Jump to content
Sign in to follow this  

Praktyczne rady przy wdrażaniu strategii żywieniowych

Dla porządku i przejrzystości wprowadzimy kilka oznaczeń.

1. B – białka.

2. WP – węglowodany proste.

3. WZ – węglowodany złożone.

4. T – tłuszcze. Jeśli zatem w tabelkach będzie pisać np. B + T, to znaczy, że chodzi o posiłek białkowo-tłuszczowy. Jeśli widzimy WP + B, to znaczy, że chodzi o posiłek złożony głównie z węglowodanów prostych oraz z białek.

praktyczne_rady_wprowadzenie_strategii_zywieniowych

Trening rano

Jeśli dzień wcześniej zastosujesz „ładowanie węglowodanami na noc” i chcesz iść na trening z samego rana, to możesz to zrobić na czczo. Być może pierwsze takie treningi nie będą najbardziej efektywne, ale z czasem będzie coraz lepiej. Swego czasu chodziłem na czczo na bardzo ciężki trening interwałowy i dawałem radę. Po samym treningu możesz zjeść głównie węglowodany proste oraz białko. Kilka godzin później możesz spożyć posiłek białkowo-tłuszczowy, który nasyci Cię na bardzo długo. Późnym popołudniem polegaj tylko na węglowodanach złożonych i białkach. Na kolację możesz podać same węglowodany (również trochę węglowodanów prostych albo trochę białek).

Trening w południe lub wczesne popołudnie

To właściwie idealna pora. Wstajesz rano, przez jakiś czas możesz chwilę pościć, zanim zjesz posiłek białkowo-tłuszczowy. Jakieś 2–3 godziny po tym posiłku zaczynasz trening. Po treningu jesz węglowodany proste i białko. Późnym popołudniem węglowodany złożone i białka. Na kolację mogą być same węglowodany (również trochę węglowodanów prostych albo trochę białek).

Trening późnym popołudniem

W tym wypadku trzeba działać trochę inaczej i zastosować już carb targeting. Rano możesz chwilę pościć, a potem zjeść śniadanie białkowo-tłuszczowe. Jakieś dwie godziny przed treningiem jesz posiłek z węglowodanami złożonymi i ewentualnie z białkiem. Po treningu jesz węglowodany proste i białko. Bliżej wieczora – węglowodany złożone i białka. Na kolację mogą być same węglowodany (również trochę węglowodanów prostych albo trochę białek).

Trening wieczorem

Jeśli dasz radę, to rano robisz lekki post, a następnie zjadasz śniadanie białkowo-tłuszczowe. Powinno Cię ono nasycić na długo. Kiedy odczujesz głód, możesz zjeść posiłek złożony z węglowodanów złożonych i białek. Kolejny posiłek (bo jeszcze nie ma wieczoru) będzie podobny i powinien być zjedzony około 2–3 godziny przed treningiem (carb targeting). Po treningu jesz węglowodany proste i białka. I najprawdopodobniej jest to też Twoja kolacja, więc możesz dołożyć trochę węglowodanów złożonych. Poniższy schemat opisuje wszystkie wymienione przypadki. Jedynie z przyczyn organizacyjnych wstawiłem tutaj pięć posiłków w ciągu dnia. W praktyce nie musi to tak wyglądać i niektóre posiłki można łączyć albo rozbić.

trening_wieczorem

A co w przypadku osób pracujących w trybie nocnym?

Tutaj pojawia się spory problem, bo wszystkie strategie żywieniowe, które omawiałem, bazują w dużym stopniu na cyklach hormonalnych naszego organizmu. Jeśli pracujesz w trybie zmian nocnych i raz śpisz w dzień, a raz w nocy, to Twój cykl hormonalny jest najprawdopodobniej zaburzony i sam organizm nie do końca wie, co robić. W ostateczności można zaadaptować wszystkie poprzednie wytyczne, zakładając, że jeśli masz nockę, to noc jest dniem, a dzień nocą (bo w dzień śpisz). Jednak jest to rozwiązanie dalekie od optymalnego i najlepsza, również dla Twojego zdrowia, byłaby zmiana trybu pracy.

A co w przypadku osób pracujących fizycznie?

Proponujemy pracę fizyczną potraktować jako osobną jednostkę treningową. Wówczas wytyczne, które podaliśmy wcześniej (odnoszące się do pór treningów), trzeba lekko zmodyfikować. Na przykład: jeśli rano pracujesz fizycznie, możesz zacząć dzień od śniadania białkowo-tłuszczowego. Wówczas pewnie ciężko będzie odczekać 2–3 godziny do treningu, którym tutaj jest praca, ale nie ma większego wyboru. Proponuję też, by ten posiłek białkowo-tłuszczowy był naprawdę solidny. Niech zawiera nawet 90% Twojego dziennego zapotrzebowania na tłuszcze i 30% zapotrzebowania na białka. Będziesz nim nasycony na bardzo długo i dopiero po 4–5 godzinach zaczniesz odczuwać głód. Teraz pojawia się zasadnicza kwestia. Czy idziesz na trening od razu po pracy, czy dopiero kilka godzin po? Jeśli to drugie – sprawa jest łatwa, bo po pracy zjesz węglowodany proste i białka (jak po treningu). Potem same węglowodany proste (carb targeting), żeby przygotować organizm do treningu. Jeśli przed zakończeniem pracy złapie Cię duży głód, postaw na węglowodany złożone z białkiem (np. klasyczny ryż z kurczakiem). Jeśli idziesz na trening niemal natychmiast po pracy, postaraj się zjeść ostatni posiłek 2–3 godziny przed treningiem i niech składa się on tylko z węglowodanów złożonych i białek.

strategie_zywieniowe

Czy koniecznie trzeba trzymać się tych wytycznych?

Oczywiście nie trzeba i na samym początku drogi treningowo- -dietetycznej możesz pójść na różne ustępstwa. Możesz jeść w sposób bardziej klasyczny, czyli spożywać tzw. zbilansowane posiłki, które zawierają białka, węglowodany i tłuszcze, a nie np. dwa z tych makroskładników. Polecamy jednak trzymać się wytycznych dotyczących posiłku potreningowego, zwłaszcza jeśli chodzi o węglowodany.

  • Like 1
Sign in to follow this  


0 Comments


There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...