Skocz do zawartości

Rekomendowana wypowiedź

Legalny doping mózgu - Nootropy - substancje nootropowe

Spis treści:

Co to są środki Nootropowe - Nootropiki?

Termin nootropy przewija się w suplementacji coraz częściej i budzi coraz większe zainteresowanie. Nic dziwnego – wielu producentów przedstawia je jako magiczne środki, które są w stanie znacząco zwiększyć produktywność umysłową, gwarantują mądrość i niczym nieograniczoną kreatywność. Czy rzeczywiście tak jest? Czy suplementy diety mogą znacząco usprawnić działanie mózgu, a przy tym nie spowodować żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia?

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat nootropów. Przeanalizujemy dokładnie czym one są i jakie mechanizmy leżą u podstaw ich działania. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy nootropy faktycznie działają czy też są jedynie kolejnym chwytem marketingowym. Sprawdzimy również kwestie ich bezpieczeństwa i konsekwencji stosowania nootropów dla naszego zdrowia. 

Nootropowy - czyli jaki?

Nootropy są stosunkowo nowym, a zarazem ogromnie fascynującym odkryciem naukowym. Termin „nootropowy” wywodzi się z języka greckiego, a w wolnym tłumaczeniu oznacza „ukierunkowany na umysł”. Mianem nootropów albo nootropików określa się substancje, które wzmacniają pewien określony obszar związany z funkcjonowaniem mózgu. Może to być pamięć, szybkość procesów myślowych, zdolność kojarzenia faktów, czas reakcji, kreatywność, ale także motywacja czy umiejętność koncentracji. 

Z tego względu suplementy nootropowe najbardziej interesują studentów oraz osoby, które wykonują pracę umysłową. W rzeczywistości ich potencjalnym odbiorcą może być każdy, komu zależy na poprawie funkcji mentalnych i zwiększeniu swoich intelektualnych możliwości.

Jak działają nootropiki?

Nootropy korzystają z kilku zasadniczych mechanizmów, za pomocą których wywołują konkretne, pożądane efekty. Spektrum działania poszczególnych substancji nootropowych jest zazwyczaj dość szerokie i rzadko kiedy obejmuje tylko jeden, konkretny mechanizm. Do najważniejszych mechanizmów działania, wykorzystywanych przez substancje nootropowe należą:

Modulacja stężenia neurotransmiterów

Mózg człowieka to skomplikowana sieć złożona z miliardów neuronów, połączonych ze sobą synapsami. Neurony współpracują ze sobą za pośrednictwem substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami (albo neurotransmiterami). Każda myśl, każde odczucie jest w pewnym sensie efektem działania neuroprzekaźników. Można wyodrębnić kilka kluczowych neuroprzekaźników, które kontrolują poszczególne aspekty funkcji poznawczych. Należą do nich:
-    Acetylocholina: zaangażowana głównie w proces formowania śladów pamięciowych; dodatkowo steruje skurczem mięśni i wpływa na sen
-    Dopamina: główny mediator układu nagrody, odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne i motywację, w dużym stopniu wpływa również na poziom koncentracji
-    Noradrenalina: warunkuje reakcję „walcz albo uciekaj”, mobilizuje do działania, daje efekt pobudzenia; wyostrza zmysły i zwiększa czujność
-    Serotonina: określana mianem „hormonu szczęścia”, odgrywa kluczową rolę w regulowaniu nastroju, pomaga kontrolować apetyt
-    Glutaminian: główny neuroprzekaźnik pobudzający, który ma za zadanie stymulowanie aktywacji mózgu. Ściśle współpracuje z kwasem gamma-aminomasłowym (GABA)
-    GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, jest antagonistą glutaminianu i działa hamująco względem nadmiernej aktywności mózgu, która często objawia się uczuciem niepokoju. Zwiększenie stężenia GABA przynosi przyjemne uczucie relaksu i ukojenia

W rzeczywistości ciężko jest znaleźć substancję nootropową, która wpływałaby tylko na jeden konkretny neuroprzekaźnik. Większość z nich oddziałuje na wiele neuroprzekaźników, a modulowanie ich stężeniami może dać zaskakująco różne rezultatu. Kombinacji jest tutaj nieskończenie wiele, dlatego nawet jeśli różne nootropy działają podobnie, mogą przynosić odmienne efekty. 

Pobudzenie neurogenezy 

Stosunkowo niedawno naukowcy obalili mit, że w mózgu dorosłego człowieka nie mogą być tworzone nowe komórki nerwowe. Okazuje, że proces neurogenezy, czyli w dosłownym tego słowa znaczeniu „narodzin nueronów”, trwa całe życie. Mało tego, poprzez wiele czynników można go stymulować i modulować. Nasuwa się pytanie, do czego są nam potrzebne nowe neurony? Intensywne badania nad dojrzałym mózgiem dowiodły, że w znacznym stopniu odpowiadają one za proces zapamiętywania i uczenia się. Ponadto mają kolosalne znaczenie dla przejmowania funkcji, które zostały utracone w uszkodzonych obszarach mózgu, np. na skutek wypadku albo rozwoju choroby neurodegeneracyjnej. Stymulacja wzrostu nowych neuronów, silnie promowana przez substancje nootropowe, jest więc ogromną szansą na poprawę pamięci i przyspieszenie tempa przyswajania nowej wiedzy. 

Wzmocnienie neuroplastyczności

Wzrost nowych neuronów, o którym mówiliśmy wcześniej, jest ważny, ale jeszcze istotniejsza wydaje się być zdolność tkanki nerwowej do formowania nowych połączeń pomiędzy neuronami. Określa się ją mianem plastyczności mózgu. Im bardziej plastyczny mózg, tym większe możliwości w zakresie zapamiętywania, reagowania na odmienne, nieznane nam warunki i szybszy proces adaptacji do zmian.

Poprawa krążenia mózgowego

Wiele nootropów sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co oznacza zwiększony napływ krwi do mózgu. Dzięki temu poprawia się zaopatrzenie mózgu w związki niezbędne do wydajnej pracy oraz stanowiące źródło energii. Wśród nich znajduje się przede wszystkim tlen, glukoza oraz rozmaite substancje odżywcze. 

Neuroprotekcja

Nootropy mogą również spełniać funkcje ochronne względem neuronów. Spowalniają ich starzenie się i zmniejszają rozmiar uszkodzeń, jakie powstają w konsekwencji upływającego czasu albo pod wpływem działania rozmaitych środków, np. toksyn. Niektóre nootropy mogą również pobudzić produkcję ważnych dla ochrony neuronów molekuł, takich jak czynnik wzrostu nerwów (NGF) czy neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDFN). Dzięki takiemu działaniu substancje nootropowe sprzyjają zachowaniu wysokiej sprawności umysłowej niezależnie od wieku. Do pewnego stopnia mogą również redukować ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Najpopularniejsze składniki nootropowe

Wiemy już czym są substancje nootropowe i jak działają, pora więc poznać najpopularniejsze nootropy. Zależnie od wykorzystywanych mechanizmów każdy z nich ma swoje unikalne działanie, co odróżnia go od pozostałych nootropów. Dzięki temu można wybrać suplement, który najlepiej pasuje do naszych potrzeb i wzmacnia te obszary umysłu, na których najbardziej nam zależy.

Najskuteczniejsze produkty nootropowe - doping mózgu.

Warto podkreślić, że różne nootropy mają różne profile bezpieczeństwa. Część z nich ma pochodzenie organiczne, które daje niemal stuprocentową pewność braku ryzyka skutków ubocznych. Niektóre, zwłaszcza syntetyczne, wykazują na tyle silne działanie, że dostęp do nich jest ograniczony i wymaga recepty. Niezależnie od znakomitych wyników badań klinicznych i potwierdzonej skuteczności nootropy powinny być stosowane z rozsądkiem i zgodnie z wytycznymi producenta. Warto pamiętać o łacińskiej maksymie, zgodnie z którą to „dawka czyni truciznę”. 

 Poniżej lista najpopularniejszych nootropów, które warto poznać:

Alpha GPC

Czyli alfosceran choliny. Uważa się, że pod względem biodostępności nie ma lepszej formy choliny. Alfosceran choliny bardzo łatwo przekracza barierę krew-mózg i swobodnie przekształca się we wspomniany wcześniej neuroprzekaźnik acetylocholinę. Pełni ona fundamentalną rolę w procesach przyswajania wiedzy, tworzenia śladów pamięciowych i odtwarzania zapamiętanych informacji. Z tego względu Alpha GPC będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy głównie na wzmocnieniu pamięci i przyspieszeniu tempa nauki. Co ważne, Alpha GPC oddziałuje przede wszystkim na układ przywspółczulny, który koreluje z procesem regeneracji i odpoczynku, dlatego nie wykazuje właściwości stymulujących. Cholina jest naturalnym składnikiem błon komórkowych, dlatego alfosceran choliny jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych nootropów. 

CDP Choline

Cytykolina, podobnie jak Alpha GPC, jest źródłem choliny i znaczącym substratem do produkcji acetylocholiny. Korzystnie wpływa na proces kodowania nowych informacji i ułatwia ich przywoływanie z odmętów pamięci wtedy, kiedy są nam potrzebne. O ile Alpha GPC kojarzy się raczej z regeneracją i odpoczynkiem, to CDP Choline działa łagodnie psychostymulująco. Idealnie sprawdzi się więc u osób, które dążą do wzmocnienia pamięci, ale potrzebują również dawki energii i pobudzenia do działania. 

Urydyna

Urydyna jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest wykorzystywana jako substrat do produkcji fosfatydylocholiny, która z kolei służy do syntezy znanej nam acetylocholiny. Jednak najważniejszą rolą urydyny wydaje się być promowanie integralności błon komórkowych i poprawa przekaźnictwa nerwowego. W efekcie nie tylko wzmacnia pamięć, ale także przyspiesza tempo procesów myślowych i zwiększa zdolność skupienia uwagi. 

Fosfatydyloseryna

Fosfatydyloseryna należy do grupy fosfolipidów, które budują struktury komórek ludzkiego organizmu. Bardzo duże jej stężenie odnotowuje się w mózgu. Zwiększa dostępność choliny w organizmie, co przekłada się na wzrostu poziomu acetylocholiny. Dodatkowo poprawia płynność błon komórkowych, co jest ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego przewodzenia impulsów nerwowych. Ciekawą właściwością fosfatydyloseryny jest zdolność redukowania stresu. Mówimy tu nie tylko o subiektywnych odczuciach, ale także tych mierzalnych, za pomocą badania stężenia kortyzolu – hormonu stresu. Suplement ten dobrze sprawdzi się więc u osób, u których pogorszenie funkcji kognitywnych, rozkojarzenie i kłopoty z pamięcią są efektem chronicznego stresu.

Bacopa Monnieri

Bacopa Monnieri, określana również mianem Brahmi, jest leczniczą rośliną, niezwykle popularną w medycynie dalekiego wchodu. Z kolei „zachód” zachwycił się jej właściwościami nootropowymi. Wyciągi z tej rośliny znacznie zwiększają pojemność pamięci i przyspieszają tempo uczenia się. Świetnie niwelują rozkojarzenie i promują koncentrację. Dokładny mechanizm jej działania nie jest do końca poznany. Udowodniono, że Brahmi sprzyja powstawaniu nowych komórek nerwowych i tworzeniu się unikalnych połączeń między nimi, a ponadto ma pozytywny wpływ na przekaźnictwo cholinergiczne. Dodatkowo działa przeciwutleniająo i przeciwzapalnie. Jest jednym z najbezpieczniejszych środków nootropowych. 

Modafinil 

Modafinil budzi ogromne zainteresowanie, ale i kontrowersje. Przede wszystkim jest to środek syntetyczny, pierwotnie opracowany do leczenia narkolepsji. Dostęp do niego jest ograniczony i w naszym kraju wymaga recepty od lekarza. Dokładny mechanizm działania modafinilu nie jest znany, natomiast sporo mówi się o efektach, jakie przynosi. Na pewno skutecznie niweluje senność i zwiększa odporność na niedobór snu. Użytkownicy wspominają również o znacznym wzmocnieniu pamięci i poprawie zdolności analitycznych. 

Adrafinil

Adrafinil jest niczym innym jak syntetycznym prekursorem modafinilu. Działa więc analogicznie do niego, aczkolwiek dużo słabiej. Do pełnej aktywności ustrojowej wymaga konwersji w wątrobie, co budzi pewne wątpliwości, zarówno pod względem obciążenia tego organu, jak i samej skuteczności przekształcenia w modafinil. Na pewno nie należy go przyjmować stale. Może być ciekawą opcją do stosowania doraźnego, np. przed ważnymi egzaminami, wymagającymi projektami itp. 

Lion’s Mane

Lion’s Mane, czyli soplówka jeżowata, to jadalny chiński grzyb o silnych właściwościach nootropowych. Należy do grupy „superfoods”, czyli jest stuprocentowo bezpieczny dla organizmu. Dostarcza całą gamę związków bioaktywnych, witamin, minerałów i aminokwasów. Jego niezwykłe właściwości wynikają z stymulowania produkcji czynnika wzrostu nerwów (NGF), który bierze udział w rozwoju i regeneracji neuronów. Idealnie sprawdza się u osób, którzy cenią bezpieczeństwo i chcą przy okazji wesprzeć ogólny stan zdrowia. 

Piracetam 

Piracetam to syntetyczny nootropik, a zarazem najpopularniejszy przedstawiciel grupy związków zwanych racetami. Są one stosowane dla poprawy funkcji poznawczych i pobudzenia kreatywności. Uważa się, że usprawniają koordynację pomiędzy obiema półkulami mózgu, zwiększają zdolność przyswajania wiedzy i silnie promują myślenie skojarzeniowe. Dodatkowo łagodzą lęki i działają przeciwdepresyjnie. Mechanizm działania racetamów ściśle wiąże się z modulacją kluczowych neuroprzekaźników i aktywizacją ich receptorów. Wspomniany Piracetam cieszy się największą popularnością. Mniej znany, choć silniejszy od niego jest Aniracetam oraz Oksyracetam. Za najmocniejszy z tej grupy jest uważany Fenylopiracetam. 

Noopept

Noopept bywa porównywany do piracetamu, choć nie należy do racetamów i działa dużo silniej. Jest substancją syntetyczną, aktywną w układzie glutaminergicznym. Znacznie zwiększa zdolność do zapamiętywania dużej ilości nowej wiedzy, maksymalnie przyspiesza tempo procesów myślowych, promuje podzielność uwagi i umiejętność koncentracji. Jest też dobrym stabilizatorem nastroju. 

Hupercyna A

Hupercyna A (Huperzine A) jest alkaloidem, który można spotkać w roślinach należących do widłakowatych. Z powodzeniem syntetyzuje się ją również w warunkach laboratoryjnych. Jej działanie sprzyja podniesieniu stężenia acetylocholiny w ustroju. W przeciwieństwie do większości suplementów hupercyna A nie dostarcza prekursora do produkcji tego neurotransmitera, ale blokuje działanie acetylocholinesterazy – enzymu rozkładającego acetylocholinę. Ma długi czas działania, świetnie poprawia pamięć roboczą i wspomaga proces uczenia się. 

Winpocetyna

Winpocetyna jest pochodną alkaloidu zwanego winkaminą. Szeroko wykorzystuje się ją w medycynie – wspiera leczenie choroby Alzheimera i udarów. Jest aktywna w sieci naczyń mózgowych. Usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i mobilizuje tkankę mózgową do właściwego wykorzystania glukozy oraz tlenu. Ułatwia zapamiętywanie nowych faktów i kojarzenie. Idealnie sprawdza się w przypadku spadku zdolności poznawczych u osób w podeszłym wieku. 

Phenibut

Phenibut (Fenibut) w zamyśle miał być lekarstwem służącym do niwelowania zaburzeń lękowych. Oddziałuje głównie na poziom GABA, stąd jego działanie anksjolityczne. Wielu użytkowników odczuwa również podwyższoną zdolność do skupienia uwagi oraz jasność i klarowność myślenia. Suplement ten bardzo dobrze sprawdza się w sytuacjach stresowych, np. przed ważnymi egzaminami. Niweluje niepokój i napięcie, a równocześnie pozwala zachować ostrość umysłu i wysoką sprawność intelektualną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • cyklon04 podpiął ten temat
  • 2 miesiące temu...

Jeszcze za czasu studiów stosowałem produkt SNS Focus XT, bardzo dobrze go wspominam (za wyjątkiem chemicznego smaku), zawierał większość z wymienionych tutaj składników nootropowych. Jeśli chodzi o monopreparaty to polecam różnego rodzaju racetamy (np. Aniracetam czy Fenylpiracetam) lub jego analogi typu Noopept.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zrobiłem mnóstwo osobistych badań na temat nootropów. Może bardziej, kiedy chciałbym powiedzieć, że to mam.
Jestem świetna w suplementach i lubię próbować rzeczy, o ile nie ma skutków ubocznych.
Wszystko, co zrobiłem z nootropami, było zbyt małe i nie powodowało niepokoju.
Skupienie było dobre, ale długofalowe potencjalne efekty nie były tak duże.
Zrobiłam formułę przedtreningową, która zawiera nootropy i uwielbiam rezultaty. Nie wiem, co myślę o ich dalszym użytkowaniu. które stały się cudem, gdy ukończę blog o nootropach na stronie allmodafinil
piosenki takie jak cholina, alfa gpc, acetylo-L-tyrozyna i teanina UWIELBIAM to w mojej poprzedniej pracy. Coś nieco głębszego to za mało, by myśleć o sprzedaży do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam. Świetny artytkuł! Każdą z wymienionych substancji sprawdziłem na sobie. Część z nich w tej chwili możecie kupić pod różnymi brandami. Jeżeli chcemy poprawienia funkcji kognitywnych to Modafinil, Phenylpiracetam, Bromantan to są substancje które warto wziąć pod uwagę. Mówię naturalnie o stymulacji, koncentracji i całym spektrum zdolności kogonitywnych. 

Bromantan uważam za substancję zdecydowanie stojącą na podium ze względu na działanie przeciw lękowe oraz w tym samym czasie stymulujące i wzmagające koncentrację. Naturalnie proponuję zawsze sprawdzić działanie na sobie i po konsultacji z lekarzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...