Jump to content

Rekomendowana wypowiedź

BCAA kiedy brać?

BCAA - kiedy brać?


Aminokwasy rozgałęzione czyli BCAA są suplementem wykorzystywanym już od wielu lat w kulturystyce i innych dyscyplinach sportu. Początkowo stosowano je przede wszystkim w sportach sylwetkowych gdzie uchodziły za niemal niezbędne na pewnym poziomie zaawansowania. Obecnie jednak stosuje się je w bieganiu, kolarstwie, sportach walki czy grach zespołowych. Uniwersalność ich zastosowania oraz bardzo długa lista potencjalnych korzyści sprawiają, że suplementy zawierające BCAA stały się jednymi z najchętniej kupowanych produktów na rynku. Nie oznacza to oczywiście że są niezbędne dla każdego z nas, jednak rosnąca ilość ciekawych badań naukowych na ich temat ciągle zwiększa grono ich zwolenników, choć oczywiście znajdują się również osoby sceptycznie nastawione. Postarajmy się zatem wyjaśnić jakie jest ich znaczenie oraz kiedy naprawdę warto je przyjmować.

Rola aminokwasów BCAA

Aminokwasy rozgałęzione należą do grupy egzogennych których nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie syntezować. Oznacza to konieczność ich uzupełniania poprzez odpowiednią dietę, a ponadto w przypadku niedoborów również suplementację. Pełnią szeroką rolę w organizmie i stanowią ponad 1/3 wszystkich struktur mięśniowych dlatego tak ważna jest ich obecność w procesie syntezy białek. BCAA to kluczowe trzy aminokwasy takie jak Leucyna, Izoleucyna oraz Walina które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Według wielu badań szczególnie jeden z nich posiada wyjątkowe właściwości anaboliczne – chodzi oczywiście o Leucynę. To właśnie ona daje sygnał dla naszego organizmu do rozpoczęcia procesu odnowy włókien mięśniowych, dlatego bardzo cenna jest w porze około treningowej. Wszystkie te aminokwasy działają również antykatabolicznie oraz promują poprawę parametrów treningowych takich jak siła i wytrzymałość.

Kiedy najlepiej przyjmować BCAA?

Optymalną porą do ich zastosowania jest czas około treningowy. To właśnie wtedy zapotrzebowanie naszego ciała na kluczowe aminokwasy jest największy. Przyjmuje się, że optymalna dawka aminokwasów rozgałęzionych to około 1g na 10 kg masy ciała w każdej porcji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie porcji zarówno na około 30 minut przed treningiem jak i również po treningu, jednak wiele osób korzysta także z innej metody w której łączymy 2 porcje i stosujemy jako napój przez cały czas trwania treningu. Istnieją także zwolennicy przyjmowania aminokwasów w dni wolne od treningów jednak zdecydowanie jest to opcja mało wydajna i korzyści nie są tak znaczące jak w przypadku porcji około treningowych. Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązaniem dobrym wyborem jest przyjmowanie BCAA na pusty żołądek aby uniknąć ich łączenia z treścią pokarmową.

BCAA podczas masy czy redukcji?

Istnieje wiele teorii na temat, jednak najpopularniejsza z nich mówi o konieczności stosowaniu aminokwasów rozgałęzionych w okresie redukcji tkanki tłuszczowej oraz braku korzyści w przypadku suplementacji przy nadwyżce kalorycznej. Nie do końca jest to jednak zgodne z prawdą gdyż nawet w okresie budowania masy mięśniowej wyższa podaż aminokwasów może przynieść nam korzyści. Oczywiście w trakcie nadwyżki kalorycznej nasze ciało utrzymuje się w stanie anabolizmu, jednak mimo tego możemy te procesy nasilić poprzez suplementację między innymi Leucyną. Dodatkowo aminokwasy rozgałęzione zgodnie według wszystkich badań mogą prowadzić do szybszej regeneracji układu mięśniowego oraz dodatkowo pozwalają nam zwiększyć wytrzymałość mięśni. Podczas redukcji oczywiście dochodzi ich podstawowa właściwości antykataboliczna jeszcze pamiętajmy, że poza ich podażą bardzo ważna jest także ogólna podaż białka w codziennej diecie.

BCAA, a stopień zaawansowania

Często możemy spotkać się z opiniami iż jest to suplement dla osób trenujących wyczynowo które zwracają uwagę już nawet na najmniejsze detale aby ciągle czynić postępy. Nie do końca powinniśmy się z tym zgodzić ponieważ aminokwasy rozgałęzione mogą powodować liczne korzyści nawet na niższym poziomie zaawansowania. W znacznym stopniu mogą przyczynić się do redukowania uporczywego bólu mięśniowego który może skutecznie utrudniać nasze treningi. Co ważne szczególnie początkujący adepci sportów siłowych mają problemy z regeneracją gdyż zazwyczaj dieta takich osób nie jest tak dopracowana jak być powinna. Poza tym osoby początkujące bardzo dobrze reagują na nowe bodźce oraz szersza suplementacja zazwyczaj bardziej motywuje do cięższych, a co za tym idzie bardziej efektywnych treningów.

Podsumowanie

Aminokwasy rozgałęzione BCAA to suplement do stosowania przede wszystkim w porze okołotreningowej. Jak pokazują liczne badania mają one właściwości które mogą poprawić nasze parametry treningowe oraz skład ciała. Nie są one oczywiście niezbędnym suplementem jednak w okresie cięższym treningów ich działanie może być realnie odczuwalne. Jeśli zatem zwracamy uwagę na każdą zmienną jaka może nam pomóc w osiągnięciu celu to z pewnością BCAA warto rozważyć. Na plus tego suplementu przemawia również duża ekonomiczność i wydajność większości produktów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...