Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

Rodzaje tkanek tłuszczowych

Rodzaje tkanek tłuszczowych

W organizmie rozróżniamy dwa podstawowe typy tkanki tłuszczowej. Tkankę tłuszczową białą (żółtą) i tkankę tłuszczową brunatną. Oba typy tkanki są ważne dla człowieka i oba pełnią nieco inne funkcje:

Brunatna tkanka tłuszczowa

Brunatna tkanka tłuszczowa występuje w dużej ilości u dzieci. Dorosły człowiek ma jej proporcjonalnie mniej. Zlokalizowana jest głownie między łopatkami, na karku i wzdłuż dużych naczyń krwionośnych, wypełnia przestrzenie miedzy narządami wewnętrznymi. Komórki tej tkanki zawierają kilka małych kropli tłuszczu zamiast jednej dużej. Ponadto jest ona dość dobrze unerwiona. Cechą szczególną tej tkanki jest duża ilość bardzo aktywnych mitochondriów. To właśnie ta tkanka odpowiada za wytwarzanie ciepła, okazało się również, że w większej ilości występuje u nacji żyjących w zimnym klimacie, ze względu na to, że w takich warunkach klimatycznych ilość potrzebnego ciepła do utrzymania stałej temperatury ciała jest większa. Zatem im więcej tej tkanki tym z punktu odchudzania lepiej, bowiem w krótszym czasie możemy wytworzyć więcej ciepła, – czyli szybciej spalić kalorie. Ilość tej tkanki jest determinowana genetycznie, ale możemy ją pobudzić do bardziej intensywnej pracy poprzez przebywanie w chłodniejszych klimatach. Ostatnio pojawiła się również moda na przebywanie w komorach kriogenicznych w celu pobudzenia odchudzania. Wydaje się również, że tak zwany „zimny chów” w dzieciństwie może powodować wzrost zawartości brunatnej tkanki tłuszczowej w życiu dorosłym.

Biała tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa biała zwana także żółtą zlokalizowana jest głównie w warstwie podskórnej. Na tkankę tłuszczową składają się przede wszystkim komórki tłuszczowe. Jej cechą charakterystyczną jest mała ilość masy międzykomórkowej. Komórki tkanki tłuszczowej żółtej zawierają jedną, dużą kroplę tłuszczu. Po urodzeniu organizm liczy średnio kilkadziesiąt milionów komórek tłuszczowych, których głównym zadaniem jest gromadzenie tłuszczu pod postacią trójglicerydów. Jednak w dzieciństwie przed okresem dojrzewania ilość ta może ulec zmianie. W wyniku złego trybu życia u młodego człowieka może poważnie wzrosnąć. Jest to o tyle ważne, iż różnica w ilości komórek tłuszczowych ludzi szczupłych i otyłych kształtuje się w dzieciństwie i pozostaje niezmienna w dorosłym życiu. Naukowcy dowodzą, że liczba komórek tłuszczowych, czyli adipocytów w naszym ciele jest stała przez cały okres naszej dorosłości. Naukowcy analizowali próbki tłuszczu pobranego podczas liposukcji i operacji brzusznych od szczupłych i otyłych ochotników. Wykazali oni, że liczba komórek tłuszczowych nie zmienia się nawet u ludzi, którzy byli bardzo otyli i zrzucili znaczącą liczbę kilogramów. Zatem ilość komórek żółtej tkanki tłuszczowej jest stabilna natomiast zmienia się ich objętość. To tak jakby w dzieciństwie organizm przygotował odpowiednią ilość „magazynów – komórek tłuszczowych” zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym z warunków życia. Natomiast w życiu dorosłym szybko w miarę dostarczania nadmiaru kalorii te magazyny uzupełnia, czyli zwiększa ilość tkanki żółtej. Po prostu tyjemy. Dodatkowo, oprócz funkcji magazynującej, żółta tkanka tłuszczowa, w związku z tym, że występuje pod skórą pełni znakomitą funkcję izolacyjną, a należy przypomnieć, że dużą część energii zużywamy na wytworzenie ciepła. To oznacza, że im jej więcej, tym izolacja lepsza wówczas brunatna tkanka nie musi wytwarzać tyle ciepła, czyli spowalnia metabolizm i spala mniej kalorii. Zatem prawdziwe wydaje się częste stwierdzenie mocno otyłych ludzi: „naprawdę mało jem i nie chudnę” – warstwa izolacyjna i spowolniony metabolizm robią swoje.

Podsumowanie

1.       Brunatna tkanka tłuszczowa bierze udział w spalaniu kalorii, jej ilość zwiększa się w chłodniejszym środowisku

2.       Ilość komórek tkanki tłuszczowej żółtej w życiu dorosłym jest stała; zmienia się natomiast ich objętość

3.       Dopuszczenie do otyłości w dzieciństwie powoduje zwiększenie ilości komórek tkanki tłuszczowej żółtej, może to skutkować negatywnie przy odchudzaniu w życiu dorosłym. Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...