Skocz do zawartości

Obolałe stawy i temperatura po treningu


Krzysztofpk

Rekomendowana wypowiedź

Witam mam na imię Krzysztof lat 13 (prawie) i mam pewien problem.

 

Zacznijmy od początku

 

10. miesięcy temu zacząłem w domu trenować przysiady od 7. Zacząłem zwiększać liczbę powtórzeń o 10 , jakiś czas temu doszedłem do takiej liczy że zwiększałem ilość powtórzeń co 3 dni, ponieważ nie dałbym rady ich wykonać i tak było do tej pory . Od jakiś 2 . tygodni w czasie treningu trzeszczą mi kolana , a po skończeniu mam sztywne stawy i nie mogę chodzić z powodu spuchniętego stawu skokowego ból zwykle utrzymuje się do kolejnego terminu pobicia mojego rekordu od , do tego (praktycznie cały czas) temperatura mojego ciała waha się od 37,4 do 37,8 stopni Celsjusza przez co nie chodzę do szkoły , zresztą trudno by mi było z tym stawem skokowym (który utrudnia codzienne poruszanie się wstanie z łóżka, przejście do kuchni itp.) a najgorsze jest uczucie że zrobiłbym tych przysiadów jescze więcej a moje ciało mi na to nie pozwala . Moi rodzice podejrzewają że zbiera mi się woda w kolanach ( są opuchnięte i miękkie) oprócz tego trenuję piłkę nożną , w ostatnich 2 tygodniach byłem tylko na jednym treningu z powodu wysokiej temperatury . podczas biegania za piłką miałem uczycie jak bym w tym stawie ( o którym wspomniałem wcześniej) miało coś pęknąć\zerwać się .

Jutro wypada dzień w którym muszę zrobić ponad 260 przysiadów już nie wiem co robić 🙁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaku daj sobie trochę na wstrzymanie jeśli masz gorączkę a ból się nasila to organizm jasno Ci mówi że potrzebuje się zregenerować. A po drugie nie wiem jaki ma cel wykonywanie tylko przysiadów? Wykonywanie tylko jednego ćwiczenia może prowadzić do urazów i kontuzji i jak widać w Twoim przypadku właśnie tak się stało.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice powinni zadbać o konsultacje lekarską. 

Bicie rekordu ze skręconym stawem lub naderwał torebką to nie zbyt dobry pomysł (jeszcze gorszy forsowanie i bicie rekordu) . 

Jeśli masz stwierdzony taki uraz najpierw go WYLECZ. Pomocny może być DOBRY fizjoterapeuta, w moim przypadku dostałem zestaw ćwiczeń jak wrócić do pełnej sprawności z podziałem na etapy urazu i adekwatnymi ćwiczeniami. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że w wieku prawie 13 lat myślisz o zdrowym organizmie, bo większość kolegów pewnie jest stałymi klientami McDonalda i KFC. 

Zapamiętaj sobie jedną rzecz: Regeneracja jest tak samo ważna jak sam trening... a czasami nawet od niego ważniejsza. To właśnie wtedy organizm nadbudowuje uszkodzone włókna mięśniowe, żeby wzmocnić mięśnie i stać się silniejszym.

Tym opisanym wyżej zachowaniem przypominasz telefon, który jest używany bez ładowania baterii, a użytkownik jest zdziwiony, że się wyłącza sam z siebie. 

I jeszcze jedno. Tutaj jest pełno wpisów dorosłych mężczyzn i kobiet, którzy mają zupełnie inne zapotrzebowania i możliwości. 13-letni organizm dopiero się rozwija i jeśli będziesz mu w tym przeszkadzał choćby nieumiejętnym treningiem jak ten wyżej opisany, to tylko sobie poważnie zaszkodzisz. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. 

Aktualnie 3 dzień nie wykonuje ćwiczeń na nogi , ile dni minie zanim stracę efekty mojej pracy/spadek masy mięśniowej i czy gdybym zaczął ćwiczyć inne partie mięśni to ciężej było by mi wrócić do mojego rekordu  przysiadów po przerwie?🧐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiał bym się na Twoim miejscu "czy gdybym zaczął ćwiczyć inne partie mięśni" tylko zaczął bym to robić.  Dostałeś kilka cennych informacji wyciągnij wnioski i rób jak uważasz. Tak jak wspomniał Schnaider Twój organizm dopiero się rozwija i powinno Ci zależeć na tym aby nie zrobić sobie krzywdy. Rozwój nie powinien polegać tylko na biciu własnych rekordów (choć nie ukrywam fajnie jest gdy one się pojawiają). Dorze że chcesz ćwiczyć i robić coś dla siebie, w necie jest sporo różnych treningów i informacji jak dopasować odpowiednią aktywność dla siebie. Najlepszą opcją był by kontakt z trenerem personalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem u lekarza i powiedział że nam zapalenie chrzęstno stawowe. Nie mogę robić przysiadów przez miesiąc.

Gdy zapytałem się czy aż tak długa przerwa jest konieczna i czy nie spadne z formy . Lekarz odpowiedział że po przerwie będe w jeszcze lepszej kondycji i nie wiem czy w tym ostatnim jest coś prawdy. I muszę drastycznie zmienić ilość przysiadów z 2000+ do 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pytałeś o spadki. Mogą zachodzić od 2-3 tygodni od zaprzestania aktywności, ale dzięki temu będziesz miał szanse sprawdzić jaki masz charakter. Popraw swój stan zdrowia a wtedy możesz wrócić do ponownego ćwiczenia. 

Jeśli chodzi o powtórzenia to doszedłeś do etapu gdzie powinieneś wybrać metodę treningu. 

Zobacz robisz ponad 2000 przysiadów a pracujesz tylko nad jedna grupa miesniową i jak tak dalej będziesz trenować to nawet już pomijając kwestie zdrowia to dnia ci zabraknie żeby zrobić np. 3000, 4000 powtórzeń bo to tak jak bys przebiegł maraton. A można to osiągnąć np. Robiąc 4x20 przysiadów z odpowiednim obciążeniem które pomoże wypełnić objętość treningową i pozwoli dalej progresować. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...