Skocz do zawartości

Posiłek przed i potreningowy dla sportowców


dariaa9

Rekomendowana wypowiedź

Potrzebuje pomocy! Małe zadanie:Do Twojej poradni przychodzi osoba uprawiająca sport. Opowiedz jej jak powinien wyglądać posiłek przed i potreningowy i dlaczego biorąc pod uwagę funkcje białek i węglowodanów oraz proces trawienia tych składników. Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chcę specjalnie zakładać nowego tematu, więc wykorzystam już istniejący -gdyż właśnie chciałbym aby treningi na które chodzę zaczęły przynosić jakieś efekty dlatego zastanawiam się jak najlepiej się odżywiać - trenuję 3x w tygodniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2017 o 13:19, tomeek napisał:

Nie chcę specjalnie zakładać nowego tematu, więc wykorzystam już istniejący -gdyż właśnie chciałbym aby treningi na które chodzę zaczęły przynosić jakieś efekty dlatego zastanawiam się jak najlepiej się odżywiać - trenuję 3x w tygodniu....

Tak jak kolega @Arnold78 napisał że aby tobie pomóc podaj trochę więcej informacji na temat twoich treningów, bo 3x w tygodniu to trochę za mało informacji :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już śpieszę z wyjaśnieniami :)

Treningi 3x w tygodniu, można powiedzieć że każdego dnia jest inna partia mięśni: znaczy na barki na plecy na nogi itp...

Chodzi mi głównie o jakieś porady co mam jeść, dodam tylko że z gotowaniem u mnie ciężko na ogół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowe cateringi są jak najbardziej najlepszą formą posiłków jeśli sami nie chcemy bądź nie potrafimy przyrządzić sobie jedzenia. Jestem jednak zdania, że gotowanie to nie jest żadna filozofia, i każdy potrafi się tego nauczyć. Liczą się wyłącznie chęci!:) Posiłek przed i po treningu jest uzależniony przede wszystkim od godziny wykonywania treningów. 

1. Trening z rana:

Przed treningiem należy zjeść sycące śniadanie składające się z węglowodanów,  w przeciwnym razie organizm zanotuje spadek metabolizmu i nie będzie miał energii do ćwiczeń. Z rana można zjeść musli ze świeżymi owocami, ryż brązowy ze startym jabłkiem polany jogurtem naturalnym i posypany odrobiną cukru, jajecznicę z różnymi warzywami takimi jak pomidorki, szczypior czy wersją ze szpinakiem.

Po treningu najlepiej zjeść posiłek, w którym stosunek węglowodanów do białka wynosi 4:1. Najlepszymi potrawami będą: spaghetti z makaronu razowego z mielonym mięsem indyka, makaron z piersią indyka/kurczaka podany z warzywami oraz kanapki z pieczywa razowego.

2. Trening w południe:

Przed treningiem organizm nie potrzebuje uderzeniowej dawki węglowodanów, więc wystarczy, że zjemy coś prostego np.  kanapki z pieczywa razowego z jajkiem lub dowolną wędzoną rybą. 

Po treningu należy dostarczyć organizmowi pełnowartościowy posiłek zawierający węglowodany i białka. Dzięki temu organizm uzupełni niedobory i nie będzie pożytkował protein zawartych w mięśniach. Odpowiednimi potrawami będą: makaron z mięsem i warzywami bądź w wersji bez mięsa ze szpinakiem i serem mozzarella, grillowana pierś z ryżem oraz sałatką ze świeżych warzyw.

3. Trening po południu:

Przed treningiem należy zjeść coś lekkiego, co dostarczy nam niezbędnych węglowodanów oraz antyoksydantów. Mogą to być płatki owsiane z owocami/rodzynkami i orzechami lub sałatka owocowa z awokado.

Posiłkami po treningu powinny być w głównej mierze koktajle proteinowe ze zmiksowanych owoców z jogurtem czy mlekiem. Koktajle dostarczą duże ilości białka potrzebne do regeneracji organizmu.

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.06.2017 o 14:45, olek-fryc napisał:

Gotowe cateringi są jak najbardziej najlepszą formą posiłków jeśli sami nie chcemy bądź nie potrafimy przyrządzić sobie jedzenia. Jestem jednak zdania, że gotowanie to nie jest żadna filozofia, i każdy potrafi się tego nauczyć. Liczą się wyłącznie chęci!:) Posiłek przed i po treningu jest uzależniony przede wszystkim od godziny wykonywania treningów. 

1. Trening z rana:

Przed treningiem należy zjeść sycące śniadanie składające się z węglowodanów,  w przeciwnym razie organizm zanotuje spadek metabolizmu i nie będzie miał energii do ćwiczeń. Z rana można zjeść musli ze świeżymi owocami, ryż brązowy ze startym jabłkiem polany jogurtem naturalnym i posypany odrobiną cukru, jajecznicę z różnymi warzywami takimi jak pomidorki, szczypior czy wersją ze szpinakiem.

Po treningu najlepiej zjeść posiłek, w którym stosunek węglowodanów do białka wynosi 4:1. Najlepszymi potrawami będą: spaghetti z makaronu razowego z mielonym mięsem indyka, makaron z piersią indyka/kurczaka podany z warzywami oraz kanapki z pieczywa razowego.

2. Trening w południe:

Przed treningiem organizm nie potrzebuje uderzeniowej dawki węglowodanów, więc wystarczy, że zjemy coś prostego np.  kanapki z pieczywa razowego z jajkiem lub dowolną wędzoną rybą. 

Po treningu należy dostarczyć organizmowi pełnowartościowy posiłek zawierający węglowodany i białka. Dzięki temu organizm uzupełni niedobory i nie będzie pożytkował protein zawartych w mięśniach. Odpowiednimi potrawami będą: makaron z mięsem i warzywami bądź w wersji bez mięsa ze szpinakiem i serem mozzarella, grillowana pierś z ryżem oraz sałatką ze świeżych warzyw.

3. Trening po południu:

Przed treningiem należy zjeść coś lekkiego, co dostarczy nam niezbędnych węglowodanów oraz antyoksydantów. Mogą to być płatki owsiane z owocami/rodzynkami i orzechami lub sałatka owocowa z awokado.

Posiłkami po treningu powinny być w głównej mierze koktajle proteinowe ze zmiksowanych owoców z jogurtem czy mlekiem. Koktajle dostarczą duże ilości białka potrzebne do regeneracji organizmu.

 

Kolego, a możesz powiedzieć jak to jest z takim cateringiem? czy idzie się tam najeść/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2017 o 11:53, tomeek napisał:

Kolego, a możesz powiedzieć jak to jest z takim cateringiem? czy idzie się tam najeść/?

Jeśli weźmiesz odpowiednią dietę to tak, a jeśli np, będziesz chciał schudnąć - wtedy wiadomo że raczej mniej się najesz... - zawsze w cateringach dietetycznych masz full opcji z kombinowaniem z ilością kalorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, w googlach po wpisaniu hasła "warszawa catering dietetyczny 2600 kcal" wyskoczył mi jakiś catering Zdrowemenu, jako że jestem z Warszawy to mogę spobie pozwolić - catering działa na terenie stolicy, spoko opcją się wydaje możliwość wzięcia dnia testowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Dnia 27.06.2017 o 11:53, tomeek napisał:

Kolego, a możesz powiedzieć jak to jest z takim cateringiem? czy idzie się tam najeść/?

Nigdy nie miałem do czynienia z gotowymi cateringami. Mam kontakt z osobami, które korzystają z takich gotowych dań. Część z nich jest zadowolona, a część na początku nie mogła się przystosować. Sądzę jednak, że jak się wybierze catering z większą ilością kalorii to powinno być wszystko okej. Nigdy nie liczyłem kalorii, a ćwiczę bardziej dla kondycji i zdrowia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wiesz,  co ciężko jest tak od razu zrobić dla ciebie jadłospis. Są pewne zasady, które po prostu obowiązują. Mi pomogło czytanie artykułów z Forum-Sportowe.pl. Jak znasz zasady sama decydujesz co i kiedy i w jakiej ilości jesz. Wystarczy trochę poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...