Klasykiem suplementacji zarówno wśród osób trenujących kulturystykę, jak i osób trenujących typowo treningiem aerobowym są aminokwasy BCAA w stosunku 2:1:1. Każdy bowiem potwierdzi, że aminokwasy te są skuteczne, sprawdzone i dają odpowiednie rezultaty co potwierdzają zarówno opinie użytkowników, jak i badania naukowe.
Nauka jednak stale się rozwija, a więc i najlepsze suplementy zostaną z czasem zmienione na lepsze, tak samo ćwiczenie (maszyna do ćwiczeń) zostanie zastąpiona w przyszłości czymś jeszcze bardziej doskonałym. Tak więc nowe odkrycia w dziedzinie suplementacji i stosowanych produktów są nieuniknione. Do tej pory znaliśmy BCAA oraz ich znakomite działanie na organizm osoby ćwiczącej, jednak naukowcy ostatnimi czasy odkryli znakomite oddziaływanie aminokwasów o nazwie silk amino acids (SAA), które to pozyskiwane są z kokonów jedwabnika. Odkrycie to stało się szczególnie ważne w dziedzinie treningów wytrzymałościowych oraz wytrzymałościowo-siłowych. Informacje badaczy ukazują, że stosowanie aminokwasów SAA może znacząco poprawić wydajność treningową, poprawić rozwój siły oraz przyrost masy mięśniowej. Szczególnie ważnym elementem tych badań było udowodnienie ich wpływu na opóźnienie progu mleczanowego (wyjaśnienie znajdziecie w innym artykule naszego forum -> próg mleczanowy) - co oczywiście wpływa na naszą wydajność na treningu.
Aminokwasy SAA są zbudowane z łańcucha aminokwasów, w którym zarówno kolejność jak i ścisłe proporcje decydują o ich niezwykle korzystnym wpływie na organizm sportowca. Sekwencja tych aminokwasów prezentuje się następująco:
34,36% L-alaniny,
27,23% glicyny,
9,58% L-seryny,
3,49% L-waliny,
2% L-treoniny.
W badaniach znaleźć możemy informacje, że przyjmowanie suplementu wpłynęło także na ograniczenie destrukcji mięśni (katabolizmu), podwyższenie poziomu glikogenu mięśniowego i glikogenu w wątrobie. Badania ukazały także zmniejszone wydzielanie hormonu stresu (kortyzolu) przez organizm obciążony dużym wysiłkiem. Odnotowano także u przyjmujących SAA 16% przyrost masy mięśniowej. Inne badania ukazały natomiast ich pozytywny wpływ na poziom testosteronu, jednak te badania nie są jeszcze potwierdzone i co do nich nie należy mieć stu procentową pewność.
Dla osób trenujących sporty wytrzymałościowe oraz wytrzymałościowo-siłowe najważniejszym jednak czynnikiem jest opóźnienie progu mleczanowego, który jest głównym czynnikiem pozwalającym wydłużyć czas maksymalnego wysiłku organizmu sportowca. Suplementacja aminokwasami silk amino acids powinny zostać włączone na stałe do diety sportowców.