Skocz do zawartości

Rekomendowana wypowiedź

Napisano ponad rok temu

Nasz mózg jest jak złożona i bardzo czuła maszyna. Każdego dnia zapamiętujemy i magazynujemy ogromną ilość informacji. Z czasem niektórych z nich, pomimo ćwiczeń, nie potrafimy zapamiętać, natomiast, część z nich po prostu wypada nam z głowy. Istnieją różne zioła oraz substancje, które w takich przypadkach śpieszą nam z pomocą. Należy do nich również lecytyna, która pomaga w stanach osłabionej koncentracji, w czasie intensywnej nauki i pracy umysłowej.

 

Lecytyna to związek należący do grupy fosfolipidów, otrzymywany z żółtek jaj lub ziaren soi. Jest produkowana przez wątrobę, a jej nazwa pochodzi od greckiej nazwy żółtka (lleci-thos). Lecytyny w swojej naturalnej postaci przyjmują barwę żółtobrunatną. Są to substancje niezwykle wszechstronne - nie ma naturalnego produktu, który łączyłby tak wiele funkcji w jednym kompleksie. Lecytyna obecna jest dosłownie w każdej komórce ciała, szczególnie, jako składnik błon komórkowych. Bierze udział w przemianie materii i jest bardzo ważnym składnikiem tkanki nerwowej i mózgu. Można powiedzieć też, że stanowi ochronną barierę dla ścian żołądka i ma wpływ na gospodarkę cholesterolową. Odgrywa istotną rolę w ochronie wątroby i wspomaga wykorzystywanie tłuszczów w organizmie.

 

Lecytyna zbudowana jest między innymi z choliny, która jest prekursorem acetylocholiny (przekaźnika sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi, odpowiedzialnego za aktywność umysłową, zdolność koncentracji oraz procesy uczenia się i zapamiętywania, jest jednocześnie przekaźnikiem sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi i mięśniowymi). Okazuje się, że egzogenna cholina (w ściśle określonych dawkach) może być używana w leczeniu zaburzeń układu nerwowego takich jak np.:

  • choroba Alzheimera (postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego),
  • pląsawica Huntingtona (choroba genetyczna atakująca ośrodkowy układ nerwowy),
  • ataksja (zespół objawów określających zaburzenia koordynacji ruchowej ciała).
  • To m.in. za sprawą choliny lecytyna pobudza układ nerwowy i wzmacnia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Są także doniesienia o efektywnym stosowaniu lecytyny u dzieci ze schizofrenią i autyzmem.

W skład lecytyny wchodzą m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe. mogą one wiązać się z cholesterolem i ułatwiać jego transport oraz usuwanie z ustroju. Zatem stosowanie lecytyny może zmniejszać ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Tłumaczone jest to jej właściwościami emulgującymi, pozwalającymi na rozbicie spożywanych tłuszczów i cholesterolu na mniejsze cząstki. Zmniejsza to ryzyko blokady naczyń krwionośnych i powstawania zakrzepów.

 

Niedobór lecytyny, a co za tym idzie choliny w pożywieniu sprzyja otłuszczaniu się wątroby. Zauważono pozytywny wpływ lecytyny na pracę wątroby szczególnie u alkoholików, którzy regularnie ją spożywali.

 

Działanie lecytyny

  • pomaga lepiej zapamiętywać i uczyć się
  • polepsza zdolność koncentracji
  • pomaga w stanach depresyjnych
  • wspomaga funkcje wątroby
  • usprawnia transport tłuszczów
  • zmniejsza ryzyko występowania kamieni żółciowych
  • wspomaga przenikanie przez błony komórkowe tłuszczów i innych substancji odżywczych.

Kto powinien wspomagać się lecytyną?

O prawidłową ilość lecytyny w diecie powinni zadbać szczególnie ludzie starsi, kobiety w ciąży i młodzież w okresie nauki. Codzienny pęd sprawia, ze ludzie są narażeni na spadek koncentracji oraz chroniczne zmęczenie. Odpowiedni poziom lecytyny może zapewnić również prawidłową pracę mięśni i przyśpieszyć ich regenerację. Seniorzy często cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, lecytyna będzie, więc świetnym wyborem w ich suplementacji. Szczególnie należy zwrócić uwagę na jej odpowiednią podaż u chorych z zaburzeniami gospodarki lipidowej, w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Jest to środek całkowicie bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...