Skocz do zawartości

cyklon04

Rekomendowana wypowiedź

Nawet umiarkowana aktywność fizyczna poprawia stan i prace mózgu oraz opóźnia spadek zdolności kognitywnych, często obserwowany wraz z postępowaniem starze­nia. Ćwiczenia poprawiają funkcje kognitywne - zdolność mózgu do uczenia się, zapamięty­wania, myślenia i wartościowania. Ćwiczenia fizyczne sprzyjają tworzeniu nowych komórek nerwowych, dzięki czemu stanowią pewnego rodzaju ochronę przez kontuzjami i stanami degeneracyjnymi wywołującymi uszkodzenia neuronów. Ćwiczenia poprawiają też plastycz­ność systemu nerwowego -jego zdolność do zmian i adaptacji. Pozwala to na utworzenie w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwach nowych ścieżek przekazujących doznania zmysłowe i komendy ruchu. Ćwiczenia chronią mózg przed efektami starzenia, pozwalając zapobiec, a przynajmniej opóźnić wystąpienie schorzeń układu nerwowego takich jak choroba Alzheimera. Krótko mówiąc, dla dobra własnego mózgu zabierz się za ćwiczenia już teraz.

 

(New Scieniist, listopad 2013)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 lata później...

Ćwiczenia poprawiają pracę serca, czyli krążenie, bo redukują tłuszcz. To natomiast poprawia dotlenienie mózgu.

Mózg jest ośrodkiem wiedzy, więc oprócz fizycznego aspektu na jego działanie wpływa jego wykorzystywanie, np. czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry strategiczne i po prostu "Cogito ergo sum"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...