Skocz do zawartości
Bull

Trening z wykorzystaniem gum oporowych

Recommended Posts

Rozwiniemy temat wykorzystania gum oporowych w jednostkach treningowych.

Trening z wykorzystaniem gum oporowych spełnia poszczególne funkcje:
-wzmacniająca
-rehabilitacyjna
-wspomagającą rozwój poprzez ułatwianie ruchu
-wspomagającą rozwój poprzez utrudnianie ruchu

Jeśli chodzi o pierwszą funkcję, jaką jest funkcja wzmacniająca to możemy mówić w tym przypadku o znacznie większym napięciu ćwiczonego mięśnia oraz intensyfikacji pracy układu ruchu poprzez napinanie ciała w negatywnych fazach ruchu (ekscentrycznych). Skurcz mięśnia to jedno, ale gumę jeszcze trzeba odprowadzić odpowiednim ruchem, a jak wiadomo ćwiczenia siłowe należy wykonywać umiarkowanym tempem, co oznacza potrzebę stawienia oporu gumie. Odpowiednio ukierunkowany zestaw ćwiczeń na poszczególne partie znacząco poprawi siłę mięśnia, a szczególnie tego, który skrywa się głębiej, mam tu na myśli mięśnie głębokie(core). Mocniejsze zmęczenie tkanki mięśniowej mięśni strukturalnych poprzez zdwojenie pracy sprawia, że szybciej pracę przejmą głębsze partie.
Co wtedy zyskujemy?
Bowiem przepracowanie tkanek głębokich w konkretnie ukierunkowanych metodach pozwala na wyeliminowanie nierównych napięć mięśniowych, co owocuje bardzo często usunięciem dolegliwości bólowych stawów, poprawą stabilności danej części ciała oraz wspomaga kształtowanie sylwetki ułożonej prawidłowo anatomicznie - mowa tutaj o korekcjach wad postawy.Czyli jak widać w tym przypadku spełniają one funkcję rehabilitacyjną. Dzięki pracy na gumach mamy możliwość regulacji napięcia/ oporu oraz nieograniczone możliwości wykorzystywania płaszczyzn ruchów.W związku z owymi płaszczyznami gumy są są wg mnie idealnym wspomagaczem nauki technik treningowych.

Co więcej dzięki gumom tak jak wyżej zostało już wspomniane mamy możliwość aktywować te partie mięśni, których nie idzie przepracować w tak dokładny sposób jak z gumami żadną inną metodą. Za pomocą gum ciało można usprawniać funkcjonalnie, podwiesić, odciążyć np. (podciąganie się nachwytem z użyciem gumy), gdy już jesteśmy w trakcie fazy rozciągania potrafią także poprawić nasz zakres ruchomości, a także poprawić jakość wykonywania samych ćwiczeń.‼️ Jeżeli trening ma być dla nas trudniejszy, mocniejszy i bardziej efektywny oraz gdy szukamy nowego bodźca treningowego to właśnie powinniśmy do swojego planu treningowego dorzucić gumy oporowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

  • 2 Posts
  • 171 Views
  • 4 Posts
  • 516 Views
  • 1 Posts
  • 560 Views
  • 1 Posts
  • 672 Views

×