Jump to content
Sign in to follow this  

Carb targeting - co to takiego?

Sign in to follow this  
Buendia

821 views

Carb targeting, dosłownie „kierunkowanie/celowanie węglowodanów”, to dość popularna metoda postępowania polegająca na spożywaniu węglowodanów przed treningiem i po nim. Podstawowe założenie tej techniki polega na podawaniu węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym przed treningiem oraz węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym po treningu.

co to carb targeting

Przykład 1

Wyobraźmy sobie, że możesz udać się na trening dopiero wieczorem, więc nawet jeśli dzień wcześniej zastosowałeś ładowanie węglowodanami, to do wieczora ze zgromadzonych zapasów energetycznych pozostanie już niewiele. Dlatego rozsądnym wyjściem będzie spożyć około 2–3 godziny przed treningiem solidną dawkę węglowodanów (głównie złożonych, o niskim indeksie glikemicznym) po to, żeby przygotować organizm do wysiłku fizycznego.

Carb targeting polega na spożywaniu węglowodanów złożonych przed treningiem i węglowodanów prostych po treningu.

Przykład 2

Zaplanowałeś dwa treningi w ciągu dnia. Na jeden idziesz rano na czczo, a na drugi wieczorem. Na poranny trening możesz iść na czczo, ponieważ przygotowałeś się do niego dzień wcześniej, ładując węglowodany na noc. Jednak w trakcie niego wykorzystasz część zapasów glikogenu mięśniowego. Dlatego najlepiej, żebyś spożył po tym treningu porządną porcję węglowodanów, a jeszcze lepiej węglowodanów i białek. Powinny to być w większości węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ po dużym wysiłku pomogą Ci one szybko wrócić do równowagi. Jeśli zaś zastosowalibyśmy metodę carb back loadingu, to po porannym treningu powinieneś zjeść posiłek białkowo-tłuszczowy, a węglowodany dopiero w godzinach popołudniowych. W praktyce sam będziesz w stanie ocenić, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. Do wieczora zostało jeszcze sporo czasu, więc podobnie jak w poprzednim przykładzie: 2–3 godziny przed wieczornym treningiem powinieneś spożyć węglowodany złożone. Po nim możesz uzupełnić węglowodany po treningu i jednocześnie zacząć ładować węglowodany na następny dzień (jeśli planujesz trening nazajutrz). W tym przypadku najpierw mógłbyś spożyć większą ilość węglowodanów prostych, a dopiero po krótkiej przerwie, na kolację, węglowodany złożone.

  • Like 1
Sign in to follow this  


0 Comments


There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...