niektórych dietach, bowiem nie zawiera ona minerałów a nawet może je wypłukiwać z organizmu. Efektem tego jest rosnące uczucie zmęczenia, obniżenie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Woda dosłownie przelatuje przez organizm, nie zostawiając ani kropli wody w ustroju. Może to zaskakujące, ale im bardziej pozbawiona minerałów jest woda tym bardziej „odwadnia” organizm. Pijąc taką „ubogą” wodę stymulujemy procesy diurezy, czyli produkcji moczu. Organizm traci wodę pomimo jej deficytu. Jeżeli co chwilę musisz udawać się do toalety zerknij na etykietkę swojej wody mineralnej. Prawdopodobnie pijesz wodę źródlaną. Woda mineralna powinna zawierać przynajmniej 1000 [mg] minerałów na litr wody.

Podsumowanie

1.       Należy pić wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, to pobudza metabolizm

2.       Szklanka wody przed posiłkiem zmniejsza łaknienie

3.       Dzienna norma wypijanej wody mineralnej to 40 [ml] na 1[kg] masy ciała

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...