Jump to content

Jak podnieść testosteron - boostery testosteronu


Kazam

1,494 views

O wpływie testosteronu na organizm powiedziano już niemal wszystko co na dzień dzisiejszy wiemy. Jego rola u każdego mężczyzny jest nieoceniona, a wysoki poziom pożądany przez każdego, niezależnie od wieku, stylu życia czy pozycji społecznej. Podkreślmy jednak, że ogólny poziom naszego testosteronu w organizmie nie jest najistotniejszy. Kluczową rolę pełni forma wolna tego hormonu, która znajduje się w osoczu krwi i nie jest powiązana z globuminami SHBG. To właśnie od wolnego testosteronu zależą trzeciorzędowe cechy płciowe i to na Jego wzroście powinniśmy się skupić.

Spis treści:

Rola testosteronu w sporcie

Testosteron jest najczęściej stosowaną formą wspomagania w sporcie i wcale nie mamy na myśli tylko i wyłącznie sportów sylwetkowych czy siłowych. Niemal w każdym rodzaju wysiłku jest powszechnie stosowany, oczywiście w zależności od specyfiki wysiłku uzupełniany o inne środki. Niezaprzeczalnie jednak wyższy poziom tego hormonu doskonale sprawdza się przy wysiłku naszego organizmu. Między innymi mamy tutaj na myśli znacznie skrócony czas niezbędny do prawidłowej regeneracji, ale także lepsza synteza białek, mniejsze zmęczenie oraz zdecydowanie mocniejsze nastawienie do treningu.

Sam testosteron w pewnym sensie maskuje braki naszego organizmu. Pozwala nam wejść na wyższy poziom. Nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie wspomagania, ale także o produkcji naturalnego testosteronu. Im wyższy jest Jego poziom, tym lepiej wyglądamy, mamy większą ochotę do podejmowania wysiłku oraz nasze ciało może pracować dłużej i intensywniej. Według badań osoby z wyższym testosteronem zazwyczaj posiadają lepszą pozycję społeczną, wyższą samoocenę oraz są zamożniejsi. Oczywiście w przypadku takich informacji nigdy nie należy uogólniać, jednak warto mieć na uwadze taką prawidłowość.

Sam testosteron pełni w sporcie kluczowe znaczenie na płaszczyźnie nie tylko fizycznej, ale również mentalnej. Sposób naszego treningu w dużej mierze rozgrywa się w naszym mózgu, a od naszego nastawienia zależy niemal wszystko. Ile razy już spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że dany zawodnik czy drużyna poniosła porażkę już w szatni. Bardzo wiele zależy tutaj właśnie od poziomu testosteronu, który wyzwala w nas chęć pracy, rywalizacji i pozytywne nastawianie.

Boostery testosteronu – jak działają?

Testosteron możemy podnieść w organizmie na wiele sposób. Od dostarczenia go poprzez doping, aż po naturalne metody. Boostery testosteronu z całą pewnością zaliczymy do tych drugich, gdyż same w sobie nie dostarczają nam hormonów z zewnątrz, a jedynie ukierunkowują organizm na sprawniejszą produkcję. W tym miejscu należy podkreślić, że jest to w pełni bezpieczny proces, który nie skutkuje zaburzeniami w układzie hormonalny, tak jak ma to miejsce w przypadku SAA. Boostery testosteronu stanowią wartościową alternatywę, a łącząc je z higienicznym trybem życia i optymalną ilością snu, mogą przynieść nam efekty nierzadko przewyższające oczekiwania większości osób.

Mechanizm działania suplementów opiera się przede wszystkim na działaniu w kierunku stymulacji przysadki oraz jąder do produkowania większej, ogólnej ilości testosteronu. Jest to bardzo ważne, gdyż im większa pula całkowitego testosteronu, tym większa szansa na podniesienie tego hormonu w postaci wolnej, czyli najbardziej pożądanej. Jednym z ciekawych składników niektórych produktów jest 3,4 divanillyltetrahydrofuran, posiadający potwierdzone działanie także w zakresie zwiększenia produkcji testosteronu wolnego. Jeśli zatem widzimy taki składnik w interesującym nas suplemencie, z pewnością jest to informacja działająca na Jego korzyść.

Efektywność boosterów testosteronu stopniowo się zwiększa, a pełen potencjał możemy odczuć zazwyczaj po kilku tygodniach. Oczywiście niektóre ze składników działają niemal doraźnie, poprawiając między innymi libido czy samopoczucie, to jednak na korzyści związane bezpośrednio z wyższym testosteronem niestety musi nieco poczekać. Warto jednak wspomnieć, że ma to swoje plusy gdyż pozwala na stabilną i długotrwałą progresję treningową. Ponadto po zakończeniu suplementacji nasze ciało nie przestaje nagle produkować mniej testosteron niż w jej trakcie, dlatego nie ma ryzyka spadków jak w przypadku podawania hormonów.

Mitem jest, że aby wykorzystać potencjał tabletek na testosteron trzeba posiadać wyjątkowo niski poziom tego hormonu. Oczywiście osoby ze skrajnie niskimi wartościami najmocniej odczują tego typu suplementację, jednak wbrew obiegowej opinii boostery testosteronu mogą podnieść Jego poziom nawet ponad granicę normy. Pamiętajmy, że są to wartości referencyjne, uznane za prawidłowe, jednak podobnie jak w przypadku wielu innych parametrów możemy być pod lub nad skalą. Istnieje wiele potwierdzonych przypadków wzrostu niemal każdego hormonu ponad normę, całkowicie bez ingerencji sztucznego wspomagania.

Ogólny zakres działania boosterów testosteronu dotyczy oczywiście wzrostu poziomu tego hormonu w organizmie, co przekłada się na efektywniejszą budowę masy mięśniowej, siły czy poprawę sprawności seksualnej.

Booster testosteronu a młody wiek

Kiedy osoby w wieku 20 czy nawet 30 lat próbują radzić się pseudoekspertów w kwestii suplementacji tego typu produktami otrzymują tylko jedną odpowiedź – jesteś młody i Twoje ciało i tak produkuje ogromne ilości testosteronu? Czyżby? A więc według tej teorii każdy dwudziestolatek jest chodzącą bombą testosteronową i absolutnie żaden nie ma obniżonego poziomu na wskutek genetyki, braku aktywności, słabo żywienia czy mało sportowego stylu życia. Jak widać jest to kolejny mit, propagowany przez osoby, które niestety nie rozumieją funkcjonowania ludzkiego ciała.

W praktyce korzyści związane z suplementacji boosterami testosteronu mogą odnotować zarówno osoby młode jak i starsze w takim samym stopniu, a sam wiek nie ma tutaj specjalnego znaczenia. O tym na ile uda nam się wykorzystać potencjał danego suplementu decydują inne czynniki. W przypadku zwiększenia testosteronu będzie to przede wszystkim zdrowy sen. W okresie nocnym nasz organizm produkuje największe ilości hormonów, stąd też między innymi związek niedoboru hormonów płciowych z bezsennością i depresją, która często skutkuje zaburzeniami snu.

Tabletki na testosteron – czy są bezpieczne?

Jeśli mówimy o suplementach diety, które zakupujemy w pewnych źródłach to jak najbardziej tak. Jak wspominaliśmy nie są to związki dostarczające hormony, lecz stymulujące naturalną produkcję, stąd też nie wpływają negatywnie na organizm. Suplementy tego typu nie mają np. grup metylowych wpływających na wątrobę czy składników prowadzących do podwyższonego ciśnienia. Oczywiście zawsze należy przyjąć symboliczny procent możliwość zajścia np. reakcji alergicznych, jednak są to sytuacje bardzo sporadyczne i dotyczą właściwie każdego elementu naszej żywności, zarówno suplementów jak i tej konwencjonalnej.

Składniki wchodzące w skład boosterów testosteronu w większości przypadków mają potwierdzone bezpieczeństwo przez dziesiątki badań klinicznych. Wiele z nich stosuje się od tysięcy lat w medycynach ludowych wielu krajów, a więc historia jest naprawdę imponująca. Dla przykładu Tongkat Ali, jeden z cennych składników wielu kompleksowych produktów posiada potwierdzone bezpieczeństwo w dawkach wielokrotnie wyższych niż stosowane w suplementacji, a ponadto Jego próg toksyczności wynosi niemal kilkaset porcji, co najlepiej świadczy o bezpieczeństwie.

Warto również wspomnieć, że boostery nie wymagają stosowania PCT, a nawet byłoby to pewnego rodzaju paradoksem, gdyż same są w tym kierunku bardzo często wykorzystywane. Podobnie jak wszelkiego rodzaju osłonki także są całkowicie zbędne, gdyż wiele produktów wykazuje szerokie działanie prozdrowotne.

Jaki booster testosteronu wybrać?

Rynek suplementów diety w wielu kategoriach produktów jest przesycony i wyselekcjonowanie wartościowych produktów spośród wszystkich nie jest prostym zadaniem. Zawsze należy podkreślać, że pierwszym i decydującym czynnikiem powinien być oczywiście skład produkty, gdyż to od niego zależy działanie. Oczywiście w przypadku firm „krzak” sama deklaracja zawartości nie musi odzwierciedlać rzeczywistego składu, jeśli jednak wybieramy renomowanych producentów z dobrych źródeł, nie musimy się tym martwić.

W przypadku kompleksowych składników warto zwracać uwagę ile składników posiada potwierdzoną skuteczność przez badania, oraz co równie istotne w jakich dawkach. Zwracajmy uwagę na objętość całej mieszanki, bądź jeśli każdy składnik jest rozpisany z osobna na ich ilość. Bardzo często niektórzy producenci umieszczają nawet kilkadziesiąt składników w produkcie, jednak w tak znikomych dawkach, że cały potencjał suplementu zostaje zaprzepaszczony.

Kolejnym aspektem na który należy zwracać uwagę to zakres działania poszczególnych składników. Wiele z nich może mieć potwierdzone działanie, ale w innym zakresie np. libido. Warto sprawdzić czy interesujący nas suplement faktycznie podnosi poziom testosteronu w osoczu krwi. Wiarygodne wydają się być także badania dotyczące wpływu poszczególnych składników na skład ciała czy parametry wysiłkowe. W oparciu o takie kryteria możemy wybierać topowe produkty, bez zbędnego marketingu czy znanych gwiazd świata fitness, która najczęściej reklamują mało efektywne produkty. W oparciu o badania, formy poszczególnych składników oraz ich dawki, możemy wyróżnić następujące produkty:

CEL M-Test – numer jeden wśród produktów z tej kategorii zarówno w Europie jak i USA. Prosty, lecz najbardziej przemyślany skład. Największa objętość składników oraz każdy związek o potwierdzonej skuteczności, w tym także wpływający bezpośrednio na wolny testosteron 3,4-Divanillytetrahydrofuran w najbardziej wartościowej postaci.

CEL M-Test

Formutech Test-Rx – to zdecydowanie najlepszy wybór dla osób poszukujących najskuteczniejszego boostera testosteronu pod kontem rozwoju siły i sylwetki. Poza związkami realnie podnoszącymi poziom tego hormonu wspiera także syntezę białek mięśniowych na płaszczyźnie komórkowej.

Formutech Test-Rx

Elite Nutrition Erase Fast – zawiera nieco mniejszą objętość składników, jednak nadrabia to swoją jakością i użyciem niekonwencjonalnych ekstraktów z Mangostanu czy cenionego na całym świecie Safed Musli. Wykazuje także działanie obniżające estradiol oraz kortyzol.

Elite Nutrition Erase Fast

Performax AlphaMax XT – posiada ponadprzeciętną objętość składników aktywnych. W skład całej mieszanki wchodzą związki realnie podnoszące wolny testosteron w odpowiednich proporcjach. Ponadto sprzyja zachowaniu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.

Performax AlphaMaxXT

Z czym połączyć booster testosteronu?

Przyjmując boostery testosteronu nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania suplementów z innej kategorii. Mechanizm podniesienia testosteronu w organizmie nie jest powiązany z innymi szlakami metabolicznym, stąd niemal całkowita neutralność zdecydowanej większości produktów na rynku. Jeśli zatem zastanawiasz się czy możesz stosować jednocześnie suplementy kreatynowe, aminokwasy, witaminy, nootropy i inne, to odpowiedź brzmi tak.

Istnieje jednak pewna specyficzna i mocno niedoceniana grupa suplementów nazywana inhibitorami aromatazy. Mechanizm ich działania w bardzo dużym stopniu wpływa także na poziom testosteronu. Ich rola polega na ograniczeniu aktywności enzymy aromatzy. Jest to jeden z największych wrogów definicji naszej sylwetki. Im aromataza jest silniejsza, tym więcej wartościowego testosteronu przekształcana jest na rzecz niepożądanego w dużej ilości estrogenów. W pewien sposób inhibitory aromatazy staję się więc boosterami testosteronu. Choć bezpośrednio nie nasilają Jego produkcji, to jednak dbają o postać wolną, aktywną biologicznie.

Inną, bardzo popularną i cenioną wśród fanów suplementacji opcją jest łączenie suplementów podnoszących testosteron z tzw. niehormonalnymi anabolikami, które odpowiadają między innymi za wzrost syntezy włókien mięśniowych na płaszczyźnie komórkowej. Tworzą idealne środowisko anaboliczne do budowy sylwetki, a nierzadko ich skład pozwala na uzyskanie efektu rekompozycji, a więc budowy masy mięśniowej z jednoczesną utratą tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Boostery testosteronu cieszą się coraz większą popularnością, a czołowe z nich robią w pełni zasłużenie. Mogą stanowić wartościową alternatywę dla środków dopingujących i są kolejnym krokiem po suplementacji standardowymi produktami, takimi jak kreatyna czy suplementy aminokwasowe. Ich największym atutem jest oczywiście niezwykle szeroki zakres działania, a korzyści związane z wysokim testosteronem są niezaprzeczalne.

0 Comments


There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...