Jump to content

Testosteron najbardziej znanym środkiem dopingującym


e-lite
 Share

Rekomendowana wypowiedź

Testosteron najbardziej znanym środkiem dopingującym

Czasu syntetycznego testosteronu sięgają lat trzydziestych XX wieku kiedy to udało się ustabilizować ten środek. Nikt wtedy nie przypuszczał jak wielką popularność może zdobyć ten hormon, nie koniecznie tylko w zastosowaniu medycznym. Nie obyło się oczywiście bez głośnych komentarzy, a sami naukowcy zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla, całkowicie słusznie biorąc pod uwagę przyszłość tego związku. W okolicach trwania II wojny światowej doszło do największego przełomu w dziedzinie dopingu kiedy to kulturyści Radzieccy oraz Amerykańscy sięgali po testosteron, niedługo potem dołączyli do tej grupy siłacze i rozpoczęto w ten sposób nową erę w sporcie.

Jaką rolę pełni testosteron w organizmie ?

Jego wpływ na ludzkie ciało i cechy jakie zdobędzie rozpoczyna się jeszcze przed naszym przyjściem na świat, dlatego nie dziwi Jego gigantyczny wpływ na to kim jesteśmy wraz z dojrzewaniem. Warunkuje wiele podstawowych cech budowy naszego ciała, odpowiada za powstawania zarostu na twarzy jak i również owłosienia łonowego. Oczywiście najbardziej znanymi właściwościami testosteronu jest wpływ na potencję i libido, a przede wszystkim działanie anaboliczne w kierunku rozwoju mięśni szkieletowych. Wiele przeprowadzonych badań daje ciekawe wnioski, aby sterydy anaboliczne w postaci testosteronu na stałe zwiększały ilość jąder komórkowych które powstają w naszych mięśniach. Badanie to zostało wykonane na osobach wytrenowanych w dwóch grupach kontrolnych, jednej naturalnej, drugiej z kolei przyjmującej syntetyczny testosteron.

Testosteron najbardziej znanym środkiem dopingującym

Ile testosteronu mamy o organizmie ?

Jest to cecha mocno indywidualna i zależy od wielu czynników takich jak odżywianie, trening, suplementacja, sen i sposób prowadzenia się. Nie bez znaczenia są tutaj również nasze uwarunkowania genetyczne. Przeciętna produkcja testosteronu w organizmie to około 5mg, dosyć rzadko trafiają się szczęśliwcy u których taka ilość jest znacznie zwiększona, jednak nawet jeśli to nie jest to nic co przekracza 50mg w skali tygodnia. Co ciekawe w ampułce jednego z najbardziej znanych środków dopingujących znajdziemy ilość 5 krotnie większą która sięga 250 mg. Czy oznacza to że jest to ten sam hormon ? Oczywiście, że tak jednak nie możemy przeliczać naturalnego testosteronu na syntetyczny, gdyż działa on nieco inaczej i tego drugiego potrzebne są dawki ponad 2 razy większe by osiągnąć ten sam efekt do naturalnego. Należy również wziąć pod uwagę, że testosteronu wolnego z którego działania możemy czerpać realne korzyści znajduje się w naszym ciele jedynie około 2% całości.

Czy stosowanie testosteronu w formie syntetycznej posiada skutki uboczne ?

Co do tego niestety nie ma najmniejszych wątpliwości, a odpowiedź jest oczywiście twierdząca. 

Głównym skutkiem ubocznym w przypadku przyjmowania dopingu na bazie testosteronu z którym należy się liczyć jest zablokowanie jąder oraz przysadki mózgu przez co nie będziemy wytwarzać endogennego testosteronu. Jest to bardzo poważny problem z którym będziemy musieli walczyć jeszcze wiele tygodni po zakończeniu cyklu.

Podczas dostarczania anabolików do organizmu nie odczuwamy wielu negatywnych skutków, które dopiero czekają na nas po zakończeniu. Podczas cyklu stężenie hormonów jest na tyle wysokie by zapewniać nam znacznie lepsze efekty w sporcie oraz znakomity nastrój i pozytywną agresję treningową. Kluczem do ograniczenia negatywnych skutków jest odpowiednio przeprowadzana terapia po cyklowa z uwzględnieniem wysokiej jakości środków farmakologicznych. Zaburzona produkcja własnego testosteronu to coś, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ użycie suplementów zamiast środków farmaceutycznych może wydłużyć dojście organizmu do homeostazy nawet do kilku miesięcy i jest to oczywiście pozytywny wersja. Nie rzadko również mamy do czynienia z sytuacją w której w której nie jesteśmy w stanie w ogóle odblokować naszego organizmu. Nie jest to jednak jedyny problem z jakim się musimy zmagać, ponieważ testosteron wykazuje mnóstwo skutków ubocznych które wychodzą po czasie. Są to między innymi ginekomastia, czyli efekt kobiecych piersi ( efekt aromatazy do estrogenów ), trądzik, wypadanie włosów i opuchlizny. Mamy do czynienia również z takimi efektami jak wzrost ciśnienia oraz potencjalne uszkodzenia nerek, wątroby lub serca.

Pochodzenie używanych substancji

To prawdziwa zmora rynku środków dopingujących. Bardzo niewielu z nas jest w stanie uzyskać receptę i nabyć interesujące nas środki w aptece. Zdecydowana większość jest po części skazana na środki pochodzenia z tzw. podziemia, czyli wytwarzane przez niezarejstrowane laboratoria o których skuteczność nigdy nie możemy być pewni. Część substancji posiada bardzo mocno zaniżone stężenia, inne z kolei zawierają całkowicie inny skład względem deklarowanego. Jest to podwójnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ w razie wystąpienie działania nie pożądanego nie do końca wiemy czym i w jaki sposób się leczyć, dlatego potrzeba wielu szczegółowych badań.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...