Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

HCG lub inaczej - gonadotropina kosmówkowa jest glikoproteinowym hormonem nie należącym do grupy sterydów anabolicznych ze względu na swą odmienną budowę chemiczną. HCG jest hormonem wytwarzanym przez łożysko ciężarnej kobiety w celu podtrzymania dalszego wzrostu rozwijającego się płodu. Przez ok.2 miesiące zapewnia produkcję estrogenów i progesteronu przez ciałko żółte. Niezmetabolizowany hormon jest usuwany przez ciężarną kobietę razem z moczem. HCG , które znalazło zastosowanie w medycynie jest otrzymywane na większą skalę właśnie z moczu ciężarnych kobiet . W drodze przemiany technologicznej otrzymuje się biały proszek , który jest pakowany w fiolki i łącznie z rozpuszczalnikiem sprzedawany jako gotowy produkt .

HCG jest przepisywane przez lekarzy , do podawania w formie zastrzyków domięśniowych. Krystaliczny proszek powinien być przechowywany w lodówce tzn. w temp. ok. 5 stopni C Różnica między HCG , a estrowymi formami testosteronu do podawania domięśniowego polega na różnicy podłoża , w którym jest rozpuszczona substancja czynna. W przypadku estrów testosteronu jest to podłoże olejowe - dlatego do wstrzyknięć domięśniowych stosowana jest grubsza igła ( najczęściej 8 lub 9 ) podczas gdy HCG jest na podłożu wodnym , więc do wstrzyknięcia domięśniowego wystarczy igła 4 lub 5 przez co zastrzyk jest zdecydowanie mniej bolesny. HCG stosowane jest w medycynie szczególnie u kobiet , które mają problemy z zajściem w ciążę. Gonadotropina indukuje owulację w przypadku niepłodności związanej z jej brakiem lub w przypadku zaburzeń dojrzewania pęcherzyków. Stosowana również w niedomodze ciałka żółtego u ciężarnych . W poronieniach nawykowych , w opóźnionym dojrzewaniu u kobiet , w zaburzeniach miesiączkowania i w impotencji. Ponieważ biologiczna aktywność HCG przypomina działanie LH- hormonu naturalnie wytwarzanego przez przysadkę mózgową HCG znalazło zastosowanie w leczeniu także u mężczyzn. Stosowane jest m.in. w leczeniu niepłodności i w opóźnionym dojrzewaniu u chłopców. W przypadku cryptorchismu tzn. niezstąpienia jądra stosowana przed leczeniem operacyjnym lub jako jedyna metoda w leczeniu tej choroby. U mężczyzn stosowana w hipogonadyzmie hipogonadotropowym , w zaburzeniach popędu seksualnego u mężczyzn. Dawkowanie jest bardzo zróżnicowane zależnie od wieku pacjenta , wagi ciała, ew. czynników obciążających , płci ,współistniejących chorób , przyjmowania innych leków - szczególnie preparatów hormonalnych, średnio od 500 j.m. do 5000 j.m. tygodniowo. Należy pamiętać , że odstępy czasu między kolejnymi podaniami są także osobniczo zróżnicowane. Jak to już zostało wspomniane HCG posiada działanie zbliżone do działania LH , a także w niewielkim stopniu działanie FSH . Dla kulturystów szczególnie atrakcyjna jest ta pierwsza z wymienionych właściwości . HCG tak jak naturalny LH powoduje wyrzut testosteronu przez komórki Leydiga w jądrach. Ma to szczególnie znaczenie pod koniec cyklu z użyciem sterydów anabolicznych wtedy gdy wytwarzanie własnego testosteronu jest zahamowane. HCG podane zdrowemu mężczyźnie , który nie stosował sterydów anabolicznych powoduje wyrzut testosteronu przez jądra już w ok. 1 godzinę po podaniu , a podniesiony poziom testosteronu we krwi może utrzymywać się przez 3-4 dni.

HCG najczęściej stosowany jest przez kulturystów po zakończeniu cyklu przyjmowany w iniekcjach domięśniowych jeden raz na ok. 4 dni . Czasami jest również przyjmowany w środku cyklu aby pobudzić komórki jąder , zapobiegając ich atrofii ( zanikowi ) , a przy okazji stymulując wytwarzanie testosteronu . Aby zapobiec atrofii jąder w środku cyklu wystarczy stosowanie 2000 j.m. tygodniowo. Po zakończeniu cyklu w celu utrzymania podwyższonego stężenia testosteronu we krwi kulturyści stosują od 4000 j.m. do 8000 j.m. HCG tygodniowo w 2 dawkach podzielonych przez okres 2-4 tygodni lub do rozpoczęcia następnego cyklu nie przekraczając jednak okresu 4 tygodni. Samo stosowanie HCG nie wystarczy do przywrócenia równowagi w zaburzonym układzie podwzgórze - przysadka - jądra. HCG pobudza tylko jądra natomiast podwzgórze i przysadka są nadal zablokowane. Dlatego kulturyści łącznie z HCG często stosują cytrynian clomifenu , który pobudza podwzgórze do wytwarzania LH ( np .1 tabletka dziennie przez 2 tygodnie) . Równie często łącznie z HCG i clomifenem może być stosowany clenbuterol , który przedłuża fazę anaboliczną po skończonym cyklu sterydowym. HCG posiada podobne działania uboczne jak sterydy anaboliczne tzn. może powodować ginekomastię, obrzęki , trądzik , odkładanie tkanki tłuszczowej. Cena czarnorynkowa 1 ampułki HCG 2000 j.m. od 10 - 20 zł. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...