Jump to content

Czym słodzić?


Rekomendowana wypowiedź

Czego najlepiej używać do słodzenia na diecie LCHF (powoli przymierzam się do keto) na codzień staram się całkowicie zrezygnować ze słodzenia ale jeśli już przyjdzie mi ochota na słodkie to co mieć w kuchni stewie erytrytol czy cukier trzcinowy, a może najzwyklejszy w świecie miód? Przeczytałam kilka artykułów informacje są skrajnie różne w jednych słodziki wychwalane pod niebiosa w innych przedstawiane jako najgorsze zło 

Link to post
Share on other sites

Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek na temat szkodliwości słodzików, która jest stosunkowo niska jeśli są stosowane w normalnych ilościach.

Z punktu widzenia szeroko pojętego zdrowia najlepiej wypada stevia, natomiast patrząc ze strony sylwetkowej, te które posiadają największy indeks słodkości.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Kwestia jak dużo zamierzasz słodzić i czy ma tu znacznie ig (cukrzyca albo dieta IF), bo płaska łyżeczka czy to cukru, czy syropu z agawy dziennie krzywdy Ci nie wyrządzi. Od białego cukru, lepszy nierafinowany trzcinowy, albo bio syrop z agawy lub klonowy, bądź miód (jeśli nie masz choroby wrzodowej lub zaawansowanego refluksu). Ze słodzików to stevia. Osobiście polecam też ksylitol. Ma dobre parametry dietetyczne, a smakiem niewiele się różni od cukru. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...