Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

Wzrost testosteronu po suplementach i dopingu? 

Testosteron a raczej jego wysoki poziom to marzenie wielu mężczyzn, szczególnie trenujących na siłownie bądź zmagających się ze stosunkowo niskim libido. Uważany jest za hormon który działa niemal na wszystko i rozwiązuje każdy rodzaj problemów czy dyskomfortów jaki może nas spotkać. Czy rzeczywiście tak jest ? Oczywiście jest to nieco wyolbrzymione, jednak z całą pewnością udzielenie odpowiedzi twierdzącej nie będzie żadną przesadą. Działanie tego hormonu jest ogromne i może przyczynić się do osiągnięcia wielu korzyści w sporcie, życiu prywatnym, jak i również zawodowym. Jednak testosteron a produkty zwane przez producentów boosterami testosteronu to z całą pewnością dwie inne bajki, o czym zawsze należy bezwzględnie pamiętać. Działanie tych najpopularniejszych takich jak Tribulus, ZMA czy nawet kwas D-asparaginowy zostało obalone, przynajmniej w dwóch pierwszych przypadkach, ponieważ nad DAA wciąż trwają badania, jednak jak dotychczas nie potwierdziły one Jego skuteczności u trenujących osób.

Wzrost testosteronu po suplementach i dopingu? 

Nieco bardziej kontrowersyjna jest sytuacja Amerykańskich producentów suplementów których to boostery testosteronu budziły od zawsze wielkie emocje. Bardzo często środki te cieszyły się rewelacyjnymi opiniami, często dużo bardziej pozytywnymi niż mógłby wskazywać na to skład konkretnego produktu. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy, albowiem wiele z kultowych produktów z USA to nic innego jak ukryte środki dopingujące pod przykrywką tradycyjnych suplementów. Przykładem może być bardzo znany produkt firmy Alri Jungle Wafare który przez producenta reklamowany był jako ziołowy booster testosteronu, jednak prawda okazała się być zupełnie inna. Produkt okazał się być metylowanym testosteronem który jest zdecydowanie niebezpieczniejszy od podawanego dożylnie, ze względu na obciążenie nerek, wątroby i układu pokarmowego. Na długi czas negatywnie wpływa również na przysadkę. Nie jest to jednak najbardziej spektakularna próba oszustwa konsumentów, ponieważ na rynku istniały również produkty łączące w sobie jeden z najbardziej toksycznych sterydów anabolicznych czyli anapolon łączony w jednej porcji z silnym prohormonem superdrolem, który sam w sobie powodował olbrzymie skutki uboczne i duże problemy z przywróceniem właściwego funkcjonowania organizmu. 

Jak widać skuteczność suplementów jest znikoma lub jak w przypadku domieszek nielegalnych substancji okupiona wieloma skutkami ubocznymi, nawet w przypadku osób zupełnie nieświadomych. Należy jednak podkreślić, że produkty o takiej sile i toksyczności jak Superdrol często wpadały ręce osób w bardzo młodym wieku, a nawet nieletnich co mogło kończyć się w tragiczny sposób dla ich rozwoju. Dlatego warto wybierać suplementy pewne, sprawdzone, a z całą pewnością unikać tych które cieszą się rewelacyjnymi notami w stosunku do składu na etykiecie. Wówczas możemy być pewni, że mamy do czynienia z tzw. dosypką. Każdy środek dopingujący w formie oralnej jest podwójnie niebezpieczny, ponieważ poza standardowymi skutkami dla środków dopingujących wiąże się również z efektem pierwszego przejścia, czyli bardzo silnego działania na wątrobę. 

Sterydy z pewnością znacznie podnoszą stężenie testosteronu, jednak wiąże się to z bardzo długą listą skutków ubocznych, a osoby które mimo wszystko decydują się na cykl powinny posiadać dobre przygotowanie fizyczne, dużą wiedzę oraz co najmniej bardzo dobrą znajomość własnego organizmu. Bardzo ciekawe są również badania sugerujące, że obniżenie tkanki tłuszczowej jest bezpośrednio powiązane z większym poziomem testosteronu. Bardzo ważnym czynnikiem jest jednak styl życia i sposób Jego prowadzanie. Jeśli regularnie trenujemy, dbamy o odpowiednią podaż makro składników (szczególnie tłuszczy) i przede wszystkim unikamy alkoholu, wówczas istnieje duża szansa na utrzymywanie optymalnego poziomu testosteronu przez długi czas.
 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...