Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

Zaburzenia endokrynologiczne

Zaburzenia endokrynologiczne

 

Po kolei omówimy niepożądane działania u mężczyzn , kobiet , dorastającej młodzieży.

Działania hormonalne u mężczyzn. 


1. Zahamowanie układu podwzgórze-przysadka-jądra. Prowadzi to do odwracalnego zahamowania wytwarzania FSH , LH oraz produkcji endogennego testosteronu. W wyniku niedoboru wyżej wymienionych hormonów dochodzi do przejściowej atrofii (zmniejszenia ) jąder oraz zaburzeń w wytwarzaniu spermatyd i plemników. Obawy że w wyniku stosowania hormonów anaboliczno-androgennych po jednorazowym cyklu staniemy się bezpłodni są bezpodstawne. W wyniku ich stosowania dochodzi do przejściowego i w pełni odwracalnego zmniejszenia liczby plemników w ejakulacie co może prowadzić do czasowej bezpłodności w czasie stosowania tych leków. Liczba plemników szybko (3-4 tygodnie) wraca do normy. Zmniejszenie stężenia endogennego testosteronu może prowadzić do impotencji i problemów z erekcją. Zwykle jednak wygląda to zupełnie odwrotnie. Ponieważ ilości dostarczanych z zewnątrz hormonów anabolicznoandrogennych w czasie cyklu prowadzą do wielokrotnie wyższych stężeń tych ostatnich w osoczu krwi niż w czasie ich niestosowania , wyraża się to poprzez zwiększony popęd płciowy. Problem impotencji występuje po zaprzestaniu stosowania hormonów wtedy , gdy stężenie endogennego testosteronu jest bliskie zero. 

2.Ponieważ przeważająca większość leków z grupy sterydów anabolicznych ulega aromatyzacji do estrogenów ich przyjmowanie u większości mężczyzn prowadzi do cech feminizacji wyrażającej się ginekomastią , nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowe wokół brodawek sutkowych. Wydaje się , że stosowanie antyestrogenów nie przynosi w tym wypadku spodziewanego rezultatu w postaci zmniejszenia ginekomastii , po zaprzestaniu stosowania antyestrogenów ma miejsce tzw. zjawisko odbicia wyrażające się zwiększona syntezą estrogenów. 

3. Testosteron ulega przemianie pod wpływem alfareduktazy do dihydrotestosteronu DHT, który jest odpowiedzialny za przerost , a w niektórych przypadkach za raka prostaty Istnieje szereg leków stosowanych w urologii , które są inhibitorami alfa-reduktazy i są stosowane w łagodnym i złośliwym przeroście tego gruczołu. 

4.Zmiany w stężeniu osoczowych lipoprotein , zmniejszenie stężenia frakcji HDL, zwiększenieLDL oraz wolnego i związanego cholesterolu. Może to prowadzić przy przewlekłym stosowaniu sterydów anabolicznych do miażdżycy tętnic , zwiększonego ryzyka występowania groźnej w następstwach choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgowych. 

5. Zaburzenia stosunku elektrolitów , zwiększenie stężenia wewnątrzosoczowego K+, Na+ Mg 2+, Ca2+ prowadzi do powstawania obrzęków . 

6. Zaburzenia psychiczne w postaci zwiększenia napędu psychoruchowego, zmniejszenia wrażliwości na ból i stres. U osób z osobowością maniakalno-depresyjną w fazie maniakalnej stosowanie pochodnych testosteronu może prowadzić do bardzo dużego pobudzenia psychicznego wyrażającego się zaburzeniami snu (bezsenność), anorexią oraz wesołkowatym i nieadekwatnym do sytuacji zachowaniem, napadami złości, zwiększoną agresją , utrudnioną koncentracją. Zaprzestanie stosowania sterydów anabolicznych prowadzi do przejściowej depresji zmniejszenia nastroju i napędu psychoruchowego. W czasie stosowania sterydów anabolicznych dochodzi do wzmożonego wytwarzania w mózgu endogennych peptydów opioidowych o budowie i działaniu podobnym do morfiny. Stad duży potencjał uzależniający tej grupy leków często prowadzący u przewlekle stosujących je kulturystów do uzależnienia .

7.Trądzik posterydowy, zapalenie mieszków włosowych, zwiększone wydzielanie przez gruczoły łojowe skóry. 

Działania uboczne hormonów anaboliczno-androgennych na organizm kobiety. 


1. Zahamowanie układu podwzgórze-przysadka-jajnik, prowadzące do spadku endogennego FSH , LH , prowadzące m.in. do braku miesiączki , przejściowej bezpłodności. 

2.Maskulinizacja - pojawienie się owłosienia twarzy, pogrubienie głosu, trądzik, przerost łechtaczki, redukcja objętości gruczołu piersiowego i wiele innych. 

3. Zmiany zachowania , zaburzenia nastroju , zaburzenia snu , wzrost libido (popędu płciowego ). 

4. U kobiet w ciąży stosowanie sterydów anabolicznych jest bezwzględnie przeciwwskazane. Stosowanie sterydów anabolicznych może prowadzić do pojawienia się cech męskich u żeńskich płodów i do innych ciężkich zaburzeń u płodów męskich i żeńskich. Stosowanie sterydów anabolicznych u dorastających , będących w okresie dojrzewania, chłopców i dziewczyn. 1. Stosowanie jest wyraźnie przeciwwskazane bez jednoznacznych wskazań lekarskich. 2. Przyspieszone dojrzewanie u chłopców , ginekomastia. 3. Zahamowanie wzrostu poprzez zarastanie nasad kości długich organizmu , prowadzące do niskiego wzrostu.

5. Zmiany zachowania i nastroju . 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...