Jump to content
Sign in to follow this  
Kazam

Victor Martinez - czy po 40 można rosnąć?

Rekomendowana wypowiedź

Pytanie: Victor, skończyłeś 40 lat. Czy chcesz nadal zwiększać masę mięśniową, czy też ćwiczysz tak, by tylko utrzymywać to, co już zbudowałeś? Czy twoim zdaniem rozwój masy mięśniowej po czter­dziestce jest jeszcze możliwy? Mam nadzieję, że tak, bo sam mam już 43 lata, a moje gabaryty są zdecydowanie niniejsze, niż bym chciał.

 

Odpowiedź: Nie trenuję po to, by tylko podtrzymywać masę mięśni, chyba bym tak nie potrafił - wchodzić na siłownię bez nadziei na poprawę sylwetki? Gdzie tu jakakolwiek motywacja? Celem trenin­gu zawsze musi być rozwój, postęp, choć nie bez znaczenia jest też to,

na ile już wykorzystałeś swój potencjał. Ja chyba wykorzystałem go w pełni, ale i tak cały czas staram się walczyć o choćby najmniejsze przyrosty. Poza tym, nawet jeśli nie zwiększam masy, to dzięki ciężkim treningom stale poprawiam jakość, gęstość i szczegółowość umięś­nienia.

 

W naszym wieku najważniejszą rzeczą jest unikanie kontuzji. Lepiej nie przesadzać z ciężarami i na pewno trzeba odpuścić ćwiczenia, podczas których w przeszłości doznaliśmy urazu. Ludzie po czter­dziestce nie powinni siadać 270 kg i wyciskać 180 kg, ponieważ ich stawy są już mocno nadwyrężone, zwłaszcza gdy ktoś trenuje od kilkunastu lat. Popraw kontrolę nad połączeniem mózg-mięśnie, a uzyskasz więcej, nawet z mniejszymi ciężarami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...