Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

Jak spala się tkanka tłuszczowa?

Jak spala się tkanka tłuszczowa?

Podstawowe mechanizmy uzyskiwania energii w komórkach to spalanie związków organicznych w procesach glikolizy, β-oksydacji kwasów tłuszczowych oraz cyklu, Krebsa. Zarówno glukoza w procesie glikolizy jak i spalanie kwasów tłuszczowych w procesie β-oksydacji dają te same związki chemiczne, które potem w cyklu Krebsa w warunkach tlenowych biorą udział w wytworzeniu dużej porcji energii dla komórek. Na samym początku organizm „pali” cukier – najczęściej glukozę dopiero potem zabiera się za tłuszcz. Dlatego jeśli zamierzamy zrzucić nieco tkanki tłuszczowej należy pamiętać, aby nie zaczynać od największego wysiłku. Dopiero po rozgrzewce i treningu trwającym około 30 minut zaczyna brakować cukru i uruchamiana jest β-oksydacja kwasów tłuszczowych i zaczynamy palić tłuszcz. To zrozumiałe, że organizm nie korzysta z tłuszczu jako pierwszego materiału do uzyskiwania energii. Tłuszcz jest bardziej skomplikowanym związkiem organicznym niż cukier i organizm traktuje go jak „zaskórniaki” – dosłownie i w przenośni.

W skrócie: organizm do uzyskania energii wykorzystuje głównie cukry i tłuszcze.

Glukoza (cukier) → glikoliza → warunki tlenowe → acetylokoenzym A → Cykl Krebsa → Przetworzono dużo energii

Kwas tłuszczowy → β-oksydacja → acetylokoenzym A → Cykl Krebsa → Przetworzono dużo energii

Glukoza (cukier) → glikoliza → dług tlenowy → kwas mlekowy → Mało energii + „zakwasy” w mięśniach

Organizm najpierw korzysta z cukru potem spala tłuszcz. Aby redukować tkankę tłuszczową intensywny i równomierny wysiłek rozpoczynamy po 30 minutach lekkiego treningu. Dodatkowo przy niedotlenieniu mięśni powstaje mało energii i szybko pojawia się zmęczenie a w mięśniach przez kilka dni pozostaje kwas mlekowy. Związek ten utrzymuje się w komórkach, które mocno pracowały bez dostatecznej ilości tlenu i wytrąca się w postaci małych kryształów. „Igiełki” kwasu mlekowego powodują mikro nakłucia błon komórkowych, dlatego po intensywnym treningu czujemy ból w mięśniach – tak zwane zakwasy. Dlatego tak ważne jest właściwe oddychanie i ćwiczenie w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu lub najlepiej na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

1.       Ćwicz w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, najlepiej na świeżym powietrzu, tlen naturalnie przyśpiesza spalanie

2.       W trakcie ćwiczeń najpierw spalamy węglowodany dopiero potem tłuszcz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...