Jump to content
Sign in to follow this  
e-lite

Methylotestosteron

Rekomendowana wypowiedź

Jest jednym z najstarszych, produkowanych nadal doustnych sterydów anabolicznych. Methylotestosteron jest produkowany w wielu krajach na całym świecie w różnych formach ( tabletki , kapsułki), a w Polsce był do niedawna dostępny w formie preparatu pod nazwą Mesteron w tabletkach (lingwetkach do przyjmowania podjęzykowego) po 10 mg . Przyjmowanie podjęzykowe ma na celu szybsze wchłonięcie preparatu .

Methylotestosteron przyjęty jednorazowo w ilości 20-40 mg daje wyraźne działanie już po ok. 1 godzinie. Dlatego często przyjmowany jest przez kulturystów , piłkarzy, bokserów oraz przedstawicieli innych sportów walki w celu zwiększenia motywacji do ciężkiego i wyczerpującego treningu , poprawienia samopoczucia oraz w celu zwiększenia agresji. Methylotestosteron nie ma większego zastosowania w kulturystyce. Z powodu silnych działań ubocznych androgennych i właściwości hepatotoksycznych- powoduje znaczny wzrost wartości wskażników wątrobowych (transaminaz). Wiele źródeł podaje , że jako 17 -alfa-metylo pochodna testosteronu przyjmowany przez dłuższy czas i w większych ilościach szczególnie łatwo może powodować toksyczne , polekowe uszkodzenie wątroby pod postacią zmian naczyniowych , Peliosis hepatis, wewnątrzwątrobowej cholestazy, gruczolaka wątroby, a nawet raka wątroby wywodzącego się z hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. Hepatotoksyczność idzie w parze z przewagą właściwości androgennych przy stosunkowo słabych - interesujących kulturystów anabolicznych. Z innych działań ubocznych zaznaczona jest retencja wody oraz niektórych soli mineralnych, szczególnie zatrzymywane są jony Na + i Cl - dłużej przyjmowany może prowadzić do nadciśnienia tętniczego , a przekształcany do dihydrotestosteronu ( DHT ) do wypadania włosów i do zmian zapalnych skóry . Łatwa konwersja do estrogenów do ginekomastii., a przewaga działań androgennych do wirylizacji u kobiet.

Niekorzystna w przypadku metylotestosteronu jest również jego wykrywalność w moczu przez 3-4 tygodni po zaprzestaniu jego przyjmowania. Ma to szczególne implikacje dla zawodników biorących udział w zawodach, na których przeprowadzane są testy antydopingowe . Jedną z niewielu zalet metylotestosteronu jest to , że może dawać niewielki wzrost siły i to, że jest chyba najtańszym sterydem anabolicznym. Kiedyś gdy nie potrafiono jeszcze syntetyzować innych pochodnych testosteronu był wykorzystywany przez lekarzy m.in. w leczeniu impotencji spowodowanej niedoborem własnego testosteronu w organizmie , a także w pierwotnych i wtórnych zespołach hipogonadyzmu. Preparat metylotestosteronu został niedawno wycofany z polskich aptek . Jego cena wynosiła około 3 złote za opakowanie 20 tabletek. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...