Jump to content
Sign in to follow this  
cyklon04

Dieta na masę

Rekomendowana wypowiedź

 Dieta na masę

Dieta na masę

Osoby, które są aktywne fizycznie, często ćwiczą, by zwiększyć swoją masę mięśniową. Jest to cel treningowy wielu mężczyzn, jednak muszą oni zdawać sobie sprawę, że długotrwałe i intensywne treningi to nie wszystko. Sukces można osiągnąć, łącząc dobrze zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia. Jak powinna wyglądać dieta na masę? Czym ona jest i jakie są jej zasady? Tego dowiemy się dziś.

Dieta na masę, czym jest?

Jest to sposób łączenia oraz wykorzystywania poszczególnych składników odżywczych do zwiększenia masy mięśniowej. Podstawą takiej diety, jest zwiększenie kaloryczności dań, jednak trzeba wybierać jedynie wysokiej jakości, zdrowe kalorie, które nie przyczynią się do kumulowania się tkanki tłuszczowej. Kaloryczność nie może być za duża, ponieważ zamiast masy mięśniowej zwiększymy masę tłuszczową ciała. Najważniejsze jest zwiększenie podaży białek oraz płynów.

Dieta, która wspomaga zwiększenie objętości mięśni, może być wzbogacona o suplementy diety dla sportowców. Nazywane są one odżywkami białkowymi, a spożywa się je, by zwiększyć ilość witamin, minerałów, białek w diecie. Jeśli wybierzemy dobrej jakości suplementy diety i będziemy je spożywać w odpowiednich dawkach, to będą one miały skuteczne działanie i zwiększą masę mięśniową, nie przyczyniając się przy tym do wzrostu poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Sama dieta na masę nie jest jednak wystarczająca. Jedzenie dużej ilości protein nie przyczyni się do wzrostu masy mięśniowej, jeśli nie zaczniemy regularnie ćwiczyć. Stworzenie planu treningowego dostosowanego do naszych potrzeb nie jest łatwe. Trzeba przyłożyć się do tego zadania, ponieważ nieprawidłowo dobrane ćwiczenia mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli trening będzie zbyt intensywny to organizm może w czasie wysiłku fizycznego spalać za duże ilości tkanki tłuszczowej, co może doprowadzić do spadku wagi, a to znacząco utrudni budowę masy mięśniowej.

Dieta na masę – składniki niezbędne

Kiedy zaczynamy prowadzić dietę na budowanie masy mięśniowej, koniecznie jest komponowanie odpowiednich ilości makroskładników. Każdy posiłek powinien dostarczać do organizmu odpowiednie dawki składników odżywczych. Szczególnie ważne jest białko, które jest budulcem tkanek mięśniowych. Jeśli w organizmie dojdzie do niedoborów protein, to masa mięśniowa może zacząć się zmniejszać, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaniku mięśni. Posiłki białkowe to podstawa diety na masę i powinny odbywać się one przynajmniej cztery razy dziennie. W ciągu dnia podczas budowania masy mięśniowej konieczne jest spożywanie nawet do 3 gramów białka na kilogram masy ciała dziennie. Węglowodany powinny być spożywane w dawkach do 5 gramów na kilogram masy ciała. A tłuszcze powinny stanowić około 30% całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Kluczowe są także składniki odżywcze, bez których organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. U wielu osób aktywnych fizycznie dochodzi do zaburzenia poziomu testosteronu. Jest to hormon płciowy, którego wysoki poziom jest niezbędny do prawidłowego budowania masy mięśniowej. Jeśli poziom tego hormonu jest za niski to, ćwiczenia mogą nie być efektowne. Warto więc uzupełnić niedobory składników odżywczych, które mają działanie boostera testosteronu. Są to między innymi cynk, który jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za kierowanie procesem wydzielania testosteronu i regulowania jego poziomu. Doskonały jest również żeń-szeń, który także ma skuteczne działanie na hormony płciowe, regulując ich stężenie i pilnując, by wydzielane były na odpowiednim poziomie.

Bardzo dobrym wsparciem w celu rozbudowy masy mięśniowej są również odżywki na masę, które maksymalizują efekty, najlepsze tego typu odżywki znajdziemy w sklepie Best Body https://www.bestbody.com.pl/najlepsze-odzywki-na-mase-c-114.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  
  • 6 Posts
  • 2503 Views
  • 1 Posts
  • 869 Views
  • 1 Posts
  • 952 Views
  • 1 Posts
  • 920 Views
  • 1 Posts
  • 911 Views

×
×
 • Create New...