Jump to content

Jak i ile ćwiczyć mięśnie w wieku 13-tu lat?

Rekomendowana wypowiedź

Witam! 

Mam 13 lat, ważę 48kg i mierzę 168cm wzrostu. Jak napisałem powyżej, jestem osobą szczupłą. Zależy mi na tym aby przybrać chodź odrobinę na masy mięśniowej (nie tłuszczowej), abym nie wyglądał na ,,szkieletora". Dlatego postanowiłem ćwiczyć; 20 minut na orbitreku, 100 brzuszków, 60 przysiadów, 30 pompek i 20 podniesień ciężarków na jedną rękę. Prosiłbym o opinię oraz o rady a propo ćwiczeń, jakie moge wykonywać żeby efekty były ,,zadawalające" i w miarę szybkie. Oraz ile czasu je robić? Zapisze tutaj jeszcze jak się odżywiam, bo sądzę, że będzie to istotne. 

Śniadanie : 3 kanapki chleba pszenno-żytniego, posmarowane masłem (1-na z szynką z indyka oraz Ketchupem, 2-ga z masłem orzechowym i szczyptą cukru, 3-cia z chudym twarożkiem, pieprzemi szczypiorkiem). 

Drugie śniadanie : kanapka do szkoły (składająca się z 2 kromek chleba pszenno-żytniego, posmarowana z obu stron masłem) z szynką z indyka oraz ogórkiem (lub ketchupem). 

Trzecie śniadanie : Jogurt pitny, przeważnie sięgam po "Yogurto" - 70% owoców i 30% jogurtu lub po Danonka. 

Obiad : Tu nie mam wpływu na to co jem, bo obiad jest przyrządzany przez moich dziadków. Przeważnie jem kotleta schabowego w panierce z ziemniakami (z masłem). Do tego staram się w miarę możliwości dobierać jakieś podręczne warzywa, lub sałatki; przeważnie jarzynową. 

Po ćwiczeniach : Serek Skyr o smaku truskawkowym oraz balonik Nestle Fitness musli z czekoladą i bananami. 

Kolacja : 2 kanapki chleba pszenno-żytniego, posmarowane masłem. Jedna z indykiem i ketchupem, druga z twarożkiem z pieprzem i szczypiorkiem. Do tego zjadam jeszcze truskawkowego skyra. 

Po kolacji : 1x jabłko oraz 1x gruszki. 

W wieku 13 lat skupianie się na budowaniu masy mięśniowej jest kiepskim pomysłem. Aktywność fizyczna jak najbardziej, wszelkiego rodzaju gry zespołowe, może sztuki walki czy ćwiczenia z ciężarem własnego ciała jak najbardziej tak, natomiast to nie wiek na plany treningowe. Weź pod uwagę, że jesteś jeszcze przed okresem dojrzewania i poziom Twoich hormonów nie sprzyja nabieraniu masy mięśniowej. Jedz tyle ile potrzebujesz, ruszaj się regularnie, a o budowie sylwetki pomyśl za 2 lata. Narazie możesz przygotować do tego dobre podstawy.