Jump to content

Spalacze tłuszczu – a L-karnityna


cyklon04

2,632 views

L-karnityna jest popularnym aminokwasem, który od lat stosowany jest w suplementach diety. Najczęściej znajduje swoje miejsce w składzie spalaczy tłuszczu, ponieważ zdaniem niektórych jej działanie ukierunkowane jest na redukcje tkanki tłuszczowej. Początkowo cieszyła się ona ogromny uznaniem, potem pojawiło się wiele wątpliwych informacji na temat jej skuteczności, a teraz mimo tego, że nadal jest stosowana w suplementach na odchudzanie, to jej czasy świetności już dawno minęły. Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałby, że L-karnityna daje rzeczywiste efekty w redukcji tkanki tłuszczowej. Dlaczego więc tak często można spotkać ją w tabletkach na odchudzanie? Jest to składnik wypełniający, który nadal cieszy się ogromną popularnością. Przyczyną tego jest niewiedza konsumentów, którzy nie poszerzają swojej wiedzy na temat składników aktywnych i nie zdają sobie sprawy, że mimo nagłaśniania i reklamowania L-karnityny, jako skuteczny składnik, jej stosowanie nie daje żadnych efektów. W suplementach diety najczęściej można się spotkać z winianem L-karnityny, ale jest to związek, który jest jedynie hitem marketingowym.

spalacze tłuszczu czy l-karnityna

Co to jest L-karnityna?

Jest to naturalny aminokwas, który zaliczany jest do grupy endogennych. Oznacza to, że organizm ludzki jest w stanie samodzielnie go syntezować, a więc jego uzupełnianie wraz z dietą, czy suplementami diety nie jest konieczne. Jej niewielkie ilości można znaleźć w białkowych produktach, czyli mięsie i nabiale. Synteza L-karnityny w organizmie człowieka odbywa się przy procesach związanymi z innymi aminokwasami. Jest to składnik, który odpowiada za prawidłową pracę metabolizmu energetycznego. Ma również wpływ na jakość mitochondriów. Przez lata była ona uważana za składnik niezbędny do zachowania szczupłej sylwetki, jednak na temat jej działania wykonano wiele badań, które ukazały ją w nowym świetle. Okazuje się, że te aminokwas nie ma większego wpływu na redukcję masy ciała i przez to obecnie coraz rzadziej reklamuje się ją jako preparat stosowany w celu uzyskania zadowalających efektów redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jak stosować L-karnitynę?

Zazwyczaj jej stosowanie zaleca się przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Ma ona wpływ na transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, a tam dochodzi do ich utlenienia. Ten składnik nie ma żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną. Jej spożywanie nie przyczynia się do wzrostu insuliny, kortyzolu, czy też noradrenaliny w organizmie. Dlatego można ją stosować zarówno na czczo, jak i po posiłku. Najczęściej stosowaną dawką, jest od 3000-4000mg na dobę. Dawki te można rozdzielić na dwie na dobę. To jaką dawkę należy wybrać zależne jest od poziomu naszej aktywności fizycznej oraz ilości tkanki tłuszczowej. L-karnityna dostępna jest na rynku w wielu formach. Można ją spotkać w postaci sproszkowanej, w tabletkach, a także w napojach. To jaka forma, jest najlepsza zależy od naszych upodobań. Zdecydowanie najdroższe są małe shoty, które stosuje się przed treningiem. Związane są one z wysoką wygodą, ale ich cena jest zazwyczaj zawyżona.

Czy L-karnityna działa?

Na temat L-karnityny mogą powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest skutecznym spalaczem tłuszczu. Nie istnieją żadne badania, które potwierdzają jej realny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Jej popularność rozpoczęła się jeszcze w czasach, kiedy technologia nie była tak zaawansowana, a wiedza nie była wystarczająco pogłębiana. W tamtych czasach potencjał odchudzający L-karnityny był poparty jedynie domysłami, ale była ona doskonale reklamowana, przez co wielu konsumentów nadal wierzy w jej skuteczne działanie. Dodatkowo wykazuje ona działanie lipotropowe, dzięki czemu jej spożywanie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, jest ona bezpieczne nawet przy zaburzeniach układu krążenia (w przeciwieństwie do pobudzających/termogenicznych spalaczy tłuszczu). Obecnie istnieje wiele badań, z których jasno wynika, że ten aminokwas nie ma większego wpływu na redukcję masy ciała. Jednak mimo zapewnień i dowodów, nadal często stosuje się ją w suplementach na odchudzanie, a jej popularność spadła tylko nieznacznie.

Czy L-karnityna działa tylko na spalanie tłuszczu?

Udowodniono już, że L-karnityna nie przyczynia się do spalania tłuszczu. Nie jest więc w tej kwestii skutecznym składnikiem. Nie można jednak umniejszać jej znaczenia, ponieważ może ona posiadać wiele innych cennych właściwości, na których temat wiedze warto poszerzyć. Przypuszcza się, że ten aminokwas ma wpływ na wydajność organizmu podczas wysiłku fizycznego. Jednak jego działanie jest skuteczne jedynie przy zakresie ćwiczeń tlenowych i od określonych przedziałów czasowych. Tak więc u osób wybierających trening kardio może ona okazać się skuteczna. Jednak tutaj ponownie jej działanie nie jest wystarczająco potwierdzone przez naukę, więc zanim potwierdzimy działanie zwiększające wytrzymałość L-karnityny trzeba poczekać na badania naukowe. Jednak ciekawostką, jest to, że udowodniono, że aminokwas ten może mieć wpływ na płodność mężczyzn. Jest ona w stanie pobudzić i zwiększyć ruchliwość plemników, co może okazać się przydatną informacją dla osób starających się o potomstwo.

Jednak tylko niektóre formy l-karnityny o wysokiej biodostępności są stosowane w skutecznych spalaczach tłuszczu.

Co z innymi formami L-karnityny jak LeanGBB i ALC?

Okazuje się, że inne formy L-karnityny mogą być skuteczne. Przykładem jest LeanGBB, czyli ester etylowy kwasu gamma-aminomasłowego i betainy. Jest to związek chemiczny, który przyczynia się do nasilenia produkcji L-karnityny. Obecnie ten składnik uznawany jest za najbardziej skuteczny i godny uwagi, jeżeli chodzi o spalacze tłuszczu. Na temat działanie i wpływu LeanGBB na proces redukcji tkanki tłuszczowej można znaleźć wiele badań naukowych. Badania te potwierdzają, że jest to związek, który zwiększa stężenie endogennej L-karnityny, a dzięki temu wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. To więc oznacza, że jest to aminokwas skuteczny, ale jedynie w formie, w której organizm produkuje go samodzielnie, a związek LeanGBB pobudza jej syntezę, więc można go zaliczyć do grupy skutecznego spalacza tłuszczu. Godną uwagi jest również acetylowa forma L-karnityny, która znana jest pod nazwą ACL, a jest ona związkiem, który przenika barierę krew-mózg. Dzięki temu podnosi ona stężenie neuroprzekaźnika acetylocholiny i ma wpływ na pracę mózgu. Jej stosowanie ma wpływ na pamięć, poprawia koncentrację i wspomaga uczenie.

0 Comments


There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...