Jump to content

e-lite

Rekomendowana wypowiedź

Furosemid

Furosemid

Furosemid jest diuretykiem tzn. lekiem moczopędnym i nie należy do grupy sterydów anabolicznych Wymieniłem ten jeden lek gdyż jest on chyba najbardziej znanym i charakterystycznym przedstawicielem diuretyków. Ze względu na swoje własciwości jest stosowany w różnych dyscyplinach sportu nie tylko w kulturystyce. Od 1988 roku jest na liście środków tzw. dopingujących chociaż z dopingiem , w klasycznym rozumieniu tego słowa ma niewiele wspólnego. Stosowany jest przez przedstawicieli sportów walki w celu szybkiej utraty wagi ciała aby zakwalifikować się do niższej kategorii wagowej. Zależnie od drogi podania (dożylna , domięśniowa, doustna ) działa szybciej lub wolniej i jego działanie utrzymuje się dłużej lub krócej. Stosowany bezpośrednio na dzień lub kilka godzin przed zawodami powoduje nagłą diurezę, która prowadzi do szybkiej utraty wody i minerałów ( sód , potas, chlor, magnez, wapń ).Niebezpieczna i ryzykowna jest praktyka stosowania furosemidu w połączeniu z innymi środkami gwałtownie redukującymi ilość wody i minerałów w organizmie np. sauna , sól gorzka ( środek przeczyszczający ) . Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i utraty soli , które mogą przejawiać się nagłym obniżeniem ciśnienia krwi , ogólnym osłabieniem , zawrotami głowy , wymiotami , zwiększona skłonność do tworzenia zakrzepów, osłabieniem słuchu , bolesnymi skurczami mięśni , tężyczką , niebezpiecznymi dla życia zaburzeniami rytmu serca związanymi z utratą jonów potasu. Stosowany także był przez przedstawicieli wszystkich dyscyplin sportowych w celu wymuszenia diurezy, aby bezpośrednio przed zawodami na których są stosowane kontrole antydopingowe " wypłukać " organizm z niedozwolonych środków np . przez kulturystów w celu zmniejszenia ryzyka wykrycia sterydów anabolicznych w próbkach moczu.

Przez kulturystów stosowany jednak najczęsciej w celu uzyskania rzeźby przed zawodami , chociaż nie jest to najlepszy sposób gdyż furosemid nie prowadzi do usunięcia wody bezpośrednio z przestrzeni międzytkankowych lecz z krwioobiegu. W celu uzyskania lepszej rzeźby i waskularności bardziej nadaje się glicerol ,o którym w następnym rozdziale. Teraz krótko o zastosowaniu furosemidu w medycynie. Produkowany na całym Świecie w postaci tabletek po 20 i 40 mg oraz ampułek (do podawania dożylnego i domięśniowego) po 20 mg. Stosowany w obrzęku płuc , obrzęku mózgu ,w nadciśnieniu , w zatruciach różnymi środkami ( do wywołania diurezy i oczyszczeniu organizmu z toksyn ) , z jednoczesnym wlewem dożylnym roztworu soli fizjologicznej. Przyjmowanie diuretyków bez nadzoru lekarza , w przeciwieństwie do stosowania sterydów anabolicznych, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jak już to zostało zaznaczone diuretyki są stosowane w ostatnim etapie przygotowań przed zawodami. Leki z grupy diuretyków są odpowiedzialne za zaburzenia gospodarki elektrolitowej ustroju , szczególnie dotyczy to jonów potasu, sodu, magnezu, wapnia. Może to dawać niepożądane następstwa w postaci skurczów mięśni , a także znacznie poważniejsze w postaci osłabienia , drgawek , zaburzeń świadomości ,a nawet częstoskurczu komorowego , prowadzącego w krótkim czasie do śmierci. Przyjmowanie furosemidu, który jest diuretykiem powodującym utratę potasu z moczem , powinno się odbywać przy jednoczesnym częstym monitorowaniem stężenia potasu i sodu w osoczu krwi, niezależnie od tego furosemid powinien być stosowany z doustnymi preparatami potasu. Następstwem dłuższego stosowania furosemidu jest hypokaliemia. Warto w tym miejscu wspomnieć , że często jest popełniany przez kulturystów błąd . Najczęściej w ich ręce trafia jakiś środek reklamowany przez innego kulturystę jako preparat na uzyskanie rzeźby , którego mechanizmu działania nie znają .

Stosują go więc podobnie jak większość innych diuretyków , łącznie z preparatem potasu. Jest to niebezpieczne w przypadku tzw. diuretyków oszczędzających potas ( tzn. zatrzymujących potas w organizmie ) najczęsciej spironolakton. Stosowanie spironolaktonu łącznie z preparatami potasu może prowadzić do hiperkaliemi . Hiperkaliemia może prowadzić do stanów zaburzeń świadomości w postaci splątania , a także odwracalnych niedowładów i znacznie poważniejszych powikłań kardiologicznych w postaci bradykarii , dodatkowych skurczy pochodzenia komorowego , a nawet asystolii prowadzącej, bez podjęcia natychmiastowej akcji reanimacyjnej do śmierci . Oprócz tego szybka utrata wody wewnątrznaczyniowej , w wyniku stosowania środków odwadniających wiąże z niebezpieczeństwem nagłego obciążenia układu krążenia. Zbyt szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego krwi za pomocą diuretyków może prowadzić do hipotonii ortostatycznej. Przy nagłej zmianie pozycji ciała z leżącej na siedzącą lub na stojącą mogą wystąpić zawroty głowy i omdlenia. Jest to spowodowane nagłym obniżeniem przepływu naczyniowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Najpopularniejsze grupy środków moczopędnych to: diuretyki pętlowe , tiazydy.i diuretyki oszczędzające potas. Cena jednego opakowania furosemidu wynosi ok. 2 zł 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...