Jump to content
Sign in to follow this  
qwer123

Problemy z kolką

Rekomendowana wypowiedź

Mam 15 lat i gram w piłkę nożną. Mam treningi 2 razy w tygodniu +mecz. Niemal zawsze na treningu mam bóle kolki przez które nie moge normalnie grać. Czasem zdarza się, że na meczu musze zejść z boiska w 20 minucie bo nie idzie biegać w ogóle... Gdy złapie mnie kolka staram się głębiej wdychać powietrze ale to chyba nic nie daje i musze zejść z boiska na paręnaście minut

Wiecie może co jest tego powodem ? Czy może coś powinienem jeść albo jakiego jedzenia powienienem unikać? Albo jakieś sposoby na szybkie pozbycie się kolki ?

PS:Nie palę papierosów ani nic z tych rzeczy.

Tutam masz liste czynników mogących wpłynąć na pojawienie się kolki, ciągle się powiększa i zgrupowana jest w kilka tematów :

• związanych z urazami: mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej jelit,
  • nieprawidłowościami strukturalnymi: przerost mięśni przewodu pokarmowego, anomalie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wrodzone lub pooperacyjne zrosty w jamie brzusznej,
  • dolegliwościami - wzdęcia, puste trzewia, skurcze ścian brzucha, napięcie mięśni brzucha,
  • stanami chorobowymi - owrzodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zapalenie przełyku, kamica nerkowa, zakażenia, niedokrwienie mięśnia sercowego, miażdżyca,
  • lekami,
  • nieprawidłową dietą – nieracjonalne odżywianie się, zaburzenia motoryki wynikające z diety bogatej w węglowodany i błonnik, zaburzenia równowagi elektrolitowej (wapń, sód, potas),
  • nieprawidłowym oddechem – oddech płytki,
  • niedostosowaniem organizmu do przeprowadzanego wysiłku – nieprawidłowo dobrana intensywność, brak rozgrzewki,
  • problemami o podłożu psychicznym - lęk, strach, stres związany z zawodami, rywalizacją.

Kwestią indywidualną jest zatem to, jaki rodzaj bodźca wywołuje u konkretnego biegacza kolkę. Definiuje to od razu ramy, wśród których może on szukać przyczyn, a następnie pomocy w jej eliminacji. W wielu przypadkach ciężko jednak trafnie określić czynnik drażniący, chyba że sportowiec został uprzednio zdiagnozowany w konkretnym kierunku.

• Upvote 2