Skocz do zawartości

Rekomendowana wypowiedź

Odchudzanie bez utraty masy mięśniowej

Odchudzanie bez utraty masy mięśniowej

Jeśli należysz do grupy osób intensywnie pracujących nad swoim ciałem poprzez treningi siłowe to równie ważne co odpowiednio niski poziom tłuszczu jest też dla Ciebie utrzymywanie wysokiego poziomu masy mięśni. To właśnie ona nadają naszej sylwetce atletycznego wyglądu oraz idealnego kształtu, a sama redukcja jest tylko podkreśleniem efektów naszego wysiłku. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób poprawić swój proces odchudzania, tak aby zachować nasze cenne mięśnie w idealnym stanie.

Bądź cierpliwy

Na pewno wiele razy mogłeś zobaczyć magiczne przemiany na zdjęciach umieszczanych w internecie które według danych trwały kilka tygodni. Niestety jest to najszybsza droga do utraty masy mięśniowej. Musimy sobie uświadomić, że zmiana wyglądu naszego ciała jest procesem długotrwałym i w tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie zmienić proporcji składu ciała w spektakularny sposób. Diety o zbyt dużym deficycie kalorycznym co prawda pozwolą nam na szybki spadek wagi, jednak w dużej mierze odbiją się również na spadku masy mięśniowej. Katabolizm przy zastosowaniu tego rodzaju odżywiania dotyczy nie tylko tłuszczy, ale również białek z których budowane są struktury mięśniowe. 

Dlaczego podczas redukcji tracimy mięśnie?

Tak jak wspomnieliśmy najczęstszą przyczyną jest zbyt radykalne obcinanie kalorii oraz chęć uzyskania szybkich rezultatów. W trakcie stosowania diet zbliżonych do głodówek nasz organizm wobec braku pożywienia będzie musiał znaleźć sobie alternatywne źródło energii do prawidłowego funkcjonowania którym prawdopodobnie będą nasze mięśnie. Zapasy glikogenu nie są bowiem wystarczające na dłuższy czas dlatego straty masy mięśniowej obok tłuszczu są nieuniknione w przypadku tak skonstruowanego modelu odżywiania.

Skutki zbyt dużego katabolizmu 

Dla osób trenujących na siłowni pierwszym skutkiem który zauważą będzie znaczny spadek siły. Oczywiście nawet właściwie przeprowadzana redukcja może spowodować, że nasze wyniki siłowe się nieco pogorszą, dlatego kilka kilogramów mniej na sztandze nie powinno nas martwić. Jednak jeśli w każdym z ćwiczeń odczuwamy spadki kilkunastu lub w skrajnych przypadkach nawet kilkudziesięciu procent to jest to ważny sygnał który mówi nam, że nie do końca nasza redukcja przebiega prawidłowo. Pamiętajmy, że idealna sylwetka to optymalne proporcje i stosunek mięśni do tłuszczu, a nie tylko jak najniższa waga. Warto jest więc zachować zdrowe podejście i również do tego procesu podchodzić w przemyślany sposób. 

Jedz wartościowo

Aby zrzucić nadmierną ilość tkanki tłuszczowej należy dostarczać odpowiednią ilość kalorii. Ważne jest że odpowiednia nie oznacza niska. Jeśli mamy dużą aktywność fizyczną okazuje się, że nawet dość duża pula kalorii pozwoli nam na utratę wagi . Ważne jest zadbanie przede wszystkim o optymalną ilość białka która nie tylko pomoże spalić tłuszcz, ale również ochronić mięśnie w kryzysowych sytuacjach. Dieta powinna więc być bogata w chude mięso, ryby, białka jaj czy odżywki białkowe. Pozwalają one nie tylko na uzupełnienie codziennej puli białka, ale te które posiadają pyszny smak zabijają także chęć na słodycze.

Nie rezygnuj z treningu siłowego

W okresie redukcji tkanki tłuszczowej wiele osób decyduje się na dosyć niezrozumiałe kroki i porzuca trening siłowy na rzecz cardio. Jest to wielki błąd który musi zakończyć się znacznymi spadkami siły i masy mięśniowej. Starajmy się wykonywać treningi siłowe cały czas aby nasze mięśnie dostawały optymalny impuls do zachowania swojej objętości. Nie należy także rezygnować ze złożonych ćwiczeń siłowych takich jak wyciskania, przysiady czy wiosłowania na rzecz izolacji. Zakres powtórzeń także nie musi być szczególnie wysoki gdyż nie ma to większego wpływu  na utratę wagi. Trening aerobowy powinien być dodatkiem do siłowego, a nie odwrotnie.

Zadbaj o dobry sen

Znaczenie optymalnej regeneracji i jakości snu jest większe niż wielu z nas ma świadomość. Brak snu doprowadza do zwiększonej produkcji katabolicznego hormonu – kortyzolu który negatywnie wpływa nie tylko na tkankę mięśniową, ale także promuje gromadzenie się uporczywego tłuszczu. Jest to tzw. tkanka trzewna która jest bardzo oporna oraz zagrażająca nawet naszemu zdrowiu. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj trudno uniknąć stresu w codziennym życiu, jednak starajmy się go zminimalizować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...