Jump to content
Sign in to follow this  
cyklon04

Dieta na masę mięśniową

Rekomendowana wypowiedź

Dieta na masę mięśniową

Dieta na masę mięśniową

Wiele osób pragnie poprawić wygląd swojej sylwetki. Pragnienie zwiększenia masy mięśniowej pojawia się najczęściej u mężczyzn i to dlatego zaczynają oni ćwiczyć. Trzeba jednak pamiętać, że same ćwiczenia to nie wszystko. Podczas wysiłku fizycznego zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, a przez to konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian do codziennej diety na masę mięśniową. Jeśli nie dostosujemy diety do potrzeb organizmu, to może dojść do wielu niedoborów w diecie, przez co pojawić się może problem z budowaniem masy mięśniowej, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do zaniku tkanki mięśniowej. Czas więc dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta na masę mięśniową.

Dieta na masę mięśniową – zasady

Zapotrzebowanie kaloryczne uzależnione jest od pracy organizmu, więc w przypadku każdego z nas wygląda to zupełnie inaczej. Jednak specjaliści zakładają, że do rozbudowy masy mięśniowej konieczne jest przyjmowanie o 25% kalorii więcej niż zawsze. Jednak trzeba pamiętać, że przy diecie na zwiększenie masy mięśniowej nie można zwiększyć ilości pustych kalorii. Muszą to być wartościowe składniki, które dostarczać do organizmu będą odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczy.

Dieta na masę mięśniową w jadłospisie powinna zawierać duże ilości białka, ponieważ jest to główny składnik budulcowy mięśni. Nie może również zabraknąć płynów. Zalecana dawka płynów dla osób aktywnych fizycznie to około 3 litrów płynów dziennie. Problemem wielu osób może być określenie ilości białka, jakie należy przyjmować. Najlepsza dawka to około 2 gramów białek na każdy kilogram masy ciała na dobę.
Nie powinno przekraczać się dawki 3 gramów białka na kilogram masy ciała, ponieważ nadmiar protein może przyczyniać się do obciążenia pracy nerek, a także przyczyniać się do utraty wapnia z organizmu, co prowadzić może do zwiększenia ryzyka rozwoju osteoporozy. Podczas budowania masy mięśniowej ważne jest to, by każdy posiłek w ciągu dnia składał się z białek, z czego ostatni posiłek był wyłącznie z produktów białkowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w nocy zaczyna się proces rozbudowy masy mięśniowej, więc potrzebne są odpowiednie dawki biała. Organizm zaczyna produkować hormon wzrostu w większym stężeniu, a on połączony z proteinami przyczyni się do zwiększenia objętości tkanki mięśniowej.


Dieta na masę – niezbędne produkty

W diecie na budowanie masy mięśniowej koniecznie powinny znaleźć się produkty, które bogate są w białko. Nie może również zabraknąć przeciwutleniaczy, które zapobiegać będą niszczeniu się tkanki mięśniowej na skutek działania wolnych rodników. Jednym z największych źródeł wartościowego białka są jajka. Zawierają one około 5 gramów protein, a także liczne witaminy i minerały. Warto po nie sięgać po treningu, kiedy organizm potrzebuje dawki szybko wchłaniających się białek.
Doskonałym produktem na masę mięśniową są również płatki owsiane. Dietetycy i doświadczeni sportowcy są zdania, że ten składnik najlepiej umieszczać w śniadaniu. Owies jest bogaty w składniki mineralne takie jak sód, porad, wapń, a także witamin z grupy B, a one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, a także wpierają proces spalania tkanki tłuszczowej.

Dieta na masę – odżywki białkowe

Ze względu na to, że organizm sportowca potrzebuje znacznie więcej białka niż osób mało aktywnych fizycznie, to codzienna dieta może nie dostarczać wystarczającej ilości białek. Warto więc sięgnąć po odżywki białkowe, które są źródłem łatwo przyswajalnych protein w najwyższej jakości.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  
  • 8 Posts
  • 54 Views
  • 6 Posts
  • 4304 Views
  • 1 Posts
  • 1786 Views
  • 1 Posts
  • 1888 Views
  • 1 Posts
  • 1848 Views

×
×
 • Create New...